Следете не

Кичево

Нашиот храм Св.Петар и Павле организира Велигденски натпревар во повеќе категории

Објавено пред

на

Им се соопштува на сите православни христијани дека 110 повод славењето на големиот христијански празник ВЕЛИГДЕН црквата Свети Апостоли ПЕТАР и ПАВЛЕ — Кичево организира избор на: најукрасено Велигденско јајце, најукрасена Велигденска погача, најукрасена Велигденска торта и најако велигденско јајце, а за децата од деветолетките организира и избор на најубав цртеж со мотиви од Христовото воскресение или други Христијански мотиви.

Секој натпреварувач во оваа дисциплина има право на учество само со еден цртеж.
Изборот на најукрасените продукти и цртежи ке се врши на втор ден
Велигден – Понеделник, во просториите на црквата Свети Апостоли ПЕТАР и
ПАВЛЕ

Почетокот на изборот ќе биде во 1 часот,
пријавувањето за учество на изборот се врши на самиот ден, најмалку половина час пред почетокот на изборот на најукрасените продукти.

Секој продукт за изборот е со посебна шифра.

Јајцата кои се украсуваат треба да бидат исклучиво кокошкини и со црвена боја,
Јајцата, кои се украсуваат треба да бидат со мотиви од Христовото воскресение или други Христијански мотиви.

Доколку некој од пријавените учесници на изборот не се придржува кон овие услови ке биде дисквалификуван и нема да му се дозволи учество на изборот.

За прво освоените три места (I, II, III) во дисциплината најукрасено Велигденско јајце, најукрасена Велигденска погача, најукрасена Велигденска торта, и најубав цртеж за децата од деветолетките – организаторот обезбедува и доделува соодветни награди на дисциплината и освоеното место.

Во дисциплината најјако Велигденско јајце организаторот обезбедува и доделува соодветна награда само за прво место — за најјакото велагденско јајце,

По натпреварот и доделувањето на наградите за донесените продукти кои учествувале на натпреварот се организира јавно наддавање — ЛИЦИТАЦИЈА.

ОВАА ГОДИНА [СРЕДСТВАТА ОД ЛИЦИТАЦИЈАТА ЌЕ БИДАТ НАМЕНЕТИ ЗА ГРАДБАТА НА ЦРКВАТА КОЈА СЕ ГРАДИ ВО НОВИТЕ ГРАДСКИ ГРОБИШТА ЧИЈА ГРАДБА Е ВО ПОЛН ЕК]

Кичево

Најбараните производи сега на акција во АТВА Маркети

Објавено пред

на

Кичевскиот најснабден маркет АТВА повторно со акција на најбараните производи по екстра цени!

Акциската цена на производите ќе трае една седмица, односно до 2 февруари.

Прочитај повеќе...

Кичево

Кичево: Вчера во стан на ул. „11 Септември“ настанал пожар, повредени лица нема..

Објавено пред

на

Архива @porta.mk

На 23.01.2023 година во ОВР Кичево било пријавено дека на 22.01.2023 година во 18.30 часот во стан на улица „11 Септември“ во Кичево, сопственост на С.С. (48), настанал пожар.

Повредени лица за среќа нема, а интервенирала Територијалната противпожарна единица од Кичево.

За порта.мк известува портпаролот на СВР Охрид, г-дин Стефан Димоски.

Прочитај повеќе...

Кичево

ЕВН КЕЦ Кичево: Најавени прекини на електрична енергија во следните кичевски локалитети

Објавено пред

на

Поради зафати на електродистрибутивната мрежа на ден 24.01 – вторник, ЕВН КЕЦ Кичево ќе работи на терен, така што прекини во снабдување на електрична енергија ќе имаат домаќинствата во следните кичевски локалитети:

  • ТС Техника, бул. Илинден кратки прекини на почеток и крај на планираниот прекин: Жито Караорман, Лопушник, Комуналец, Македонски шуми (Од 09:00 до 13:00 часот)
  • Дел од ул. 4-ти јули (Ламели), Жито маркет, пекара Сара и др. (Од 13:00 до 15:00 часот)

Напомена: Времетраењето „од-до“ може да зависи од ефикасноста на работата.

За нашиот медиум известува ЕВН Македонија.

Прочитај повеќе...

Facebook

Последни објави

Занимливости1 час

Неколку работи кои треба да ги знаеме пред да купуваме леб

Веројатно знаете барем едно лице кое се откажало од јаглени хидрати за да ја изгуби телесната тежина. Но, вие не...

Спорт9 часа

Денвер поразен од Филаделфија, во спектакуларен меч на МВП центрите Ембид и Јокиќ

Кошаркарите на Денвер се поразени на гостувањето кај Филаделфија со 126:119 во спектакуларен меч кој го одбележа МВП дуелот меѓу...

На денешен ден10 часа

29 јануари – На денешен ден

1412.- Во Нови Брдо бил издаден „Законот за рудниците на деспотот Стефан“. Тој е важен документ за српската писменост и...

Хороскоп11 часа

Хороскоп за недела (29 јануари)

ОВЕН Немојте да се впуштате во поголеми инвестиции денес. Најдобро е да избегнувате тешки физички активности. Оние кои се во...

Занимливости12 часа

Колкави плати земаат професионалните „MotoGP“ возачи, според последните информации за 2022-ра година

Секогаш незгодната тема е платата на MotoGP возачите. Некој би рекол недоволно со оглед на ризикот што го преземаат при...

Временска прогноза18 часа

Попоски: Рана најава за снежни врнежи, дали февруари ќе биде снежен месец?

Следува период на ЗНАЧИТЕЛНО ПОСТУДЕНО и променливо време со сончеви периоди. Повремено ќе има услови за локално и слабо провејување на СНЕГ. Исто така...

Скопје18 часа

Кичевчанка во Скопје пријавила дека таксист недолично се однесувал и ја допирал по телото

На 27.01.2023 во 04.33 часот во Полициска станица Аеродром, 19-годишна кичевчанка пријавила дека околу 04.20 часот додека со такси возило...

Здравје и убавина22 часа

Истражување покажало дека трчањето го продолжува животот

Дури и ако сте пушач, а редовно се занимавате со трачање, ќе живеете подолго од две до десет години. Луѓето...

На денешен ден1 ден

28 јануари – На денешен ден

814 – Чарлс I Велики, крал на Франките од 768 година и римско-германски император од 800 година, умрел кога бил...

Хороскоп1 ден

Хороскоп за сабота (28 јануари)

ОВЕН Пред вас е одличен ден за промени, па ако сте планирале некоја промена ќе бидете успешни и задоволни. Ви...

НАЈЧИТАНИ