Следете не

Забава

Топло-ладно (лава колач)

Ако сте голем љубител на десерти тогаш токму овој колач е вистинскиот избор за вас. Навистина лесен за приготвување а резултатот е неверојатно вкусен. Рецептот потекнува од Франција и е сосема случаен, кога познатиот кувар Жак Торес додека печел пандишпан за торта, случајно го извадил пред време и приметил дека внатрешноста на пандишпанот била во течна форма. Благодарение на неговата грешка ние денеска можеме да уживаме во овој прекрасен десерт.

Доза

6 колачиња

Потребно време

30 минути

Состојки

  • 200 гр. путер
  • 200 гр. чоколадо за готвење
  • 100 гр. шеќер
  • 3 јајца
  • 1 ванила
  • 125 гр. бело брашно

Начин на приготвување

Вклучете ја рерната на 220 целзиусови степени да се загрее. Чоколадото, путерот, шеќерот и ванилата се топат на пареа. Смесата одкако ке се стопи се трга од шпоретот и се остава една минута да се излади. Потоа се додаваат јајцата, едно по едно и се матат со рачен миксер. На крај се додава брашното и убаво се меша да се изедначи целата смеса. Може да користите керамички модли или пак од фолија. Истите треба да бидат премачкани со путер или маргарин за да не се залепат. Наполнетите модли ги ставате во загреаната рерна и печете ги од 8 до 10 минути. Одкако ке ги испечете оставете да се оладат неколку минути и префлете ги во чинија. Пред да ги сервирате може да ставите по една топка сладолед по ваш избор.
Предност на овие колачиња е тоа што можете да ги смрзнете и во секое време да имате нешто вкусно со кое може да ги изненадите вашите гости.

Пријатен десерт.

Facebook

Последни објави

КичевоПред 39 минути

НОВО: Ветерот го шири пожарот до сама раскрсница на с.Вранештица-Атишта (ФОТО)

Огнената стихија во атарот на село Вранештица не стивнува. Имено како што веќе информиравме пред неколку часови пожарот беше избувнат...

ЗабаваПред 2 часа

Дневен Хороскоп ➡️ 24-ти Март (Недела)

  Овен (21.03 – 20.04) Викендов нема да имате воопшто работа, па можете конечно малку да одморите и да си...

ЗабаваПред 3 часа

Кичево гордо на нашиот Лозано кој моментално пее во преполна арена (ФОТО)

Ви испраќаме горд поздрав од ВИП Арена моментално, која ечи и е полна до последно место. Нашиот Влатко понесен од...

КичевоПред 7 часа

АЛАРМАНТНО: Гори дабова шума над с.Вранештица на лош терен за ТППЕ (ФОТО)

Пред малку стигна иформација дека околу селото Вранештица во атарот на горната дабова шума непрекинато и со силен интензитет избувнат...

Временска прогнозаПред 7 часа

Од вторник северен ветер и пад на температурите за околу 10 степени

Под влијание на значително постудена воздушна маса од север, во вторник и во среда ќе имаме позначителна облачност а ќе...

МакедонијаПред 8 часа

СРЕЌА ВО СЕМЕЈСТВОТО: Кико заминува на лекување, потребните пари се собраа, секоја чест ЛУЃЕ!

Почитувани познати и непознати ЛУЃЕ во вистинска смисла на зборот. Сакам да упатам НАЈГОЛЕМА БЛАГОДАРНОСТ ДО СИТЕ граѓани на Република...

МакедонијаПред 9 часа

Прилепчанец ја турнал по скали мајката на својата сопруга

На прилепската улицата „Адем Адемоски“ во попладневните часови на 22 март, дошло до семеен инцидент. Како што информираат од МВР,...

Социјални мрежиПред 10 часа

Корисниците пресреќни: Ја добија долгоочекуваната нова опција на „Messenger“

„Месинџер“ конечно ја добива корисната функција на враќање на конкретна порака во групни разговори (replay). Со ова се олеснува одговарањето...

СветПред 12 часа

Купиле киндер-јајце за децата, но сите се шокирани од она што имало внатре (ВИДЕО)

На мајка од Велика Британија ѝ се згадиле киндер јајцата за навек уште пред да стигне до играчката во киндер...

ЗабаваПред 1 ден

Дневен Хороскоп (23.3) Сабота

Овен Многу сте мрзеливи. Денеска ќе ги извршите само основните обврски. Комуникацијата со саканата личност е променлива. Почнувате да се...

Во тренд