Следете не

Технологија

Instagram преминa на прагот од една милијарда корисници

Објавено пред

на

Социјалната мрежа Instagram објави дека го преминала прагот од една милијарда корисници што ги споделиле фотографиите и видеата на таа страница.

“Сега имаме заедница со повеќе од милијарда корисници”, рече Кевин Сестер, претседател на мрежата, кој потсети дека имало 800 милиони корисници во септември.

Instagram се приклучи на клубот за социјално вмрежување со повеќе од една милијарда корисници, вклучувајќи го и Фејсбук и социјалните онлајн апликации WhatsApp и Messenger.

Стартуван во 2010 година, Фејсбук го купи Instagram за околу една милијарда долари две години подоцна.

Магазин

Ова се најнестабилните апликации за iPhone и Android

Објавено пред

на

Дали често ви се случува апликациите да „паѓаат“? Не сте единствените, па дури има и листа на најлоши апликации кога станува збор за стабилноста.

Во идеален свет, апликациите на нашите телефони би биле исклучително стабилни и би работеле без грешки. За жал, тоа не е светот во кој живееме, па често се случува многу едноставни работи да се исклучат и да нè вратат на почетниот екран, односно, како што велат, да „крашнат“.

Според истражувањето спроведено од Uswitch, најнестабилни се апликациите што ги користат најмногу луѓе, како што се Facebook и Tinder.

Во анализата, Uswitch погледна голем број апликации и потоа ги рангираше според бројот на пријавени проблеми врз основа на милион преземања секој месец, според извештаите и оценките на корисниците, а исто така и според бројот на пребарувања на Google за проблемите. на секоја од тие апликации.

Топ 10 листа на најстабилни апликации:

1. Facebook

2. YouTube

3. Twitter

4. McDonalds

5. Tinder

6. Uber

7. Discord

8. Amazon

9. WhatsApp

10. Instagram

Не е изненадувачки, особено ако се земе предвид дека од самиот почеток беше трошење батерии и неразумен потрошувач на ресурси во заднина, најнестабилната апликација се покажа дека е Facebook. Колку е напорна социјалната мрежа на Марк Цукерберг најдобро покажува фактот дека постои Lite верзија за уреди кои не можат да го издржат ова зграпчување на меморијата и ресурсите, како и протокот на континуирани известувања, а да не зборуваме за постојаното нарушување на приватноста и скандалите околу сервирањето реклами, кое дефинитивно придонесува за оваа апликација е на врвот на листата.

Она што изненадува е дека детето на Google, YouTube, е втората најнестабилна апликација, а својата позиција ја заслужи благодарение на најголемиот број случаи на паѓање на услугата во последната година. Сепак, кога станува збор за пријавите за проблеми, Twitter е апсолутен рекордер, со 195 извештаи на милион преземања, но само благодарение на другите параметри не се најде на повисока позиција.

/B92

Прочитај повеќе...

Магазин

Reed Hastings се повлекува од функцијата ко-извршен директор на Netflix

Објавено пред

на

Ко-креаторот на Netflix Reed Hastings се повлекува од функцијата ко-извршен директор на компанијата. Промената веќе стапи на сила, а Hastings вели дека ќе остане вклучен како извршен претседател.

Netflix има оптимистички прогнози за 2023 година.

Лидерот во заминување го окарактеризира овој потег како долгоочекувана транзиција. Заминувањето на Hastings доаѓа додека Netflix се чини дека полека се опоравува од мрачната 2022 година. За првпат по повеќе од една деценија изгуби претплатници, обвинувајќи ја комбинацијата на силна конкуренција, ограничени можности за раст и широко распространето споделување на сметки. Сепак, компанијата во својот извештај рече дека додаде 7,66 милиони нови корисници, достигнувајќи вкупно 230,75 милиони претплатници.

Netflix вели дека перформансите на крајот на годината ги надминале прогнозите и дека е „задоволен“ од раната изведба на својот план поддржан од реклами од 7 долари. Компанијата не кажува колку клиенти се претплатени на овој понизок пакет. Наместо тоа, тој ги припишува подобрите од очекуваните резултати на силната постава на содржини што го вклучува продолжението на Knives Out, Хари и Меган и популарната серија од среда.

Компанијата е внимателен оптимист за првиот квартал од 2023 година. Таа верува дека ќе забележи скромно зголемување на базата на претплатници и планира да воведе споделување на платена сметка подоцна во периодот. Во таа смисла, Hestings заминува во добар момент за бизнисот што помогна да се создаде. И покрај тоа што Netflix не се врати во својата врвна форма, тој е во постабилна позиција што би можела да му даде почеток на новото раководство.

Извор: Engadget

Прочитај повеќе...

Магазин

Продажбата на телефони во Кина е на историски најниско ниво

Објавено пред

на

Според податоците од независните агенции за истражување на пазарот, рестриктивните мерки за време на пандемијата и економската криза влијаеле на расположението на потрошувачите.

