Следете не

Технологија

Google Chrome ќе ве предупреди ако користите компромитиранa лозинкa

Објавено пред

на

Google за споредба користи база на податоци со повеќе од 4 милијарди кориснички имиња и лозинки, собрани во текот на годините во разни јавно објавени случаи на безбедносни слабости.

Секоја година, во светот, се крадат милиони лозинки и кориснички податоци. Во повеќето случаи, доволно е само да ја смените лозинката и со тоа да го намалите ризикот дека некој неовластено ќе влезе во некоја услуга што ја користите.Но, луѓето често се мрзливи и ја користат истата лозинка и корисничко име за повеќе услуги. Исто така, тие често не знаат дека нивните лозинки се хакирани од хакери кои можат да го користат или да го продадат на некој друг.Па дури и кога ја менуваат лозинката на едно место, забораваат дека треба да ја менуваат во сите други места каде што ја користат.Само за да ги предупредат корисниците на лозинки кои беа компромитирани, Google објави нов додаток за Google Chrome.

Password Checkup e додаток кој мирува додека корисниците сурфаат на интернет. Кога корисникот ќе пристапи на страница и ќе ја напише својата лозинка, Password Checkup ќе ја спореди со познатата база на податоци за украдени лозинки. Ако лозинката не постои во овие бази на податоци, таа нема да реагира. Меѓутоа, ако е пронајдена, ќе го предупреди корисникот да го промени.Google користи база на податоци за повеќе од 4 милијарди кориснички имиња и лозинки за споредба, кои ги собира во текот на годините во различни, јавно откриени, безбедносни слабости.Бидејќи просечниот корисник користи десетици или повеќе лозинки секој ден и често ги рециклира истите истите лозинки, таквата алатка може да го намали ризикот од хакерски напади во сметки.

Магазин

Големи отпуштања во Amazon: Одделот за испорака на беспилотни летала на Prime Air е на пат

Објавено пред

на

Претходно овој месец, Amazon ги потврди плановите за отпуштање на околу 18.000 работници. Овој потег погоди одредени поделби, вклучувајќи ги Comixology и Prime Air. Програмата за испорака на беспилотни летала штотуку почна да добива на интензитет по почетокот на испораките на пазарите за тестирање и воведувањето на нов модел, но отпуштањата наводно имале значително влијание врз тој тим.

Отпуштени и вработени од секторот Amazon Alexa

Вработените во тимовите за дизајн, одржување, системско инженерство, летање и оперативни тимови на Prime Air во одделот за испорака на беспилотни летала се отпуштени. Се вели дека работниците на повеќе локации биле отпуштени, вклучително и седиштето на Amazon во Сиетл и објект за тестирање дронови во Орегон.

Намалувањето беше навидум очекувано со оглед на многуте борби што ги претрпе групата за испорака на беспилотни летала низ годините. Во 2013 година, основачот и извршен директор на Amazon, Џеф Безос, објави план да започне со испорака на пакети со дрон во рок од 30 минути. По долгогодишно тестирање, компанијата конечно доби одобрение од Федералната управа за авијација во 2020 година да започне со испорака на нарачки со беспилотни летала.

Портпаролот одби да каже колку работници на Prime Air Амазон отпуштил. Отпуштањата доаѓаат само два месеци откако компанијата го претстави редизајнираниот дрон кој може да лета подалеку од својот претходник и да издржи слаб дожд. Во последниве месеци, директорите на Amazon отпуштија работници од одделите за хардвер, Alexa, роботика и физички продавници.

Извор: Engadget

Прочитај повеќе...

Магазин

Не сакате другите да знаат што баравте на интернет? Chrome има решение

Објавено пред

на

www.androidpolice.com

Google моментално испраќа ажурирање до корисниците на својот веб-прелистувач Chrome што ќе ви овозможи дополнително да го заштитите пристапот до јазичињата на прелистувачот, кои се отвораат во анонимен прозорец, со биометриска безбедност на вашиот телефон.

Инкогнито на Chrome или анонимен прозорец, ако го користите веб-прелистувачот на Google, може да биде корисен ако сакате да прегледате некоја интернет содржина што не сакате да остане во вашата историја на Chrome. Инкогнито режимот не ја памети вашата историја на прелистување, но ако заборавите да го исклучите тој прозорец и некој го добие вашиот телефон, ќе може да види на кои „незгодни“ страници сте сурфале.

Во својот последен блог пост, Google информираше дека новитетот е веќе достапен за корисниците на iOS, а сега доаѓа и за корисниците на Android. Ако ја вклучите заштитата, некој што го користи вашиот телефон нема да може да го отвори прелистувачот и да види што сте гледале приватно.

Опцијата „Заклучи ги инкогнито картичките кога го затвораш Chrome“ го прави она што го сугерира името – може да ги отворите инкогнито-табовите, но ако се префрлите на друга апликација, ќе мора да го отклучите Chrome кога ќе се вратите за да пристапите до скриените јазичиња. Ова може да го направите со PIN за да го отклучите телефонот или со биометриски податоци како што се отпечатокот од прст или лицето. Сепак, секој што има пристап до вашиот уред сè уште може да ги види вашите обични картички без да ги отклучува.

