Следете не

Хроника

Вчера кај комплексот „Св.Наум“, забележано е безживотно машко тело

Објавено пред

на

На 11.04.2022 околу 10 часот во СВР Охрид пријавено е дека во водите на Охридското езеро, кај комплексот „Св.Наум“, забележано е безживотно машко тело. Јавен обвинител и полициски екипи извршија увид, а лекар од итна медицинска помош констатирал дека нема видливи траги на насилство.

Безживотното тело е пренесено во Општата болница во Битола каде денеска ќе биде извршена обдукција.

СВР Охрид презема мерки за утврдување на идентитетот, за медиумите известува портпаролот на СВР Охрид, г-дин Стефан Димоски

Хроника

Замина доајенот на дувачките инструменти, големиот Ферус Мустафов

Објавено пред

на

Почина доајенот на дувачките инструменти Ферус Мустафов. Мустафов е роден 1950 год во Штип во ромско семејство на музичари и е син на Илми Јашаров

Веста за неговата смрт ја потврдила сопругата Јелена во разговор со „ММС“, која откри дека погребот ќе биде во Штип.

Починал минатата ноќ, а лошите вести ни ги кажаа утрово. Скршени сме од болка, сите се надевавме дека ќе оздрави.

Пред некој ден ни кажаа дека е подобар и затоа се надевавме дека ќе биде сè во ред, откри неговата сопруга за „ММС“

Неговата професионална кариера започнала на седумнаесетгодишна возраст, додека студирал виолина и кларинет во локална музичка академија.

По кратко боледување денес замина во вечноста уште еден голем уметник, нека почива во мир!

Прочитај повеќе...

Хроника

Меѓу 13-те повредени кај Младеновац има и деца и сите се во животно загрозувачка опасност – истакна детално Министерката Грујичиќ

Објавено пред

на

printscreen/video

Министерката Даница Грујичиќ изјави дека сите 13 лица кои вечерва беа повредени од огнено оружје во околината на Младеновац се во животна опасност, „бидејќи со тие повреди од огнено оружје никогаш не можете да бидете сигурни што точно е оштетено“.

За повредите при ноќното пукање, таа рече дека еден маж има површна рана на градниот кош, градната коска и стомачното ткиво – роден е 1976 година, операцијата е завршена, стабилен е, изјави министерот.

Едно девојче (2006 година) има прострелна рана во главата и мочниот меур – ја оперирале васкуларни хирурзи, невролози и неврохирурзи, куршумот и се забил во левото око, ќе има уште една интервенција“, изјави Грујичиќ.

Исто така, како што известила, девојчето во 2005 година било донесено со две прострелни рани, со многу големо оштетување на внатрешните органи – пред се и биле отстранети црниот дроб, едниот бубрег, дуоденумот и дел од дебелото црево. Грујичиќ рече дека тоа е херојска операција и дека пациентот треба да оди на ортопедска операција.

Младо момче на околу 20 години, вели, има повреда на ногата со руптура и на артерија и на вена, но му била надоместена изгубената крв, а скршеницата на бутната коска, надлактицата и надлактицата е решен.

Девојчето родено 2003 година има повреда на десната горна нога и препоните и потколеницата, со кинење на вената која лесно се реши, ќе следат дополнителни ортопедски интервенции за стабилизација, додава тој.

Како што објавила, маж во 1972 година дошол со повреда на градниот кош со излив од околу 800 мл крв во градната празнина. „Операцијата е завршена утрово, има проблем со првиот лумбален пршлен и нема знаци на движење на нозете, што може да биде привремено, ќе видиме“, додаде таа.

Маж роден 1969 година имал повреда на долниот дел од карлицата – прострелна рана, бил опериран и бил на интензивна нега.

Тој беше опериран, како што додаде Пешиќ Милан.

Двајца пациенти се донесени во болницата Драгиша Мишовиќ. Мажот роден 1997 година имал тешка повреда на бубрегот, поради што е отстранет, како и повреди на крвните садови, кои биле санирани и оперирани утрово.

Еден човек во 2003 година имал деструкција на коската на десната горна нога без знаци на оштетување на нервите. Според министерот, тој е стабилен и се планира да биде префрлен на ортопедска клиника.

Како што наведе таа, во Смедерево се примени тројца пациенти, но еден е пренесен во Ургентниот центар. Роден е 2002 година, има стомачна повреда и скршеница на десната надлактица, а повредено е и дебелото црево. Тој е во стабилна состојба, торакални хирурзи го гледаат, додава Грујичиќ.

„Старец на возраст од 2000 години дојде со повреда на десното колено и потколеницата, на ортопедска операција во Смедерево, е стабилен. Лицето е родено 2001 година – прострелна рана во стомакот, без оштетување на внатрешните органи“, додава тој.

