Следете не

Култура

„21 издание во 21 век за ПОДОБАР ЖИВОТ“ – четиричасовно шоу „Златна бубамара“, ова се наградените..

Објавено пред

на

Добро вечер љубители на добра музика, почист воздух и поубав живот. Ни ги затворија „Универзална сала“ и „Метрополис“, ни остана „Борис“. Како за прв пат тука, се потрудивме да изгледа сè величествено. Вечерва ќе ви понудиме илузија за подобар живот во четири часа“ – вака ги поздрави присутните организаторот на манифестацијата „Златна бубамара на популарноста“, Ранко Петровиќ.

По него, се појави и Кирил Поп Христов – Кили, кој не ја пропушти шансата да го изрази своето задоволство што повторно е дома

На сцената ги видовме и „Дубиоза колектив“ во друштво на Џамбо Агушев, а организаторите го наградија и списанието „Остен“ кое постои од 1945 година, и чиј основач помеѓу другите е Блаже Конески

Тијана Дапчевиќ која освои Златна бубамара за „Најдобар мултимудијален уметник” во регионот, што се доделува за прв пат. Дани Димитровска, пак, ја доби Златната бубамара за Најдобар албум на годината „Град за љубов“, а со громогласен аплауз и овации беше поздравена и Маја Оџаклиевска. Таа ја доби наградата за „Трајни вредности“, а повторната средба со публиката пробуди емоции.

Наградата пак, за „Животно дело“ им припадна на членовите од групата „Октет Македонија“, кои покажаа дека сè уште се во одлична форма.

Проблемите што ги имаме, прикажани на хумористичен начин, ги прекина Влатко Стефановски, кој на сцената се појави со Дадо Топиќ.

Влатко со себе го имаше и омотот од првиот албум на рокерот и маркер за Дадо да го потпише. Гитаристот додаде дека една од најубавите песни за Македонија е токму истоимената од Дадо.

Еве ја комплетната листа на наградени на ова издание од „Златна бубамара на популарноста“.

Албум на годината 2017 – Град за љубов, Дани
Најпопуларен плех оркестар 2017 – Агушеви
Најпопуларна балканска група – Дубиоза Колектив
Телевизиски проект на годината 2017 – Пат до успехот
70 години јубилеј Светска галерија на карикатури Остен
Награда за животно дело – Октет Македонија
Комерцијален видео спот – НЛБ Тутунска Банка
Мултимедијален уметник – Тијана Дапчевиќ
Награда за трајни музички вредности – Маја Оџаклиевска
Животно дело – Дадо Топиќ
Филм на годината 2017 – Исцелител
Актерско откритие на годината 2017 – Благој Веселинов
Актер на годината 2017 – Александар Микиќ
Најпопуларна ТВ серија 2017 – Фамилија Марковски
Актерка на годината 2017 – Нина Деан
Музички видео спот на годината 2017 – Терориста, Слаткаристика
Интернационален успех 2017 – Марко Маринковиќ Слаткар
40 години јубилеј Стоби флипс – Витаминка
Театарска претстава на годината 2017 – Вардарски пастуви
Спортски херои – Најпопуларен спортски клуб Р.К. Вардар
ТВ забавна сатирична емисија 2017 – Фчерашни новости
Трајни музички вредности – Нови фосили
Најпопуларна ТВ серија 2017 – Инсајдер
ТВ емисија на годината 2017 – Еден на еден
Концерт на годината 2017 – Меморијa
Мјузикл на годината 2017 – Мама Миа МНТ

Култура

Денеска е празник, св. Атанасиј, борецот за вистинското православие

Објавено пред

на

Свети Атанасиј се роди во Александрија. Во младоста стекна солидно образование. Уште како млад, неговата ревност ја забележа архиепископот Александар, па кога потпорасна го зеде за свој личен секретар. Кога Александар се упокои на александриската катедра беше избран Атанасиј.

Свети Атанасиј неколку пати беше прогонуван оттаму од еретиците и неколку пати се враќаше на катедрата. Крајот на животот сепак го помина во својата црква во Александрија.

Се упокои во 373 година. Денес се слави заедно со свети Кирил Александриски (петтиот век), зашто и двајцата александријци во свое време излегоа во заштита на православието против аријанството и против несторијанството.

Вечно име и за многу години да е утрешниот ден и празник, кој во некои наши места со софра и музика.

Прочитај повеќе...

Култура

Доаѓа празникот св.Атанасиј – познат како „Танасовден“ зимен, се верува дека од овој празник сѐ е полесно

Објавено пред

на

На 31 јануари доаѓа Св. Атанасиј Велики, голем борец за вистинското православие. Нашиот народ два пати го празнува споменот на свети Атанасиј Велики. На 31/18 јануари се празнува празникот Танасовден ‒ зимен, а на 15/2 мај Танасовден ‒ летен.

Празникот Св. Атанасиј зимен народот го смета за средзимо, па се верува дека главните студови веќе се поминати. Затоа во народното верување тој е победник над силните студови и мразеви кои му се паднале при поделбата на должностите меѓу светците.

