Следете не

Занимливости

Вашето име открива кои стe: Нумеролошко пророштво

Објавено пред

на

Според познавачите, секој глас има своја нумеричка вибрација, а повеќе споени гласови создаваат одговарачка нумеричка констелација.

Па така, слободно може да се каже дека името кое се добива по раѓањето претставува нумеролошки запис за човекот.

ТАБЕЛА ЗА ГЛАСОВИ И БРОЕВИ

А=1

Р=80

Е=5

З=500

И=9

Ч=900

Д=4

У=200

Х=8

Ќ=800

М=30

Ѓ=400

Г=7

В=700

Л=20

Њ=300

П=60

Ш=95

К=10

Љ=70

О=50

Ц=3

Т=100

Ж=550

Н=40

Б=2

С=90

Ф=6

Ј=600

Џ=800

S=800

За да ја пронајдете нумеричката вредност на вашето име, секоја буква заменете ја со соодветниот број.

ПРИМЕР: ЗОРАН

З=500

О=50

Р=80

А=1

Н=40

вк.671

Збирот кој го добивме, 671, го претвораме (разложуваме) на 600 + 70 + 1

Потоа броевите ги заменуваме со толкувањето од ТАБЕЛАТА НА БРОЕВИТЕ, па добиваме:

600 = Духовно и материјално совршенство

70 = Знаење, мудрост и интуиција

1 = Амбиција, страст и намера

Овие три толкувања се особините на човекот кој го носи ова име.

Ако случајно дојде до преминување на лимитот од 1390, го елиминирате првиот број.На пример, 2120, станува број 120, а 120 = Унапредување и чест.

Обратете внимание при претворањето на броевите во стотки, десетки и единици, бидејќи во ТАБЕЛАТА НА БРОЕВИТЕ постојат толкувања и за цели броеви.

ТАБЕЛА НА БРОЕВИ:

1= Амбиција, страст и намера

2=Пропаст и фаталност

3=Спознавање на Бог, душа и судбина

4=Мудрост, сила и моќ

5=Брак и среќа

6= Возвишена работа

7= Среќа

8= Правда и заштита

9= Грижа и неуспех

10= Успех и идна среќа

11=Неслога, одбегнување и недостиг на интегритет

12=Град и име

13=Неправда

14=Жртвување и дарежливост

15=Љубезност и интегритет

16=Љубов и среќа

17=Невнимание

18=Себичност и грубост

19=Непромисленост

20=Мудрост и аскетизам

21=Окултна мудрост

22=Одмазда

23=Предрасуда

24=Патување

25=Интелигенција и продуктивност

26=Хуманитаризам

27=Одлучност и храброст

28=Љубов

29=Новости и информации

30=Брак, признание и слава

31=Желба за признание

32=Брак

33=Добра среќа

34=Сегашниот живот го одредува идниот

35=Љубезност, нежност, шарм и смиреност

36=Генијалност и виша свест на постоење

37=Верност

38=Скржавост и злоба

39=Признание и почит

40=Прослави и свадби

41=Срам

42=Можна болест

43=Духовна свесност

44=Просперитет и среќа

45=Пропаѓање

46=Изобилство

47=Долг и среќен живот

48=Добар вкус и проценка

49=Неспретност

50=Големо подобрување на условите за живот

60=Привремено одвојување од саканото лице

70=Знаење, мудрост и интуиција

75=Материјални задовоства

77=Простување и каење

80=Оздравување

81=Големо знаење и мудрост

90=привремени препреки и проблеми

100=Божја милост

120=Унапредување и чест

200=Страв, неодлучност и несигурност

215=Несреќа

300=Љубов кон мудростите

318=Божји пратеник

350=надеж и правда

360=Дом и пријателство

365=Астрологија и астрономија

400=Долги патувања

490=Духовен напредок

500=Духовна свесност

600=Духовно и материјално совршенство

666=Злоба и осветолјубивост

700=Авторитет и моќ

800=Победа

900=Кавга и војна

1000=Сомилост

1095=Внимателност и воздржаност

1160=Измислени стравови

1390=Обесхрабреност.

Занимливости

Само 1% од луѓето овде гледаат слон: на интернет кружи слика која вознемири многумина, обидете се да го пронајдете (ФОТО)

Објавено пред

на

Го најдовте ли слонот? Откако ќе го завртите екранот, ќе забележите дека двете дрвја од двете страни на ловецот ги формираат нозете на слонот додека дрвото од спротивната страна на сликата е стеблото на слонот.

Прочитај повеќе...

Занимливости

Неколку трикови успешно покажани за откажување на пушењето цигари

Објавено пред

на

Борбата со откажувањето од цигарите, денеска е една од најприсутните во полето на здравјето. За да им излезат во пресрет на пушачите кои сакаат да престанат, различни производители нудат фластери, електронски цигари, лекови, мастики. Но, на крајот повторно сè останува на вас.

