Следете не

Забава

ЧУДО: Вулкан се движи кон морето!? (ФОТО)

Најновите истражувања покажуваат дека вулканот Етна полека, но сигурно се лизга кон Средоземното Море.

Ова е првпат научници да забележат движење на вулкан, благодарение на повеќе од 100 GPS станици поставени на планината Етна, кои собираат податоци во врска со нејзиното позиционирање последниве 11 години.

Лизгањето е бавно, но е незапирливо, а како вулканот ќе тоне ќе предизвикува и други опасности како создавање на цунами во околните региони.

Ова постојано движење ќе претставува проблем и за вулканолозите, затоа што ќе имаат потешкотии да предвидат кога ќе се случуваат следните ерупции и во кој правец ќе тече магмата.

Податоците покажуваат дека вулканот се движи во источен и југоисточен правец, надолу за 1-2 степени, кон крајбрежниот град Џаре кој се наоѓа на 15 километри оддалеченост од него.

Годишно вулканот се придвижува во просек 14 милиметри што значи дека опасноста не е непосредна, но опасноста во бавното движење е што тоа ќе предизвика создавање на притисок и стресови кои ќе водат до поголеми промени во пределот.

Доколку за 10 години брзината на движење е двојно зголемена, тогаш тоа би било опасно. 

 

Facebook

Последни објави

КичевоПред 27 минути

НОВО: Ветерот го шири пожарот до сама раскрсница на с.Вранештица-Атишта (ФОТО)

Огнената стихија во атарот на село Вранештица не стивнува. Имено како што веќе информиравме пред неколку часови пожарот беше избувнат...

ЗабаваПред 1 час

Дневен Хороскоп ➡️ 24-ти Март (Недела)

  Овен (21.03 – 20.04) Викендов нема да имате воопшто работа, па можете конечно малку да одморите и да си...

ЗабаваПред 3 часа

Кичево гордо на нашиот Лозано кој моментално пее во преполна арена (ФОТО)

Ви испраќаме горд поздрав од ВИП Арена моментално, која ечи и е полна до последно место. Нашиот Влатко понесен од...

КичевоПред 6 часа

АЛАРМАНТНО: Гори дабова шума над с.Вранештица на лош терен за ТППЕ (ФОТО)

Пред малку стигна иформација дека околу селото Вранештица во атарот на горната дабова шума непрекинато и со силен интензитет избувнат...

Временска прогнозаПред 7 часа

Од вторник северен ветер и пад на температурите за околу 10 степени

Под влијание на значително постудена воздушна маса од север, во вторник и во среда ќе имаме позначителна облачност а ќе...

МакедонијаПред 8 часа

СРЕЌА ВО СЕМЕЈСТВОТО: Кико заминува на лекување, потребните пари се собраа, секоја чест ЛУЃЕ!

Почитувани познати и непознати ЛУЃЕ во вистинска смисла на зборот. Сакам да упатам НАЈГОЛЕМА БЛАГОДАРНОСТ ДО СИТЕ граѓани на Република...

МакедонијаПред 9 часа

Прилепчанец ја турнал по скали мајката на својата сопруга

На прилепската улицата „Адем Адемоски“ во попладневните часови на 22 март, дошло до семеен инцидент. Како што информираат од МВР,...

Социјални мрежиПред 10 часа

Корисниците пресреќни: Ја добија долгоочекуваната нова опција на „Messenger“

„Месинџер“ конечно ја добива корисната функција на враќање на конкретна порака во групни разговори (replay). Со ова се олеснува одговарањето...

СветПред 12 часа

Купиле киндер-јајце за децата, но сите се шокирани од она што имало внатре (ВИДЕО)

На мајка од Велика Британија ѝ се згадиле киндер јајцата за навек уште пред да стигне до играчката во киндер...

ЗабаваПред 1 ден

Дневен Хороскоп (23.3) Сабота

Овен Многу сте мрзеливи. Денеска ќе ги извршите само основните обврски. Комуникацијата со саканата личност е променлива. Почнувате да се...

Во тренд