Следете не

Кичево

Доделени наградите на „Образовно рандеву 2019“ во Кичево

Avatar

Објавено пред

на

Во организација на ОСУ „Мирко Милески“ од Кичево, 14-те средби на Младинската асоцијација на средните стручни училишта (МАССУМ), поминаа во крајно неизвесни натпревари во сите категории, во кои учествуваа 1.500 ученици и 500 нивни професори ментори, од 46 средни училишта во земјава. Одреден број училишта покажаа високи резултати во повеќе дисциплини, со што потврдија дека континуираната работа се рефлектира и врз пласманот на нивните ученици во повеќето категории.

На прогласувањето на најдобрите беа присутни и претставници на мисијата на ОБСЕ на чело со Алесио Зукарини, кои на победниците во категоријата јавно говорење на македонски и на албански јазик им доделија дополнителни награди и признанија.
Според резултатите, во категоријата драма, првото место го освои средното училиште „Владо Тасески“ од Скопје, додека на второ место заврши екипата на домаќинот „Мирко Милески“. За маркетинг-план најдобри беа учениците од „Кузман Јосифовски-Питу“, Прилеп, економска насока.

– Ова училиште од 2011 година постојано е во редот на наградените во оваа категорија, резултат што најдобро потврдува дека со континуирана и професионална работа на професорскиот тим и одговорното однесување на учениците се доаѓа до овие резултати, а оваа традиција ќе се обидеме да ја продолжиме и наредните години – рече професорот од ова училиште, Илчо Јордановски по доделувањето на наградите.
Во категоријата штандови првото место им припадна на училиштата „Наум Наумоски-Борче“ од Крива Паланка и на „Димитар Влахов“ од Струмица, чија професорка истакна дека ова училиште има своја плантажа, која ја обработува без вештачки ѓубрива и без други хемикалии, така што производите што ги добиваат од овие површини се целосно природни и без никакви штетни супстанции во себе.
Во категоријата електронско портфолио првото место заслужено отиде кај „Евгенија Димитрова“ од Битола, најдобрата веб-страница ја подготви училиштето „Михајло Пупин“ од Скопје, а најдобриот постер беше дело на учениците од „Јане Сандански“од Струмица.

На модната ревија првото место му припадна на средното Економско училиште од Гостивар. Пресреќни од остварениот пласман, ученичките учесници во ревијата, Џенера Кагури и Кадриа Ахмети, истакнаа дека се презадоволни што нивната модна ревија беше прогласена за најуспешна и сметаат дека наредните години ќе бидат на врвот во оваа категорија, бидејќи работат систематски и ги следат сите трендови од областа на модата.

Во категоријата интервју на англиски јазик првото место го освои „Кузман Јосифовски-Питу“ од Прилеп, најдобро оценета поетска творба беше таа на Ванчо Петрушевски од Охрид, најдобриот филм го подготви „Владо Тасевски“ од Скопје, а најдобрата видеореклама ја изработи домаќинот „Мирко Милески“, чии ученици го подготвија филмот „Стоп на насилството врз жените “. Најдобрите бендови беа оние на „Ацо Рускоски“ од Берово и на домаќинот „Мирко Милески“ од Кичево.

Текст и Фото: Зоран Антоски

© Порта.мк Преземањето на авторски содржини (текстови и фотографии) од оваа страница е дозволено само делумно со наведување на извор (хиперлинк) до содржината што се превзема.

Кичево

Случаи со кучиња скитници како и 186 решенија за изолација, 585 казни за заштитни маски

Avatar

Објавено пред

на

Во текот на изминатото деноноќие (31.05/01.06.2020 година) на територијата на Македонија на 186 лица им се издадени решенија за изолација, а 52 лица потпишале изјави за самоизолација.

Од страна на полициски службеници извршени се контроли кај лица во изолација и самоизолација, не се евидентирани лица кои не ја почитувале мерката за изолација и самоизолација.

Исто така по однос на мерката за не носење лична заштита на лице регистрирани се 585 прекршоци.

На 31.05.2020 во 19.10 часот во Полициската станица Кичево, М.Е.(39) од Кичево пријавил дека на бул. „Ослободување“ во Кичево бил каснат од куче скитник.