Сепак, како предупредување дека зимата не е замината, односно дека студовите можат да изненадат останала пословицата „Атанас фрли кожувот ја врз нас ја врз рас“. Во Гевгелиско мислеле дека Св. Атанас кој е „средзима“ и дека е лесен празник, не е аталија (кобен). Се држел како празник до пладне, а после и да се работи не се сметало за грев. Мислејќи на зимските студови овде се велело дека е тешко до Св. Атанасиј, а после и тој што е за умирање не се предава.

На Свети Атанасиј и денот е веќе подолг. Од 21 декември, кога денот почнува да се зголемува, денот од 31 јануари е подолг за еден час.

Именден празнуваат: Атанас, (доаѓа од грчкото Атанасиос и значи бесмртен), Атанаска, Танас, Тане, Танаска, Насе, Насте…

Прочитај повеќе...

Култура

Денес се „Женски Водици“, именден слават Јован, Јована, Јана, Јоана.. за многу години!

Објавено пред

на

Денес се традиционалните и на далеку прочуените „Женски Водици“ каде при церемонијалот на предавањето на паричето од крстот, стариот Божи Кум прашува дали некој изгубил париче, се јавуваат новите Божи Кумови кои треба да го превземат домаќинството, кои тврдат дека е нивно. Тој прашува дали ќе дадат нешто за паричето, а бидејќи тие не даваат ништо, „зошто е нивно отсекогаш“, ги „бесат“.

Тогаш новите кумови фрлаат паричиња, костени, бомбончиња, пченица, како симбол за плодна година. Се смета дека земање на дел од фрленото носи среќа цела година. Повторно исто е се, само што плус на „менито“ за жените се става и благо.

Доколку не би била пандемијата од Ковид-19 секако, овој ден жените раководат со музиката повторно влегувајќи во секоја куќа. Поранешните жени имаа повеќе смисол за хумор, па редовно ставаа на долг стап „колбас со црна волна и две тркала“ одлична симболика и имитација на машки полов орган, чукајќи по вратите од куќите на домаќинките.

„Ај не отвори да те видам“, можеби може но по цена на колективна клетва …… „да не го видиш до година“…………се сомневам !

Вечерта после целосната обиколка на селото, цело село се собира на „игранка“ во домот. Тука завршуваат Водици, вообичаено после 12 h.

На овој ден исто така именден слават Јован, Јована, Јана, Јоана…

За многу години!

Бог се јави!
Навистина се јави!

Бонус видео, Водици 2023 – Кичево:

Прочитај повеќе...

Facebook

Последни објави

Хороскоп5 часа

Месечен Хороскоп (февруари)

ОВЕН Се обидувате да го придружувате партнерот во новите одлуки и да го поддржите во деловните потфати. Нема причина да...

Култура11 часа

Денеска е празник, св. Атанасиј, борецот за вистинското православие

Свети Атанасиј се роди во Александрија. Во младоста стекна солидно образование. Уште како млад, неговата ревност ја забележа архиепископот Александар,...

Магазин16 часа

Bitcoin во јануари порасна за 40 отсто

Големите инвеститори реинвестираат во криптовалути по еден месец на масовен раст на биткоинот од 40 проценти во јануари оваа година....

Видео16 часа

Со хумористично видео, мајка покажа како се менуваат градите за време на бременоста и доењето

За време на бременоста и после породувањето, женското тело поминува низ бројни промени. Стомакот станува поголем, доаѓа до нагло зголемување...

Магазин16 часа

Последната испорака на Boeing 747, првиот џамбо џет, заминува во историјата

По повеќе од пет децении, џамбо-џет „747“ на Boeing заминува во историјата. Последната копија е карго верзијата на овој авион...

Магазин16 часа

Google мора да им обезбеди на корисниците јасни информации за своите услуги

Компанијата прави промени во Google Flights, Google Hotels, Google Store и Google Play. Корисниците треба да бидат подобро информирани Google...

Автомобили16 часа

Електричниот Audi RS6 ќе пристигне следната година

Гласините беа точни, бидејќи во Инголштад потврдија дека следната година ќе пристигне верзијата на Audi RS6 со електричен погон. Шефот...

Хороскоп1 ден

Хороскоп за вторник (31 јануари)

ОВЕН Ќе бидете многу фокусирани на животните промени и желни да ги имплементирате во вашиот живот. Не сметајте премногу на...

Временска прогноза1 ден

Снег послабо и за месец февруари, сув студ и силен ветер се она што треба сигурно да се очекува, ова се деталите…

Барем според последните анализи со кој ние располагаме, вистинска снежна бајка нема да донесе и февруари месец, освен повремени и послаби...

Автомобили2 дена

Изгледа дека електричните автомобили не се толку исплатливи

Во Македонија сè уште не полетале електричните автомобили. Одвреме-навреме на нашите патишта можете да видите хибрид или автомобил Тесла, но...

НАЈЧИТАНИ