Следете не

Свет

Снимил застрашувачко суштество како се качува по зграда, погледнете.. (ВИДЕО)

Објавено пред

на

Видеото во продолжение кружи уште од 2013 година, а прикажува непознато чудовиште кое се качува по една станбена зграда.

Многумина тврдат дека се работи за лажно видео, но дали е навистина така?

Одговорот на прашањето ќе ви го оставиме на вас сами да процените…

Свет

Истражување: Градовите стануваат се пожешки

Објавено пред

на

Во последните 10 години градовите во просек стануваат потопли за 0,56 степени Целзиусови во текот на денот и 0,43 во текот на ноќта, пишува весникот Нова.

Според податоците од студијата на Универзитетот Нанкинг и Јеил, просечната температура во селата се зголемила за 0,4 степени во текот на денот и 0,37 во текот на ноќта, што значи дека градовите се загреваат за 29 отсто побрзо.

Студијата беше заснована на температурни отчитувања во повеќе од 2.000 градови и села од 2002 до 2021 година.

Прочитај повеќе...

Свет

NASA сака да го премести Hubble во повисока орбита

Објавено пред

на

Фото: Unsplash

Сите очи се вперени во вселенскиот телескоп James Webb додека Hubble стои настрана, зјапајќи надолу во земјата, сеќавајќи се на неговите славни денови и лудо размислувајќи за тоа како некогаш бил најголемото лице во областа. Сепак, како што објави PCMag, сè уште не е крајот на ова легендарно достигнување на човечката раса бидејќи може да биде преместено на посоодветно место.

Друг живот

Вселенскиот телескоп Hubble беше лансиран во ниската орбита на Земјата пред 32 години, уште во 1990 година, на 25 април истата година. Оттогаш до сега, тој му дава на човештвото некои од најневеројатните фотографии од универзумот за кои не ни можевме да сонуваме. Сепак, неговата позиција во ниската орбита на Земјата, иако одлична за бројните сервиси што ги бараше, стана малку помалку погодна за континуирана работа. Токму затоа се зборува за тоа како овој вселенски телескоп би можел да се репозиционира. На кој начин?

SpaceX помага

Минатата недела НАСА и SpaceX склучија договор за истражувачки проект кој детално ќе ја разгледа можноста Hubble да се премести во повисока орбита за да не испадне од сегашната орбита, што се предвидува дека ќе се случи во следните десет години. Планот на компанијата во сопственост на Илон Маск, SpaceX, е да искористи едно од нивните вселенски летала „Dragon“ за да го премести овој вселенски телескоп во комплициран маневар на повисоко ниво на земјината орбита, што значително би го продолжило неговиот „животен век“.

Според Томас Зурбукен, вонреден администратор за Дирекцијата за научна мисија во седиштето на НАСА во Вашингтон, „Ова е многу возбудлив предлог и ги одразува иновативните пристапи што НАСА ги истражува преку приватно-јавно партнерство“.

Во овој момент вселенскиот телескоп Hubble орбитира на височина од 540 километри од површината на нашата планета и доколку не се премести на повисок слој од орбитата, полека ќе почне да се враќа во земјината атмосфера. Затоа, секоја мисија со слична цел изгледа неопходна.

Прочитај повеќе...

Свет

Полицијата во Сан Франциско може да гледа приватни камери за надзор во реално време

Објавено пред

на

Полицијата во Сан Франциско доби засилување во нивните овластувања за надзор оваа недела, откако градскиот одбор на надзорници гласаше да и дозволи на полицијата пристап до приватните камери за надзор во реално време.

Гласањето, кое помина со 7 спрема 4, одобри едногодишна пилот-програма која ќе и овозможи на полицијата да ги следи снимките од приватните камери низ градот со согласност на сопствениците на камерите. Полициската управа во Сан Франциско нема да има пристап до камерите 24/7, но ќе може да се приклучи на мрежата под одредени услови, како на пример додека истражува кривични дела, вклучително и прекршоци и имотни злосторства. SFPD, исто така, ќе може да пристапи до снимките од приватна камера за време на големи јавни настани, како што се протести, дури и ако не постои сомневање дека се случило кривично дело.