Извор: МВР

© Порта.мк Преземањето на авторски содржини (текстови и фотографии) од оваа страница е дозволено само делумно со наведување на извор (хиперлинк) до содржината што се превзема.

Прочитај повеќе...

Кичево

„Bacardi“ – Кичево денес со активна достава на храна и кафе за носење

Avatar

Објавено пред

на

Нашите партнери од Bacardi Lounge Bar ве известуваат дека денес 31.05.2020 недела ќе бидат достапни само за достава на храна и кафе за носење од 12:00 до 21:00ч на ☎️ 076/599-566

Вкусете го најубавото мени и најубавото кафенце до вашата сакана дестинација.

Со почит.

© Порта.мк Преземањето на авторски содржини (текстови и фотографии) од оваа страница е дозволено само делумно со наведување на извор (хиперлинк) до содржината што се превзема.

Прочитај повеќе...

Кичево

Вчера 38 казни за лица од Кичево поради не носење маски за заштита од Коронавирус

Avatar

Објавено пред

на

Во текот на изминатото деноќие, полициските службеници, издале 151 прекршочен налог на физички лица за сторен прекршок спротивен на уредбата со законска сила за носење лична заштита на лицето (Охрид-62, Струга-43, Кичево-38, Дебар-08)

Апел до сите граѓани да ја почитуваат уредбата за носење маски за заштита.

Извор: ОВР Кичево

© Порта.мк Преземањето на авторски содржини (текстови и фотографии) од оваа страница е дозволено само делумно со наведување на извор (хиперлинк) до содржината што се превзема.

Прочитај повеќе...

Facebook

Последни објави

ХороскопПред 12 часа

Денешен Хороскоп (02.06) вторник

ОВЕН Подготвени сте да работите прекувремено и максимално да се посветите на работата за да остварите напредок. Доколку ви се...

МакедонијаПред 23 часа

РКЕ одлучи: Од ноќеска по оваа цена ќе точиме гориво

Регулаторната комисија за енергетика си објави новите цени на нафтените деривати кои ќе стапат на сила од полноќ. Малопродажните цени...

МакедонијаПред 1 ден

Денес 89 нови случаи на Корона вирус во нашата држава

Во последното деноноќие бројот на заразени повторно се зголеми. Бројот на нови позитивни случаи на Ковид-19 изнесува 89 случаи и...

КичевоПред 1 ден

Случаи со кучиња скитници како и 186 решенија за изолација, 585 казни за заштитни маски

Во текот на изминатото деноноќие (31.05/01.06.2020 година) на територијата на Македонија на 186 лица им се издадени решенија за изолација,...

МакедонијаПред 1 ден

Од денес започнува уписот на првачињата

Во период од денес, 1 јуни, до 30 јуни, во основните училишта во земјава ќе се запишуваат ученици во прво...

Временска прогнозаПред 1 ден

И денес слично како и вчера, краткотрајни локални врнежи од дожд можна е и ретка појава на грмежи, од четврток стабилизација на времето

Времето денес ќе биде променливо облачно со локални врнежи од дожд, особено во западните делови. Можна е и ретка појава...

ХороскопПред 2 дена

Дневен Хороскоп (01.06) понеделник

ОВЕН Доаѓате до нови идеи, креативноста ви е денес нагласена и посветете се на тоа. Го променивте мислењето за саканата...

Живот и стилПред 2 дена

Ослободете се од целулитот за само 30 дена

Благодарение на овој рецепт за природен лосион, резултатите ќе ги забележите веќе за 30 дена. Не трошете пари на креми...

МакедонијаПред 2 дена

Бројките не стивнуваат, денес нови 62-ца заболени од Ковид-19 кај нас

Во последните 24 часа направени се 771 тестирање, а регистрирани се 62 нови случаи на Ковид-19 и тоа во: Скопје-24,...

Живот и стилПред 2 дена

Недела е ден за..

Иако многумина ја сметаат неделата за монотон и досаден ден, сепак неделата е онаква каква што ќе направите да биде....

НАЈЧИТАНИ