Беа испорачани вкупно 286 милиони уреди, што е значително помалку во споредба со претходната година кога бројот на дистрибуирани уреди беше 329 милиони. Ова е најмал обем на продажба во Кина од 2013 година, а треба да се напомене дека претходната година ќе остане запаметена како прва во која вкупниот број продадени уреди беше под 300 милиони, се вели во извештајот на IDC.

Строгите рестриктивни мерки воведени за да се спречи ширењето на инфекцијата негативно влијаеја на кинеската економија. Со олеснување на ограничувањата, потрошувачката се зголемува, а тоа може да се види во големите градови како што е главниот град Пекинг.

„Воведувањето мерки за борба против пандемијата резултираше со поголеми заштеди на домаќинствата, односно намалена потрошувачка“, се вели во извештајот на компанијата за истражување на пазарот Canalys.

Кои телефони повеќе ги сакаат Кинезите?

Во годината по нас, најпродаван бренд на телефони на кинескиот пазар беше Vivo со удел од 18,6 отсто. Вкупниот број на испорачани уреди на оваа компанија падна за 25,1 отсто во однос на претходниот.

Вториот најпродаван бренд во Кина е Huawei Honor. Бројот на испораки на овие уреди постојано расте (повеќе од 34 проценти), но треба да се истакне дека се уште е зад брендот Vivo. Телефоните на Apple се третиот најпродаван бренд во Кина. Моментално се врзани со уредите Oppo и е забележан трендот на нивниот понатамошен напредок. Вкупната продажба на телефоните на Apple падна за 4,4 отсто во споредба со 2021 година. Сите брендови освен телефонот Honor забележаа пад на продажбата во годината по нас.

Ваквата состојба на пазарот на телефони во Кина се одразува и е показател за состојбата на глобално ниво. IDC забележува дека вкупно 1,2 милијарди паметни телефони биле испорачани во 2022 година, што е најниско од 2013 година.

Во посебен извештај на агенцијата Canalys, се наведува дека Apple продал 16,4 милиони уреди во текот на четвртиот квартал од 2022 година, што е намалување од 24 отсто во споредба со претходната година. Ова го означи првиот годишен пад на Apple во продажбата на уреди од почетокот на 2020 година, кога првиот бран на пандемијата ја погоди Кина.

На негативниот тренд влијаеше излегувањето на новите серии на iPhone, но и штрајкот на работниците во фабриката Foxconn во Гиншен поради нехумани работни услови. Сепак, iPhone е најпродаваниот производител на телефони во Кина во првиот квартал од 2023 година.

Прочитај повеќе...

Facebook

Последни објави

Хороскоп6 часа

Хороскоп за вторник (31 јануари)

ОВЕН Ќе бидете многу фокусирани на животните промени и желни да ги имплементирате во вашиот живот. Не сметајте премногу на...

Временска прогноза7 часа

Снег послабо и за месец февруари, сув студ и силен ветер се она што треба сигурно да се очекува, ова се деталите…

Барем според последните анализи со кој ние располагаме, вистинска снежна бајка нема да донесе и февруари месец, освен повремени и послаби...

Автомобили17 часа

Изгледа дека електричните автомобили не се толку исплатливи

Во Македонија сè уште не полетале електричните автомобили. Одвреме-навреме на нашите патишта можете да видите хибрид или автомобил Тесла, но...

Магазин17 часа

Ова се најнестабилните апликации за iPhone и Android

Дали често ви се случува апликациите да „паѓаат“? Не сте единствените, па дури има и листа на најлоши апликации кога...

Lifestyle18 часа

12 карактеристики на незрели луѓе! Ако забележите дека некој се однесува вака, знајте со кого си имате работа!

Одбивањето да се прифати одговорноста и агресијата кон критиките се само дел од показателите за незрело однесување. Луѓето се различни...

Видео18 часа

Фармерот и магарето имаат посебен однос, видеото е прегледано 4 милиони пати

со некои животни веднаш се поврзуваме, штом ги видиме за прв пат, додека со други тоа е долготраен процес. Но,...

Магазин18 часа

Reed Hastings се повлекува од функцијата ко-извршен директор на Netflix

Ко-креаторот на Netflix Reed Hastings се повлекува од функцијата ко-извршен директор на компанијата. Промената веќе стапи на сила, а Hastings...

Магазин18 часа

Продажбата на телефони во Кина е на историски најниско ниво

Според податоците од независните агенции за истражување на пазарот, рестриктивните мерки за време на пандемијата и економската криза влијаеле на...

На денешен ден1 ден

30 јануари – На денешен ден

1648.- Со потпишувањето на Минстерскиот договор заврши осумгодишната војна меѓу Шпанија и Обединетите покраини на Холандија (Холандија). Во октомври истата...

Хороскоп1 ден

Хороскоп за понеделник (30 јануари)

ОВЕН Денот е идеален за волонтирање но и за промовирање на вашите способности. Брзо ќе се поврзете со интересни луѓе...

НАЈЧИТАНИ