Групите за граѓански слободи, како што се EFF и ACLU, остро ја критикуваа новата мерка, за која тие тврдат дека ќе го зголеми надзорот на веќе маргинализираните групи во градот. Во блог пост, политичкиот аналитичар на ЕФФ, Метју Гуариља напиша дека широкиот опсег на злосторства што би можеле да предизвикаат активирање на камерата ќе овозможат целосен надзор речиси во секое време.

„Не правете грешка, прекршоци како што се вандализам или бегање се случуваат на речиси секоја улица во Сан Франциско секој ден – што значи дека оваа уредба во суштина и дава можност на SFPD да го стави целиот град под директен надзор на неодредено време“, напиша тој. Guariglia.

Сепак, градоначалникот на Сан Франциско, Лондон Брид, го објави новиот закон како неопходна мерка за зголемување на јавната безбедност во градот, кој се бори со зголемената стапка на криминал.

„Нашите жители и малите бизниси сакаат да се фокусираме на тоа да го направиме Сан Франциско безбеден за сите што живеат и работат во градот“, рече Брид во соопштението. „Ова е разумна политика што ја балансира потребата да им дадеме на нашите полицајци уште една алатка за справување со значајните предизвици за јавната безбедност и да ги повикаат на одговорност оние што го прекршуваат законот.

Друг несакан ефект на новата регулатива е тоа што богатите приватни лица се ефективно способни еднострано и без надзор да го зголемат капацитетот на полицискиот надзор. Како што е наведено во извештајот во Протоколот, ко-основачот на криптовалутата Ripple, Крис Ларсен, потрошил околу 4 милиони долари за инсталирање на повеќе од 1.000 безбедносни камери во Сан Франциско од 2012 година.

Ларсен, роден во Сан Франциско, рече дека технологијата „придонела за нееднаквоста и проблемите што ги гледаме денес во Сан Франциско“, но рече дека инвестирањето во шеми како иницијативата за приватен надзор ќе помогне да се подобри безбедноста на заедницата.

Извор: TheVerge

Прочитај повеќе...

Facebook

Последни објави

Спорт3 часа

Судиска анализа за натпреварите од првата македонска фудбалска лига, потврдени неправилности кон Брегалница, Шкендија и Воска

Судиска комисија ги разгледа спорните моменти и ги донесе следните заклучоци за 9-то коло од ПРВА МФЛ за сезона 2022/23:...

Магазин4 часа

Зошто графичкиот дизајн е идеална професија за креативци?

Во светот на современите технологии, се чини дека сите идеални занимања се резервирани за програмерите Меѓутоа, работите се малку поинакви:...

Свет4 часа

Истражување: Градовите стануваат се пожешки

Во последните 10 години градовите во просек стануваат потопли за 0,56 степени Целзиусови во текот на денот и 0,43 во...

Lifestyle4 часа

Во ноември доаѓа нова експанзија за World of Warcraft

Пред неколку месеци дознавме дека следната WoW експанзија ќе биде објавена во ноември, а сега го знаеме точниот датум. Blizzard...

Автомобили4 часа

Tesla произведе 365.923 електрични возила во третиот квартал

Компанијата постојано го зголемува производствениот капацитет По проблемите поради пандемијата во вториот квартал, Tesla повторно го зголеми производствениот капацитет. Ова...

Магазин4 часа

USB повторно ги менува етикетите

Досега ги раздвојувавме USB-стандардите по бројки: USB 2, USB 3, USB 4 и слично, но во одреден момент беше воведено...

Магазин4 часа

Twitter ги модернизира директните пораки на Android

Социјалната мрежа ги редизајнираше директните пораки на Android за да ја подобри нивната реакција и другите функции. Twitter започна да...

На денешен ден9 часа

3 октомври – На денешен ден

1226.- Починал италијанскиот монах Џовани Бернардоне, познат како Франческо д’Асизи, основач на Римокатоличкиот францискански ред. 1796.- Предводени од епископот Петар...

Хороскоп17 часа

Хороскоп за понеделник -( 3 октомври )-

ОВЕН Ќе имате многу среќа на деловно поле. Ве очекува можност да остварите позитивни промени. Можно е да имате ново...

Спорт21 час

Тиквеш славеше против Скопје, Победа изгуби на домашен терен од Шкендија

Шкендија успеа да ја совлада Победа во Прилеп со 1-3 и барем малку ја намали негативата во однос на лидерот...

НАЈЧИТАНИ