Следете не

Занимливости

Хороскоп за денес (14.11) Среда

Објавено пред

на

Овен

Ве очекува позитивна ситуација на работа. Ќе успеете работите да ги свртите во своја корист.

Ви годи чувството на слобода и потребно е да се насочите кон нови познанства.

Водете сметка за холестеролот.

Бик

Ви доаѓа убав период за патувања, потпишување нови договори или соработка со други градови и држави.

На полето на љубовта ве очекуваат интересни промени со личноста која веќе подолго време ви се допаѓа.

Можни се проблеми со циркулацијата.

Близнаци

Можете да очекувате нови вести кои ќе ви бидат од корист за работата. Подгответе се за позитивни промени.

Подготвени сте да бидете искрени кон својот партнер, па дури и тоа да нанесе болка.

Можни се проблеми со желудникот.

Рак

Успевате да ги надминете компликациите на полето на работата. Сега успешно можете да напредувате.

Ве очекува интересна комуникација со нова личност. Подготвени сте за ново познанство и флерт.

Намалете го внесот на мрсна храна.

Лав

Пред вас е генерално поволен ден.

Важно е да и покажете на саканата личност дека искрено ја сакате и дека ќе бидете покрај неа, без оглед на се.

Можни се болки во грбот.

Девица

Избегнувајте ризици во работата, вложувања и позајмување пари. Денот е неповолен за вас.

Можно е да не можете да заборавите на некои работи кои партнерот ви ги кажал неодамна, а ве повредиле.

Проблеми со црниот дроб.

Вага

Ако се занимавате со приватен бизнис, можете да очекувате можност за зголемена заработка.

Може да се каже дека односот со саканата личност од ден на ден оди во добра насока.

Можни се проблеми со варењето.

Шкорпија

Не ви е лесно своите брилијантни идеи да ги кажете пред поширока група. Немате многу самодоверба.

Можни се мали несогласувања со личноста која ви значи.

Болки во зглобовите.

Стрелец

Пред вас е потежок ден кога станува збор за работата. Бидете внимателни.

Имате впечаток дека саканата личност не е целосно искрена. Тоа ви создава страв и несигурност.

Можни се проблеми со кичмата.

Јарец

Пред вас е поволен ден за нови работи.

Задоволни сте со начинот како се одвива вашата врска.

Одлично се чувствувате.

Водолија

Ве очекуваат мали препреки на полето на работата. Трудете се да бидете конкретни.

Вашата љубомора би можела да направи проблеми.

Ве мачи настинка.

Риби

Можно е да имате некои проблеми поврзани со работата, кои не можете да ги надминете самите.

Имате впечаток дека емоциите веќе ги нема. Пред вас се многу проблеми.

Внимавајте на бубрезите.

Занимливости

(ВИДЕО) Што е подобро за хигиена на рацете, преку сушач за раце или хартиен брисач?

Објавено пред

на

Ако рацете ги миете со сапун, голем дел од бактериите ќе исчезнат, но ако рацете не ги миете како што треба или ги миете само со вода, начинот на сушење може да биде многу важен.

Бактериите на влажната кожа се шират брзо. А со допир на фармерките или вратата можете да соберете уште неколку бактерии.

Во тој случај најдобро е да го користите хартиениот бришач за рацете.

Ако рацете ги сушите со сушачот за раце (фен за раце), потребно е покрај него да стоите барем 45 секунди за да отстраните 97 проценти од влагата, додека 96 проценти од влагата на рацете ја отстранувате за 10 секунди користејќи хартиен бришач.

Сепак, повеќето луѓе поминуваат најмногу 22 секунди во сушењето на рацете со фенот за раце, поради што од нив испарува само 70 проценти од влагата. А оние кои пет секунди ги бришат рацете со хартиен бришач можат да соберат дури 85 проценти од влагата на рацете.

Траењето е исто така многу важно за отстранувањето на бактериите. При користењеро на бришач голем број на бактерии директно преминуваат на хартијата. А некои истражувања покажаа дека фенот за раце може да го поттикне протокот на бактерии во загадената бања.

Сепак, сушењето на рацете може да биде делотворно ако знаете тоа да го направите како што треба и ако доволно долго ги сушите рацете.

А ако сакате да ги исушите рацете како што треба а притоа да заштедите и хартија, по миењето истресете ги барем 12 пати, а потоа избришете ги со хартија.

Погледнете како тоа е објаснето во видеото:

/denar

Прочитај повеќе...

Занимливости

Добитникот на 7-ца од Кичево е баба Доста Андоноска, честитки!