За да ја овозможите функцијата, допрете го менито со три точки во горниот десен агол, потоа одете до трите точки во горниот десен агол и кликнете Chrome Settings → Privacy & Security → Turn ON “Lock incognito tabs when you close Chrome “ според Google.

/B92

Прочитај повеќе...

Магазин

Netflix го завршува споделувањето на сметките до март 2023 година

Објавено пред

на

Минатата година компанијата најави специјална наплата за претплатниците кои ги споделуваат своите сметки, но конкретниот датум на воведување на новата деловна политика тогаш не беше наведен.

Во својот финансиски извештај за четвртиот квартал објавен минатата недела, Netflix откри дека на корисниците ќе им понуди платена верзија на споделување сметки на платформата. Оваа услуга треба да стане активна на крајот на март.

„Широко распространето споделување лозинки (повеќе од 100 милиони домаќинства) ја загрозува нашата долгорочна способност да инвестираме и да го подобриме Netflix. Иако условите за користење дозволуваат користење на една сметка по домаќинство, ние сме принудени да воведеме промена која ќе го намали бројот на споделени лозинки“, се вели во писмото до акционерите.

Ако Netflix го прекине споделувањето на сметката, бројот на претплатници може да се намали

Компанијата вели дека во изминатиот период работела напорно за да создаде дополнителни функции кои го подобруваат корисничкото искуство, вклучително и можноста претплатниците во секое време да знаат кој уред пристапува до нивната сметка. Воведена е и опцијата за пренос на активен профил на нова сметка.

Истражувањата покажуваат дека четвртина од вкупниот број корисници планираат да ја напуштат платформата по истекот на претплатата, и покрај квалитетот и разновидноста на содржините што ги нуди Netflix. Овие податоци не се во согласност со целите на компанијата за зголемување на бројот на корисници. Затоа менаџментот на компанијата на крајот на минатата година размислувал да воведе претплата со попуст за сметки кои имаат пристап до содржини со платени реклами, пишува New York Post.

Компанијата е свесна за ризиците што ги носи новата деловна одлука. Треба да очекуваме пад на вкупниот број клиенти кои имаат пристап до содржината на популарната услуга. Сепак, менаџментот на компанијата Netflix ги уверува корисниците дека и покрај непопуларните мерки, бројот на претплатници ќе продолжи да расте со текот на времето, бидејќи услугата ќе продолжи да емитува филмска содржина со врвен квалитет и во годините што доаѓаат.

Само ќе ве потсетиме на твит од 2017 година:

Во средината на ноември минатата година, Netflix издаде соопштение во кое ги повика корисниците да преземат дополнителна контрола врз нивните сметки. Опцијата е достапна на iOS и Android платформите, но и преку десктоп прелистувачите. Имателите на сметки имаат можност да детектираат „скришум патници“ врз основа на IP адресата и локацијата на уредите за пристап.

Прочитај повеќе...

Facebook

Последни објави

Занимливости1 час

Неколку работи кои треба да ги знаеме пред да купуваме леб

Веројатно знаете барем едно лице кое се откажало од јаглени хидрати за да ја изгуби телесната тежина. Но, вие не...

Спорт9 часа

Денвер поразен од Филаделфија, во спектакуларен меч на МВП центрите Ембид и Јокиќ

Кошаркарите на Денвер се поразени на гостувањето кај Филаделфија со 126:119 во спектакуларен меч кој го одбележа МВП дуелот меѓу...

На денешен ден9 часа

29 јануари – На денешен ден

1412.- Во Нови Брдо бил издаден „Законот за рудниците на деспотот Стефан“. Тој е важен документ за српската писменост и...

Хороскоп11 часа

Хороскоп за недела (29 јануари)

ОВЕН Немојте да се впуштате во поголеми инвестиции денес. Најдобро е да избегнувате тешки физички активности. Оние кои се во...

Занимливости12 часа

Колкави плати земаат професионалните „MotoGP“ возачи, според последните информации за 2022-ра година

Секогаш незгодната тема е платата на MotoGP возачите. Некој би рекол недоволно со оглед на ризикот што го преземаат при...

Временска прогноза17 часа

Попоски: Рана најава за снежни врнежи, дали февруари ќе биде снежен месец?

Следува период на ЗНАЧИТЕЛНО ПОСТУДЕНО и променливо време со сончеви периоди. Повремено ќе има услови за локално и слабо провејување на СНЕГ. Исто така...

Скопје18 часа

Кичевчанка во Скопје пријавила дека таксист недолично се однесувал и ја допирал по телото

На 27.01.2023 во 04.33 часот во Полициска станица Аеродром, 19-годишна кичевчанка пријавила дека околу 04.20 часот додека со такси возило...

Здравје и убавина22 часа

Истражување покажало дека трчањето го продолжува животот

Дури и ако сте пушач, а редовно се занимавате со трачање, ќе живеете подолго од две до десет години. Луѓето...

На денешен ден1 ден

28 јануари – На денешен ден

814 – Чарлс I Велики, крал на Франките од 768 година и римско-германски император од 800 година, умрел кога бил...

Хороскоп1 ден

Хороскоп за сабота (28 јануари)

ОВЕН Пред вас е одличен ден за промени, па ако сте планирале некоја промена ќе бидете успешни и задоволни. Ви...

НАЈЧИТАНИ