Следете не

Занимливости

Вашето име открива кои стe: Нумеролошко пророштво

Објавено пред

на

Според познавачите, секој глас има своја нумеричка вибрација, а повеќе споени гласови создаваат одговарачка нумеричка констелација.

Па така, слободно може да се каже дека името кое се добива по раѓањето претставува нумеролошки запис за човекот.

ТАБЕЛА ЗА ГЛАСОВИ И БРОЕВИ

А=1

Р=80

Е=5

З=500

И=9

Ч=900

Д=4

У=200

Х=8

Ќ=800

М=30

Ѓ=400

Г=7

В=700

Л=20

Њ=300

П=60

Ш=95

К=10

Љ=70

О=50

Ц=3

Т=100

Ж=550

Н=40

Б=2

С=90

Ф=6

Ј=600

Џ=800

S=800

За да ја пронајдете нумеричката вредност на вашето име, секоја буква заменете ја со соодветниот број.

ПРИМЕР: ЗОРАН

З=500

О=50

Р=80

А=1

Н=40

вк.671

Збирот кој го добивме, 671, го претвораме (разложуваме) на 600 + 70 + 1

Потоа броевите ги заменуваме со толкувањето од ТАБЕЛАТА НА БРОЕВИТЕ, па добиваме:

600 = Духовно и материјално совршенство

70 = Знаење, мудрост и интуиција

1 = Амбиција, страст и намера

Овие три толкувања се особините на човекот кој го носи ова име.

Ако случајно дојде до преминување на лимитот од 1390, го елиминирате првиот број.На пример, 2120, станува број 120, а 120 = Унапредување и чест.

Обратете внимание при претворањето на броевите во стотки, десетки и единици, бидејќи во ТАБЕЛАТА НА БРОЕВИТЕ постојат толкувања и за цели броеви.

ТАБЕЛА НА БРОЕВИ:

1= Амбиција, страст и намера

2=Пропаст и фаталност

3=Спознавање на Бог, душа и судбина

4=Мудрост, сила и моќ

5=Брак и среќа

6= Возвишена работа

7= Среќа

8= Правда и заштита

9= Грижа и неуспех

10= Успех и идна среќа

11=Неслога, одбегнување и недостиг на интегритет

12=Град и име

13=Неправда

14=Жртвување и дарежливост

15=Љубезност и интегритет

16=Љубов и среќа

17=Невнимание

18=Себичност и грубост

19=Непромисленост

20=Мудрост и аскетизам

21=Окултна мудрост

22=Одмазда

23=Предрасуда

24=Патување

25=Интелигенција и продуктивност

26=Хуманитаризам

27=Одлучност и храброст

28=Љубов

29=Новости и информации

30=Брак, признание и слава

31=Желба за признание

32=Брак

33=Добра среќа

34=Сегашниот живот го одредува идниот

35=Љубезност, нежност, шарм и смиреност

36=Генијалност и виша свест на постоење

37=Верност

38=Скржавост и злоба

39=Признание и почит

40=Прослави и свадби

41=Срам

42=Можна болест

43=Духовна свесност

44=Просперитет и среќа

45=Пропаѓање

46=Изобилство

47=Долг и среќен живот

48=Добар вкус и проценка

49=Неспретност

50=Големо подобрување на условите за живот

60=Привремено одвојување од саканото лице

70=Знаење, мудрост и интуиција

75=Материјални задовоства

77=Простување и каење

80=Оздравување

81=Големо знаење и мудрост

90=привремени препреки и проблеми

100=Божја милост

120=Унапредување и чест

200=Страв, неодлучност и несигурност

215=Несреќа

300=Љубов кон мудростите

318=Божји пратеник

350=надеж и правда

360=Дом и пријателство

365=Астрологија и астрономија

400=Долги патувања

490=Духовен напредок

500=Духовна свесност

600=Духовно и материјално совршенство

666=Злоба и осветолјубивост

700=Авторитет и моќ

800=Победа

900=Кавга и војна

1000=Сомилост

1095=Внимателност и воздржаност

1160=Измислени стравови

1390=Обесхрабреност.

Занимливости

Откриен целосен фосил „змеј“ стар 240 милиони години

Објавено пред

на

printscreen/official video

Меѓународен тим на научници во јужна Кина го откри првиот целосен фосил на воден рептил долг пет метри од периодот на Тријас кој припаѓа на видот Dinocephalosaurus orientalis. Фосилот е стар 240 милиони години и е наречен „змеј“ бидејќи има исклучително долг врат, објави Би-Би-Си.

Фосилот му припаѓа на видот Dinocephalosaurus orientalis, кој првично беше идентификуван во 2003 година. Ник Фрејзер од Националниот музеј на Шкотска, кој беше дел од меѓународниот тим што го проучуваше фосилот, рече дека ова е првпат научниците да успеат да видат фосил од неговиот вид во целост.

Фрејзер истакна дека тоа е многу чудно животно кое има екстремитети слични на перки и дека неговиот врат е подолг од остатокот од телото и опашката заедно.

Фрејзер претпостави дека „долгиот, свитлив и флексибилен врат“ му дава на животното поголеми ловечки способности, овозможувајќи му да бара храна во подводните пукнатини. Фосилот е откриен во антички наоѓалишта на варовник во јужна Кина.

Научен труд кој го опишува новооткриениот фосил е објавен во академското списание Earth and Environmental Science.

Прочитај повеќе...

Занимливости

Некогаш најсовремениот сателит, вечерва се спушта на земјата

Објавено пред

на

Илустрација

Револуционерниот европски сателит за далечинско набљудување ERS-2, лансиран во 1995 година, треба да падне на Земјата оваа вечер. Европската вселенска агенција (ESA) тврди дека поголемиот дел од овој сателит ќе изгори на патот кон Земјата.