Објавено пред

на

Најновата 7-ка на ЛОТО 7, којашто беше постигната во 95 коло, со вредност од 32 921 304, комбинација уплатена во продажното место „Детелинка“ – Кичево, ја доби најсреќната баба Доста.

Државна Лотарија

Државна Лотарија

Имено г-ѓа Доста Андоноска од Кичево, која блиските и пријателите ја нарекуваат Доли е прекрасна енергична жена, стечаен работник од „Кичево Пром“, денес пензионерка, сопруга, мајка и баба.

Од нашиот медиум упатуваме срдечни честитки за баба Доста!

Повеќе прочитајте на официјалниот натпис на Државна Лотарија ТУКА

Прочитај повеќе...

Занимливости

Предмалку „7-ца“ падна на тикет кој е уплатен во Кичево, среќниот добитник доби пола милион евра

Објавено пред

на

Вечерва падна рекордната седмица на лото од Државна Лотарија во Кичево, која изнесува неверојатни 32.921.304 денари или околу 500.000 евра. Според досегашните информации ливчето било уплатено во објект „Детелинка“ во Кичево со комбинација која гласи 2,10,11,12,24,36,37

Инаку иако не е потврдено дали среќниот добитник е жител на град Кичево, кичевчани од секогаш ги играат најдобрите игри на среќа, и се закитуваат со вредни награди, во 2019-та година најсреќен од Кичево беше Зоран Митаноски кој освои 200.000 евра, како и семејство лани од Кичево кои исто така од ова продажно место Детелинка изгребаа инстант лоз во играта „Доме, сладок доме“ и добија стан во Скопје со големина од 59 квадрати со гаража.

Кој и да е добитник, од нашиот портал упатуваме честитки!

Прочитај повеќе...

Facebook

Последни објави

На денешен ден5 часа

8 декември – Светот „На денешен ден“

1542.- Родена е Мери Стјуарт, кралица на Шкотска од 1560 година. Поради нејзината про-католичка политика, била принудена да абдицира во...

Хороскоп12 часа

Хороскоп за четврток (8 декември)

ОВЕН Барате начин како да ги оправдате причините поради кои сеуште се наоѓате на место на кое многу ваши соработници...

Спорт15 часа

Познати противниците на младите женски репрезентации во фудбал до 17 и 19 години за турнирот кој ќе се одржи во Македонија

Младите женски селекции на Македонија до 17 и до 19 години ги дознаа противниците за следните квалификации што ќе се...

Култура15 часа

Утре се празнува Св.Ѓорѓија, голем ден, куќна слава и именден, нека е за многу години домаќини!

Верниците со православна вероисповед го празнуваат посен свети Ѓорѓија. Освен како семејна слава, овој голем ден се празнува и како...

Кичево18 часа

Кичевските села „Козица, Белица, ХПП Белица и Белица 1“ во петок ќе бидат со времен прекин на електрична енергија

Поради зафати на електродистрибутивната мрежа на ден 09.12 – петок, ЕВН КЕЦ Кичево ќе работи на терен, така што прекини во снабдување...

Македонија21 час

Бензините повторно поевтинуваат, дизелот и автоплинот остануваат со иста цена

Малопродажните цени на бензините ЕУРОСУПЕР БС-95 и ЕУРОСУПЕР БС-98, се намалуваат за 2,00 ден/лит, во однос на малопродажните цени утврдени...

Временска прогноза23 часа

Временска промена со моќен циклон, Попоски најавува дождлив викенд со снег на некои места

Моќниот циклон кој за време на викендот ќе го погоди целиот Балкански Полуостров, ќе донесе ОПАСНОСТ од локални ПОПЛАВИ.  Со продорот...

На денешен ден1 ден

7 декември – На денешен ден

1857 Роден е српскиот сликар Урош Предиќ, член на Српската академија на науките и уметностите, претставник на академскиот реализам, мајстор...

Хороскоп2 дена

Хороскоп за среда (7 декември)

ОВЕН Може да очекувате фаза која ќе биде многу поволна за вас. Ќе успеете да остварите стабилизација на работа. Ве...

Кичево2 дена

Кичевски магацинско-дистрибутивен центар за прехрамбени производи има потреба од двајца Комерцијалисти за град Кичево

Магацинско-дистрибутивниот центар за прехрамбени производи „УНИОН ЕМ ЕМ“ од Кичево, како увозник и застапник за брендовите на „GOLD,WALTZ, SALBOS, COCOLINE,...

НАЈЧИТАНИ