Следете не

Култура

Видеологија епизода 032 Bikini Moon review

Еден од главните мотиватори за отпочнувањето на емисијата е потребата да допре до што е можно поширока демографија со цел да ја демонстрирам моќта на филмската критика, да ја истакнам нејзината незаменлива улога во животот на секој човек кој е подготвен да се изложи на благодетите од конзумирањето на филмската уметност.

Mоите анализи ќе бидат посветени на исклучителни филмските дела, кои со својата актуелност ќе станат стожери на времето во кое живееме, но, исто така ќе се обидам да допрам и до универзалните вредности и мерила кон кои посегнуваат филмовите додека нивните граници постојано бледеат. Со оглед на тоа што неправедно се истиснува филмската критика од сите можни медиуми, јас го жртвувам моето слободно време и познавање за да допрам и до тој еден нејзин слушател и гледач, кој ќе посака да слушне нешто повеќе за мојата селекција на филмови, од кои се надевам дека некои од нив ќе им станат омилени.

Ако целта на филмовите е да покренат прашања, задачата на критичарите е да ги анализираат истите, со намера да послужат како медијатор меѓу гледачот и авторското дело. Видеологија ќе почне со објавување на изданијата во декември 2017 година и на почетокот ќе бидат објавувани нови видеа секој понеделник и петок, односно на почетокот и крајот на работната недела, со времетраење од неколку минути Логото е на Ристо Манасиев, најавната шпица на Виктор Гавриловски, а нарацијата и монтажата ги правам јас. Ова е дел од целите и намерите на емисијата, истакнати во нултото издание. Секое видео си има свој вовед.

Facebook

Последни објави

Временска прогнозаПред 1 минута

Температурите паѓаат на -7 °C и лошо ќе влијае врз земјоделието

Студениот бран кој од денеска ја зафати територијата на Македонија и во текот на следните денови и тоа особено во...

КичевоПред 3 часа

Кичево: #TrashTag еко-акција во населба „Иванидол“ во недела на 31.03 – 10:00ч

Во борба против загадувањето и чувањето на здрава и почиста средина, граѓаните од населба „Иванидол“ – Кичево организираат доброволна #trashtag...

ЗабаваПред 5 часа

Понекогаш и крокодилот е добар такси превозник (ВИДЕО)

Крокодилот некогаш може да изненади со своите добри намери кон останатите животинчиња, погледнете го овој превоз на вода:

КичевоПред 8 часа

Нема активни пожари, изгаснати сите пламени јазици околу Кичево

По напорните обиди во претходните две деноноќија, кичевските пожарникари ги изгаснаа сите пожари што се појавија на неколку локации во...

Социјални мрежиПред 8 часа

Фејсбук акција! Избришани лажни профили, во нив Македонија на мета и останатите земји

Компанијата „Фејсбук“ соопшти дека ќе ги избрише лажните профили од Македонија,Косово,Иран и Русија. Станува збор за профили за кои се...

ЗабаваПред 15 часа

Премиерно на YouTube: Вака изгледа веќе големиот хит „Нешто ќе те питам бабо“ на „Некст тајм“

Мартин и Стефан Филиповски вчера ја промовираа „Нешто ќе те питам бабо“, преработката на старата македонска песна. Денес слушнете ја...

СветПред 17 часа

Синот на Михаел Шумахер ќе тестира со Ферари уште во Бахреин

Синот на легендарниот пилот на Ф1, Михаел Шумахер – Мик ќе одржи прв тест во Формула 1 со тимот на...

СветПред 17 часа

Типов сакаше да краде во маркет, па си го доби квалитетно! (ВИДЕО)

Опуштено си влезе во маркетот за да краде, но одеднаш се тргна наопаку… Pa neka krade ponovo… 👊👊 😁#pljacka #lopov...

Временска прогнозаПред 20 часа

АПРИЛ 2019 ќе биде екстремно топол месец во поголем дел на Европа

Феноменот ЕЛ НИЊО полека но сигурно ја загрева Европа а тоа се гледа по долгиот период на натпросечно високите температури...

ЗабаваПред 21 час

Дневен хороскоп (26.03) Вторник

Овен Поволен ден ако сте планирале ново патување. Можете да очекувате убав ден за работа. Тежок период на полето на...

Во тренд