Македонија Случувања

УХМР со најава за локално невреме вечерва

НАЈАВА ЗА ЛОКАЛНО НЕВРЕМЕ

Денес во вечерните часови во земјава се очекуваат поинтензивни процеси во форма на невреме со обилен пороен дожд, грмежи и засилен ветер. За кратко време, претежно во западните и северните делови се очекува да наврне поголема количина воден талог (локално над 25 л/м2 дожд). Можна е и локална појава на град, особено во североисточните делови.

И во Скопската котлина попладне ќе биде нестабилно со пороен дожд и грмежи, а во вечерните часови процесите ќе се интензивираат.