Таа рече дека итната помош од Младеновац била на терен во Дубона за 10 минути, а во Мали Орашје, Смедерево за 15 минути. Сите добро реагираа, се направи вистинска тријажа, вели министерот.

„Тројца пациенти од околината на Младеновац не можеа да се спасат, починаа на лице место, како и момчето од Мали Орашје, четворица се пренесени во смедеревската болница, а само еден од нив давал знаци на живот, но починал“, рече министерот.

МУП утрово соопшти дека напаѓачот е уапсен недалеку од Крагуевац.

Да потсетиме, само еден ден по масовното убиство во основно училиште во Белград, синоќа се случи уште едно. Напаѓачот У.Б. најпрвин пукал во селото Дубона, каде убил млад полицаец и неговата сестра, а потоа пукал во Мали Орашје и селото Шепшин кај Младеновац. Осум лица загинаа, а 14 се ранети.

Според досегашните податоци, најмладата жртва е 15-годишно дете.

Прочитај повеќе...

Хроника

Српската полиција го опколила селото, лицето кој уби 8 луѓе а нешто повеќе од 10 се повредени е во бегство, се трага под дрво и под камен

Објавено пред

на

„МУП“ - Република Србија

Во околината на Младеновац од нешто по 5 часот утрово специјалните единици започнаа физички претрес на теренот. Периодот кога почнува да се разденува е проблем за користење термо камери.

Таткото на осомничениот за нападот кај Младеновац е воено лице, како што претходно известивме. Известувачот од Дубона за Н1 истакна дека полицијата е распоредена низ селото, на улица има и граѓани кои бараат од полицијата информации за тоа што се случува.

Како што претходно соопшти тамошната полиција, започна акцијата Вител, инаку по убиецот У.Б. (21) распишана е потерница. Полицијата го опколила просторот во кој се крие.

Министерот за внатрешни работи Братислав Гашиќ изјави дека станува збор за терористички чин.

Извор: n1info.rs

Прочитај повеќе...

Facebook

Последни објави

Хороскоп3 часа

Хороскоп за недела (28 мај)

ОВЕН Многу сте незадоволни и загрижени со ситуацијата на финансиско поле. Со своето однесување уште повеќе го поттикнувате партнерот да...

Временска прогноза7 часа

Временска прогноза за следните 10 дена, за стабилно време ќе почекаме..

Нашата територија се наоѓа под влијание на ГОЛЕМА ВЛАЖНА и нестабилна воздушна маса од Медитеранот. И во следните 10-тина денови од пладневните...

Спорт8 часа

ФК „Вардар Неготино“ утре на градски во Кичево спрема навивачка инвазија

Утре од 17:00 часот се играат бараж натпреварите во третата Македонска фудбалска лига за влез во Втората лига, додека распоредот...

Спорт12 часа

Фудбалската федерација на Македонија го одржа редовното генерално собрание пред претставници на ФИФА и УЕФА

Фудбалската федерација на Македонија го одржа Редовното Генерално Собрание. На Редовното Генерално Собрание во Скопје, присутните делегати го усвоија извештајот на...

Lifestyle15 часа

Ние сме во опасност: Зголемувањето на температурите може да доведе до катастрофа

Една нова студија открива дека до крајот на векот, поради глобалното затоплување, земјата би можела да има најголема популација погодена...

Хороскоп1 ден

Хороскоп за сабота (27 мај)

ОВЕН Денот е поволен за решавање на недоразбирањата кои сте ги имале со колегите или претпоставените. Ако сте во потрага...

Кичево1 ден

Во Кичево стартува „Мобилна амбуланта“ со гинеколози кои ќе вршат бесплатни гинеколошки прегледи кај жените, ова се сите информации..

Во Кичево започнува со работа мобилна амбуланта во која се нудат бесплатни гинеколошки прегледи за жените кои живеат на територијата...

Скопје1 ден

Во недела во Скопје поради ревијална трка на велосипеди и ролерки ќе биде спроведен посебен сообраќаен режим

Министерството за внатрешни работи ја информира јавноста дека на 28.05.2023 (недела) со почеток во 11.00 часот поради одржување на ревијална...

Спорт1 ден

Македонија до 18 поразена од Србија во Стара Пазова

Младата репрезентација на Македонија до 18 години го одигра предвидениот контролен натпревар против соодветната селекција на Србија. На натпреварот кој...

Lifestyle2 дена

Neuralink на Маск доби дозвола да тестира мозочни импланти на луѓе

Стартапот на Илон Маск, Neuralink, објави дека добил одобрение од американските регулатори за тестирање на нивните мозочни импланти на луѓе,...

НАЈЧИТАНИ