Сепак, можно е некои делови да ја издржат топлината што ќе се создаде при спуштањето со голема брзина, иако шансите овие фрагменти да паднат на населени места и да предизвикаат штета се мали.

Делови од сателитот би можеле да паднат речиси каде било во светот, најверојатно ќе паднат во морето, јавува Би-би-си. ЕСА лансираше два речиси идентични сателити за далечинско набљудување на Земјата во 1990-тите. Тие беа најсофистицираните планетарни набљудувачи во своето време, со пакет инструменти за следење на промените на копно, во океаните и во воздухот.

ERS-2, првиот што се врати на Земјата, првично беше поставен на 780 километри над планетата, а инженерите ги искористија неговите резерви на гориво во 2011 година за да го спуштат на височина од 570 километри.

Извор: euronews.rs

Прочитај повеќе...

Занимливости

„Биткоинот“ со астрономски пораст, најголем после експанзијата од 2021-та година

Објавено пред

на

Биткоинот моментално се тргува по 49.917 долари откако ја проби границата од 50.000 долари. Ова е прв пат од ноември 2021 година, Биткоин да успее да скокне на 50.000 долари, додека во последните 24 часа, докажувајќи дека сите предвидувања на експертите се точни, цената на Биткоинот се зголеми за 1.816 долари. Според експертите на пазарот, овој наплив се должи на силните перформанси на американската берза, значителните приливи во ETF-ови на самото место на Bitcoin и претстојниот настан за преполовување.

Ethereum му се придружи на Bitcoin со зголемени добивки во вторникот. Втората најценета криптовалута моментално се тргува по цена од 2.642 долари, откако забележа пораст на цената од 5,51 отсто во последните 24 часа.

„Биткоинот сега се соочува со својот следен отпор од 50.250 долари, што доведува до 51.200 долари. Преовладувачкото позитивно расположение на инвеститорите се манифестира во активно нагорно присуство на пазарот. Во исто време, Ethereum ја задржува својата позиција над 2.600 долари, а биковите го таргетираат прагот од 2.717 долари“, изјави Едул Пател, извршен директор на Mudrex, за Gadgets360.

Повеќето алткоини растат со профит во вторник. Тие вклучуваат Ripple, Cardano, Avalanche, Dogecoin и Polkadot. Други профитабилни криптовалути ги вклучуваат Binance Coin, Solana, Chainlink и Polygon. Вкупната капитализација на пазарот на криптовалути се зголеми за 3,78 отсто во последните 24 часа.

Ова ја донесе вредноста на крипто секторот на 1,87 милијарди долари, според CoinMarketCap.

Прочитај повеќе...

Facebook

Последни објави

Гејминг3 часа

Популарната „Call of Duty“ Warzone & Modern Warfare III ја враќаат мапата „Verdansk“ на мобилните верзии од 21-ви март

Call of Duty: Warzone Mobile започнува низ целиот свет на 21 март, по ограниченото издание минатата година. Играта за бесплатна...

Технологија5 часа

Популарната апликација „Viber“ добива нова опција која на многумина ќе им се допадне

Апликациите за пораки постојано треба да ги подобруваат своите функции за да останат конкурентни – најновата е Viber, која воведе...

Хороскоп20 часа

Хороскоп за недела (3 март)

ОВЕН Доколку продолжите да се фокусирате само на негативните работи, нема да бидете задоволни со околностите на работното место. Може...

Скопје23 часа

(ВИДЕО) Полицискииот хеликоптер пренесе повредено лице од Шар Планина до Клиничкиот центар во Скопје

Денеска (02.03.2024) по добиено барање од Центарот за управување со кризи, хеликоптер Ми 171 на Хеликоптерската единица за полициски намери...

Магазин1 ден

(ФОТО) Шпаркасе Банка организираше завршна хуманитарна аукција на сликарски дела, овие 10 имиња се одбраните талентирани финалисти на конкурсот

Поддршката на сликарството и мотивирање на младите сликари во државата да продолжат да творат, продолжува да е еден од главните...

Мобилни уреди1 ден

„iPhone 15“ се бори за свое место во пазарот, додека во Кина е на попуст за цели 180 долари, повеќе од цената на ланскиот период за претходникот

Од неговото лансирање iPhone 15 се бори за своето место на пазарот во, до неодамна, но тешкотиите на оваа серија...

Хроника1 ден

МВР: Детали за стравичната сообраќајка која го потресе Кичево и регионот, каде загина едно лице

На 01.03.2024 во 18.20 часот во полициската станица Кичево, пријавено е дека на магистрален пат Кичево – Гостивар, кај селото...

Хороскоп2 дена

Хороскоп за сабота (2 март)

ОВЕН Денес ќе бидете доста комуникативни и отворени за сите видови на соработка. Обидете се што почесто да ја будите...

Кичево2 дена

Тешка сообраќајна несреќа се случила доцна попладне на пат према превој Стража, во близина на с.Колари, неофицијално едно лице загина

Вечерва, односно доцна попладне се случила тешка сообраќајна несреќа на пат „Кичево-Стража“, во близина на с.Колари – кичевско. Неофицијално според...

Технологија2 дена

Samsung развива моќен чип со вештачка интелигенција, тој ќе биде со најголем капацитет досега

Јужнокорејскиот технолошки гигант Samsung Electronics објави дека развил нов мемориски чип кој има „највисок капацитет досега“ за вештачка интелигенција (AI)....

НАЈЧИТАНИ