Следете не

Кичево

„ПортаМК“ вечерва ќе лови најукрасена куќа/стан во Кичево, пуштете ги декорациите на најјако!

Avatar

Објавено пред

на

Како што веќе најавивме на 9-ти декември, оваа година за прв пат ќе бираме најубаво украсена куќа или стан во Кичево.

За таа цел иако пристигнуваат фотографии од вашите номинирани објекти нашата екипа токму од вечерва после 20:00 часот ќе тргне и преку наши фотографии ќе ги лови најубаво декорираните дворови, тераси и станбени објекти.

Значи, пуштете ги на најјако вашите светлечки декоративни предмети, а ние ќе се потрудиме тоа да го забележиме.

Кичево

Во Кичево дарувани 28 единици крв за светскиот ден на извидништвото

Avatar

Објавено пред

на

Под мотото „Направи добро дело, дарувај крв“ и по повод на Светскиот ден на извидништвото 22 февруари, извидничкиот одред „Мирко Милески“ од Кичево, во соработка со ОО на Црвениот крст од овој град, организира крводарителна акција при која се собрани 28 единици на крв од сите крвни групи, меѓу крводарителите се наоѓаат и поголем број на извидници од овој одред.

Бројот на крводарители членови на извидничкиот одред ќе беше и поголем, но поради младоста на поголемиот дел извидници, поточно немањето навршени 18 години одзивот беше нешто помал.

На традиционалната петта по ред крводарителна акција која нашиот извиднички одред ја организира по повод Светскиот ден на извидништвото 22 февруари и, која се одвиваше под мотото „Направи добро дело дарувај крв“ , беа собрани 28 единици на крв, а меѓу лицата кои даруваа крв се наоѓаат и членови на нашиот одред. Оваа акција ја спроведовме во соработка со Општинската организација на Црвениот крст од нашиот град и Заводот за трансфузиона медицина. Инаку одбележувањето на Светскиот ден на извидништвото ќе го заокружиме утре кога во вечерните часови со свечената заклетва во кампот на одредот, заклетва ќе положат новите членови, вкупно 40, или со новите членови нашиот извиднички одред ќе има вкупно  120 извидници. Во кампот ќе биде запален и логорски оган и во таков автентичен амбиент, ќе протекне целокупната свеченост и одбележувањето на овој  наш ден – рече Бобан Стојаноски, началник на извидничкиот одред Мирко Милески од Кичево.

Инаку претходните години извидниците спроведоа и повеќе еколошки акции за чистење на падините на планината Илиница, која се надвиснува над самиот град Кичево.

Текст: Зоран Антоски

Прочитај повеќе...

Кичево

Двајцата кинези од Синохидро во с.Извор кичевско, ќе бидат две недели во карантин

Avatar

Објавено пред

на

Во барака во кичевското село Извор две недели во карантин ќе поминат двајцата инженери од Кина кои работат на автопатот Кичево-Охрид.

Иако по пристигнувањето на аеродромот во Скопје првичните анализи покажале дека се негативни на коронавирус и други респираторни заболувања, здравствените власти  како превентивна мерка  одлучиле кинезите уште 14 дена да бидат под епидемиолошки надзор.

Тие толкаво време поминале во самоизолација во нивните домови одалечени 1000 километри од Вухан каде е жариштето на вирусот.

Целосната вест како и изјавата посетете го линкот на Сител Телевизија ТУКА

Прочитај повеќе...

Кичево

Такси „Сокол“ од Кичево има потреба од возачи кои ќе бидат осигурани и со редовна плата

Avatar

Објавено пред

на

Кичевскиот бренд такси „Сокол“ кој се повеќе од 15 години активна опција за вашите потреби преку нашиот сервис бараат возачи на такси кои ќе бидат во редовен работен однос со почетна плата од 14.000 ден + осигурување.

Сите заинтересирани можат да контактираат на тел. бр 071/613-630

Прочитај повеќе...

Facebook

Последни објави

СлучувањаПред 41 минута

Страшна несреќа во Романовце, загинаа три деца, а шест се повредени од плинска боца

Три деца загинаа, а шест лица се тешко повредени откако во семејна куќа во кумановското село Романовце изутрината експлодираше плинска...

Временска прогнозаПред 12 часа

Утрово студено, додека преку ден ќе имаме сончево време. Од четврток дожд, а некаде и снег

Времето во Македонија наутро ќе биде студено, а преку денот сончево со мала до умерена облачност. Ќе дува слаб до...

ХороскопПред 16 часа

Хороскоп за денес (23.02) недела

Овен Моментално сте посветени на некои семејни проблеми па немате доволно концентрација за работата. На полето на љубовта, најважно е...

Здравје и убавинаПред 19 часа

Направете природен лек против кивавица

За многу луѓе кивавицата е синоним за сезоната на вируси . Досадна и упорна. За да ја победите, обидете се...

СпортПред 1 ден

(ВИДЕО) Да не беше Левандовски, грешката на голманот Ноер скапо ќе го чинеше!

Баерн – Падерборн 1:1 на полувреме во рамките на Бундес лигата. Баерн поведе со голот на Гнарби, но пред крајот...

ЗанимливостиПред 1 ден

(ВИДЕО) Со парче бакарна жица и потрошена батерија направи изум и изненади милиони!

Некогаш човечката генијалност и науката може прилично да не изненадат. Она што ќе го видите во ова видео е чиста...

ХороскопПред 2 дена

Денешен Хороскоп (22.02) сабота

ОВЕН На некој начин сега ја докажувате својата посветеност на работа. Важно е да се посветите максимално на своите цели....

Временска прогнозаПред 2 дена

Ветерот го донесе снегот: Веќе над Кичево се формираат бели облаци, се оствари ли прогнозата за промена на времето?!

Под влијание на северен ветер се забележуваат снежни наноси во Кичево но сепак со помал интензитет Утре ќе преовладува променливо...

ВидеоПред 2 дена

(ВИДЕО) Младоженецот и залепи шамар на невестата: Таа се сруши, а гостите се шокираа!

Видеото од свадбата со непозната локација стана вирален хит поради одвратното однесување на младоженецот кон сопругата. На краткото видео се...

КичевоПред 2 дена

Во Кичево дарувани 28 единици крв за светскиот ден на извидништвото

Под мотото „Направи добро дело, дарувај крв“ и по повод на Светскиот ден на извидништвото 22 февруари, извидничкиот одред „Мирко...

НАЈЧИТАНИ