Следете не

Кичево

Кичевската коњаница го започна својот пат за Крушево

Avatar

Објавено пред

на

Кичевската коњица „Манастир Пресвета Богородица-Пречиста“ и годинава, по четврти пат ќе биде дел од „Илинденскиот марш“ кој ќе заврши на 2 август во Крушево, каде коњаниците треба да се приклучат на прославата на најголемиот македонски национален празник – Илинден.

11 коњаници од Кичево, Демир Хисар и Крушево маршот го започнаа утринава од манастирот „Пресвета Богородица-Пречиста“ каде претходно и ноќеваа. Во текот на својот пат тие ќе го посетат и родното село на Јордан Пиперката-Козица, ќе поминат кај Манастирот „Свети Илија“ на Илинска Планина, во славното Смилево, историското Прибилци и патот ќе го заврши на Мечки Камен во легендарното Крушево.

Самостојната Кичевска коњица „Манастир Пресвета Богородица-Пречиста“ ќе ја сочинуваа 11 коњаници од кои 7 беа дел од оваа коњица и во претходните неколку години. Кичевската коњица своето патешествие го започна утринава од Манастирот „Света Пречиста“ каде по утрешата богослужба среќен пат ни посака јеромонахот Ќирил, по што беше избран војводата на коњицата од самите учесници, а тој за годинава е Христијан Митрески.

Потоа се упативме кон Кичево преку селата Манастир Доленци и Србјани, а по пристигнувањето во градот се споивме со Мавровско-Реканската коњица и заедно ја посетивме црквата „Свети Петар и Павле“ во Кичево, по што го продолживме патот до селото Козица, каде што ќе ноќеваме и каде ќе биде организирана комитска вечер, а ќе го посетиме домот на големиот војвода Јордан Пиперката. Следната ден ќе ноќеваме во Манастирот„ Свети Илија“ на Илинска Планина, потоа во Смилево, Прибилци и на крај во Крушево. Во сите места каде што ќе ноќеваме ќе биде организирана комитска вечер, а попатно ќе бидеме дочекани и од жителите во селата каде што ќе поминуваме – истакна Станоја Станојоски, еден од основоположниците на самостојната Кичевска коњица.

Извор: Зоран Антоски

Кичево

Неделна акција на прозиводи во АТВА Маркети – Кичево

Avatar

Објавено пред

на

АТВА Маркети продолжуваат со производите на акција и оваа седмица, купувајте и заштедете!

Прочитај повеќе...

Кичево

Кичево и статистички на прво место во регионот за непочитување закон за маски, за 7 дена напишани дури 183 казни

Avatar

Објавено пред

на

Во изминатото деноноќие, на подрачјето на СВР Охрид, полициските службеници констатирале 53 прекршоци за неносење лична заштита на лицето (Охрид-13, Струга-09, Кичево-30, Дебар-01).

На нив им се издадени прекршочни платни налози за сторен прекршок по член 6 став 1 од Уредбата со законска сила за носење лична заштита на лицето заради спречување на ширење на заразната болест Ковид-19

Според статистичките податоци кои стигнуваат од СВР Охрид, изминатата седмица вкупниот збир на напишани казни поради непочитување закон за заштита на лицето (носење маска) изнесува 183 што практично укажува за максимална не одговорност.

Надлежните органи во координација со медиумите, апелираат да се почитуваат пропишаните мерки за Ковид-19.

Извор: СВР Охрид

Прочитај повеќе...

Кичево

ДПИ Кичево: При проверка на угостителски објекти, еден не ги почитувал мерките за заштита од Ковид-19

Avatar

Објавено пред

на

Портпаролот на СВР Охрид – Стефан Димоски ја информира јавноста дека на 27.02.2021 во периодот од 19.00 до 22.00 часот, полициски службеници од ОВР Кичево, во содејство со Државниот пазарен инспекторат, извршиле контрола во повеќе угостителски објекти на подрачјето на ОВР Кичево во врска со почитување на мерките за заштита од ковид-19.

При контролата било констатирано дека угостителски објект на ул.„Маршал Тито“ во Кичево не ги почитува протоколите за работа на угостителски објекти и од страна на Државниот пазарен инспекторат објектот бил затворен. По целосно документирање на случајот ќе биде поднесена пријава по член 206 од Кривичниот законик за „непостапување според здравствените прописи за време на епидемија“.

/СВР Охрид – дневен билтен за медиуми

Прочитај повеќе...

Facebook

Последни објави

ХороскопПред 2 часа

Хороскоп за денес (4 март) четврток

ОВЕН Се чувствувате како некој да се обидува да ви претставува закана. Победата е можна со голема борба ако истраете....

МакедонијаПред 10 часа

И денеска многу заболени – 807 случаи, додека починале 5 лица

Во последните 24 часа се направени 3.312 тестирања, а регистрирани се 807 нови случаи на ковид-19 во: -Скопје 359 -Куманово...

МакедонијаПред 12 часа

Утре продолжува изведувањето на градежни работи на патот А2 Кичево-Охрид каде сообраќајот ќе биде со времен прекин

За утре 04.03.2021 (четврток) АМСМ најавува прекин на сообраќај на патниот правец А2 Кичево – Охрид, на делницата Пресека –...

Здравје и убавинаПред 12 часа

Најновите истражувања покажуваат дека преку очите се раните знаци за Паркинсонова и Алцхајмерова болест кај луѓето

Ново истражување покажува дека мрежницата, која се одвојува од мозокот за време на ембрионалниот развој, содржи слоеви на неврони кои...

СпортПред 12 часа

Македонската футсал репрезентација во петок гостува против Србија, три дена подоцна ќе одиграме реванш во Скопје

Македонската футсал репрезентација во петок против Србија во Врање ќе го одигра натпреварот од третиот круг од квалификациите за Европското...

СлучувањаПред 12 часа

(ВИДЕО) Страшни снимки од силниот земјотрес кој ја погоди Грција предмалку, истиот почуствуван и во делови од нашата држава

Во 11:16 часот Грција беше погодена од силен земјотрес со јачина од 6,2 степени според Рихтеровата скала, соопшти Европско-медитеранскиот сеизмолошки...

СкопјеПред 23 часа

Денес најавени прекини на електрична енергија во делови од град Скопје

Поради зафати на електродистрибутивната мрежа денес на ден 03.03.2021 година – среда, ЕВН Скопје ќе работи на терен, така што...

КичевоПред 24 часа

Неделна акција на прозиводи во АТВА Маркети – Кичево

АТВА Маркети продолжуваат со производите на акција и оваа седмица, купувајте и заштедете!

На денешен денПред 1 ден

На денешен ден – 3 март

1703 година – Умре англискиот научник и пронаоѓач Роберт Хук, кој усоврши барометар, телескоп и микроскоп и прв ја откри...

ХороскопПред 1 ден

Дневен Хороскоп (3 март) среда

ОВЕН Денешниот ден за вас е многу поволен, па може да очекувате дека ќе ги остварите своите цели. Тешко ви...

НАЈЧИТАНИ