Следете не

Забава

Ослабете без гладување: Трикот е во чаша вода!

Во многуте диети, но и моќните сојузници на витката линија, овој се издвојува поради неверојатната лесна примена. Не бара вежбање и посебно одрекување, туку подразбира само внес на одреден напиток.

За време на топење на килограмите, еден од најголемите сојузници е водата која помага да го измиете телото од токсините и вишокот на маснотии.

Водата ќе ги замени газираните пијалоци и слатките напитоци и ќе ви помогне килограмите да исчезнат без дополнителен напор.

Интересни се препораките на некои експерти кои предупредуваат дека често го бираме чувството на глад и жед.

Чаша вода пред јадење

Кога ќе почувствуваме глад треба да се напиеме 20 децилитри вода и да почекаме 10 минути. Дури после тоа ќе видиме дали навистина сме биле гладни или само сме биле жебни.

Чаша вода после јадење

Метаболизмот се забрзува доколку пиете вода за време на јадењето и една чаша после јадењето. Ефектите кои ги има чашата вода врз метаболизмот ќе ги почувствувате за само 10 минути откако ќе ја испиете, а најголемо забрзување на метаболизмот се добива околу 30-40 минути откако ќе внесете течност во организмот.

Корист од водата

Покрај тоа што телото се состои од 70% течност, а функцијиите кои таа ги извршува во телото се безбројни. Влијае на варењето на храната, апсорпцијата на хранливите материи, циркулацијата на крвта, но и одржување на телесната температура.

Доволна количина на вода е клучна во борбата против килограмите. Не бара одрекување од ништо, туку само контрола врз редовниот внес на течности кои ќе му помогнат на телото да го стопи вишокот

Facebook

Последни објави

КичевоПред 3 часа

Кичево: #TrashTag еко-акција во населба „Иванидол“ во недела на 31.03 – 10:00ч

Во борба против загадувањето и чувањето на здрава и почиста средина, граѓаните од населба „Иванидол“ – Кичево организираат доброволна #trashtag...

ЗабаваПред 4 часа

Понекогаш и крокодилот е добар такси превозник (ВИДЕО)

Крокодилот некогаш може да изненади со своите добри намери кон останатите животинчиња, погледнете го овој превоз на вода:

КичевоПред 7 часа

Нема активни пожари, изгаснати сите пламени јазици околу Кичево

По напорните обиди во претходните две деноноќија, кичевските пожарникари ги изгаснаа сите пожари што се појавија на неколку локации во...

Социјални мрежиПред 8 часа

Фејсбук акција! Избришани лажни профили, во нив Македонија на мета и останатите земји

Компанијата „Фејсбук“ соопшти дека ќе ги избрише лажните профили од Македонија,Косово,Иран и Русија. Станува збор за профили за кои се...

ЗабаваПред 15 часа

Премиерно на YouTube: Вака изгледа веќе големиот хит „Нешто ќе те питам бабо“ на „Некст тајм“

Мартин и Стефан Филиповски вчера ја промовираа „Нешто ќе те питам бабо“, преработката на старата македонска песна. Денес слушнете ја...

СветПред 16 часа

Синот на Михаел Шумахер ќе тестира со Ферари уште во Бахреин

Синот на легендарниот пилот на Ф1, Михаел Шумахер – Мик ќе одржи прв тест во Формула 1 со тимот на...

СветПред 17 часа

Типов сакаше да краде во маркет, па си го доби квалитетно! (ВИДЕО)

Опуштено си влезе во маркетот за да краде, но одеднаш се тргна наопаку… Pa neka krade ponovo… 👊👊 😁#pljacka #lopov...

Временска прогнозаПред 20 часа

АПРИЛ 2019 ќе биде екстремно топол месец во поголем дел на Европа

Феноменот ЕЛ НИЊО полека но сигурно ја загрева Европа а тоа се гледа по долгиот период на натпросечно високите температури...

ЗабаваПред 21 час

Дневен хороскоп (26.03) Вторник

Овен Поволен ден ако сте планирале ново патување. Можете да очекувате убав ден за работа. Тежок период на полето на...

МакедонијаПред 23 часа

Во недела започнува летното сметање на времето

Во недела, на 31-ви март, ќе започне летното сметање на времето со поместување на стрелките на часовните за еден час...

Во тренд