Доктор Арун Кумар долги години им помага на пушачите да се откажат од цигарите. Тој вели дека прво мора да утврдите каков пушач сте, односно во кои ситуации посегнувате по цигарите. Ако утврдите зошто, односно ја процените причината, ќе најдете и начин како да престанете.

Праксата на Кумар покажа дека физичката активност ја намалува потребата за никотин. Тоа не значи да трчате маратон, но обична прошетка може многу да ви помогне. Главно треба да знаете дека пушењето е анти-стрес навика. Ги смирува луѓето. Затоа и треба да најдете помалку штетна алтернатива за да се ослободите од стресот, како што е медитирање, јога и масажа.

Еве кои трикови можете да ги искористите во битката со цигарите:

– Џвакајте цимет. Ја убива желбата за никотин.

– Солената храна ја убива желбата за цигара. Ако немате чипс при рака, ставете малку сол на врвот на јазикот.

– Кога ќе добиете желба за цигара јадете ореви, лешници, бадеми или суво овошје.

– Секогаш имајте мастики во себе.

– Ако пред да запалите цигара испиете малку млеко или изедете целер или морков, нема да уживате во цигарата затоа што ќе имате горчлив вкус во устата.

– Витаминот Ц ви е најголемиот сојузник во битката со цигарите. Затоа консумирајте лимони, портокали, црвена пиперка.

/denar

Прочитај повеќе...

Занимливости

Напишете „The Last Of Us“ во пребарување на Google за изненадување

Објавено пред

на

Некој во Google е голем обожавател на The Last of Us – „Пребарување на Google“ сега има кул мало изненадување што ја слави реномираната сериска адаптација на франшизата на видео игрите на HBO.

Печурките се насекаде

За да го проверите, отворете Google, напишете „The Last Of Us“ и почекајте само половина секунда црвената печурка да се појави на дното на страницата со резултати од пребарувањето. Кликнете на неа и видете што ќе се случи.

Колку повеќе кликнувате на печурката, толку повеќе вашиот екран се полни со разни печурки, но за среќа, со едноставно кликнување на црвеното копче „X“ на дното, можете да исчистите се што се појавило на вашиот монитор.

Ова не е прв пат, а се надеваме не последен пат, да наидеме на вакви изненадувања преку пребарување на Google.

Извор: Mashable

Прочитај повеќе...

Facebook

Последни објави

Видео7 часа

Кој подобро ја слуша мама? Тиктокерка сними како им дава наредби на синот и кучето, видеото стана хит

Корисничка на TikTok им покажа на следбениците како си игра со својот син и кучето давајќи им команди да го...

Свет7 часа

(ВИДЕО) Сириско момче истакна видео до под урнатините, „незнам дали ќе преживеам или умрам“, страшни снимки од земјотресот во Турција и Сирија

Ужасно видео на сириско момче кое се сними под урнатини од катастрофалниот земјотрес стана вирално на социјалните мрежи. Во него...

На денешен ден14 часа

8 февруари – На денешен ден

1560.- Турските галии ја пуштиле во бегство шпанската флота под команда на војводата Медина во битката во Средоземното Море во...

Хороскоп21 час

Хороскоп за среда (8 февруари)

ОВЕН Започнете го денот со утринска гимнастика. Станете малку порано, вежбајте, но не го заборавајте и појадокот. Така ќе имате...

Свет23 часа

Бројот на жртви не запира, денеска надмина 6,200 луѓе, додека спасувачите и покрај лошите временски услови се обидуваат да извадат живи луѓе..

Бројот на жртвите од земјотресот во Турција и Сирија денеска надмина 6.200 луѓе и се очекува тој да продолжи да...

Магазин1 ден

Дали ќе плаќаме за верификација на сметката и за Instagram и за Facebook?

Се чини дека Мета подготвува опција да им понуди на корисниците можност да платат за верификација на сметката на Instagram...

Свет1 ден

SpaceX ќе се обиде да го лансира Starship во март

Компанијата за прв пат ја поднесе документацијата за летот на Starship во 2021 година. SpaceX треба да добие одобрение од...

Магазин1 ден

Продажбата на конзолата PS5 надмина 32 милиони единици

До 31 декември 2022 година, Sony продаде вкупно 32,1 милиони конзоли за PlayStation 5. Само во последниот квартал од минатата...

Хроника2 дена

ТАЖНА ВЕСТ: Почина доајенот на македонската музика, маестро Милан Завков, нашата прва хармоника, музички виртуоз, творец и изведувач..

Тажна вест вечерва ја окупира и Македонија, на својата 61-ва година замина првата хармоника, големиот музички виртуоз Милан Завков. Започнал...

На денешен ден2 дена

7 февруари – На денешен ден

1478.- Роден е англискиот хуманист и државник Томас Мор, дипломат и лорд канцелар на Хенри VIII (1529-32). Тој паднал во...

НАЈЧИТАНИ