Следете не

Занимливости

Хороскоп за денес (Недела 26.8)

Објавено пред

на

Овен

Останете насмеани денеска. Тоа можеби е полесно да се каже отколку да се направи, но добро би било да направите напор. Обрнете внимание на тоа да не реагирате пребурно на ситуациите кои се случуваат денеска, бидејќи тоа може да ви донесе повеќе стрес отколку што мислите.

Доколку сте во врска со личност која е склона кон трошење, денес ќе мора да ги земете работите во свои раце. Доколку пак се уште барате љубов, можеби ќе се заинтересирате за некој што е поразличен од околината, или пак се занимава со уметност.

Бик

Се трудите со работите да се занимавате на еден организиран и методичен начин, но и да бидете праведни. Сепак, внимавајте да не се изнервирате ако работите не одат по вашите замисли. Би можеле да бидете особено емотивни денес и затоа е добро длабоко да дишете пред да кажете или направите нешто.

енес сте склони кон започнување на паралелна врска или пак флерт на работното место. Не се впуштајте во ситуации за кои подоцна би можеле да се каете. Ова особено важи за оние кои се во врска.

Близнaци

Денес ќе бидете соочени со тежок избор на одредено поле од вашиот живот. Дилемата најверојатна произлегува од вашата потреба за практичност и стабилност. Размислете што можете да направите и донесете одлука.

Во љубовта ова е погоден ден да размислувате за иднината, особено за претставниците на овој знак кои се во врска. Денес ќе направите долгорочни планови кои ќе донесат обострана корист и задоволство. Слободните претставници на овој знак ќе се чувствуваат прилично осамено, но не дозволувајте тоа да потрае повеќе од еден ден.

Рак

Бидете внимателни околу вашата разумност денес. Ќе бидете многу емотивни,но не си дозволувајте екстремни емоции. Можеби ќе се повлечете во самотија и ќе побарате одговор на прашањата кои ги имате во себе. Опуштањето и медитацијата се еден од начините да ги пребродите емоциите денес.

Ви се допаѓа една личност, но таа не покажува особен интерес денес. Склони сте кон анализи, но и донесување на погрешни одлуки. Доколку сте во потрага по совршена љубов, избегнувајте ги непотребните расправии. До крајот на денот, тензиите исчезнуваат и ситуацијата се поправа.

Лав

Можни се конфликти со колегите. Барате повеќе слобода во работата, но така се имате поставено на почетокот, така што многу работи зависат од вас.

Во љубовта, ќе бидете посесивни. Избегнувајте кавги и бидете сами денес за да се стабилизирате.

Девица

Не гледате излез и се чувствувате растргнато на сите страни. Тоа делува на вас на тој начин што се гледате одговорни за многу ситуации кои се случуваат во вашиот живот.

Во љубовта, овој ден не е многу поволем за вас. Не донесувајте брзи одлуки, особено ако се однесуваат на заедничкиот живот. Некако во последно време не размислувате премногу рационално и потребно ви е да се стабилизирате.

Вага

Вашите емоции денес се прилично силни. Тоа ќе влијае на повеќе аспекти на вашето живеење. Бидете внимателни во разговорите со другите луѓе и размислете што ќе кажете. Бидете отворени за ставовите на другите и нивниот начин на размислување.

Полето на љубовта покажува дека денес морате да бидете посмирени од вообичаено и да ги избегнувате жестоките расправии.

Шкорпија

Другите луѓе нема да се носат лесно со овој ден, но вие ќе бидете како риба во вода. Со работата ќе се носите смирено и сталожено.

Во љубовта, треба добро да размислите дали сакате да се впуштите во врска со личност од вашето работно окружување. Во последно време, често се заљубувате и ова би можело да ви направи само штета. Зафатените Шкорпии треба да внимаваат на својата љубомора.

Стрелец

Денес може да ви биде тешко да се носите со целиот ден. Пробајте да не се затворите во комуникацијата со другите луѓе и да побарате совет доколку ви е потребен.  

Вашиот љубовен живот би можел да биде постресен денес. Доколку сте сами, прифатете го додворувањето од личност која долго време се обидува да ве освои. Ако симпатиите се взамени, зошто чекате? Ако сте во врска, овој ден е исполнет со љубов и романтика.

Јарец

Денес ќе се нервирате околу луѓето кои се однесуваат неразумно. За вас, можеби ситуацијата е јасна, но не и за другите. Запаметете дека луѓето не го гледаат светот на ист начин како вас. Постои елемент кој можеби сте го превиделе, а кој ќе помогне да ја видите целата слика.

Ако сте во однос во кој не сте среќни, доаѓа време за драстични промени. За да успеете во тоа што го сакате, морате да тактизирате. Слбоодните претставници на овој знак ќе бидат заинтересирани за личност која значително се разликува од претходните партнери.

Водолија

Денес ќе се трудите да зграбите под површината. Супер ќе се снајдете со ситуацијата, но имајте на ум дека ќе напредувате онолку колку што ќе се вложите. Ако вие не го направите тоа, тоа ќе го направи некој друг.

Чувствувате огромна привлечност кон некоја личност, но доколку станува збор за познанство кое не трае долго, размислете дали вреди да внесувате толку енергија. Овој ден ќе ви донесе интересно изненадување.

Риби

Можеби се прашувате зошто работите не се како вие што сакате? Отфрлете ја идејата за тоа и потрудете се да работите со условите кои ги имате во моментот. Збунети сте денес, но ќе ви помине.

Ако сте слободни, денес ве очекува средба за која долго сте сонувале. Ќе ви се допадне личност со која имате слични погледи на љубовта. Ако сте во врска, партнерот ќе биде окупиран со работи кои вам не ви се важни.

Занимливости

(ВИДЕО) Вистински дела на љубезност и човечност ширум светот во една компилација

Објавено пред

на

Овие луѓе ги заслужуваат дефинитивно сите почести, во една видео компилација од 3 ипол минути видете ги најдобрите вистински дела на човечност, љубезност ширум светот

Прочитај повеќе...

Занимливости

На денешен ден пред 165 години е роден Никола Тесла

Објавено пред

на

На возраст од деветнаесет години, Никола Тесла ја напуштил родната Лика засекогаш за да студира електротехника во Грац. Кога пристигнал во пристаништето во Њу Јорк девет години подоцна, без багаж и со необјавена книга со свои стихови, бил оптоварен со знаење за иднината на светот.

Никола Тесла се запишал во Политехничкото училиште во Грац на 19-годишна возраст. Спие многу малку и го поминува целото време на учење. Загрижени за неговата здравствена состојба, професорите испраќаат писма до неговиот татко во кои го советуваат да го отпише синот ако не сака да се убие од прекумерна работа. За жал, тој ги напушта студиите затоа што нема пари за школување.

Патот го води преку Марибор, Прага до Будимпешта, а потоа Париз и Стразбур, и конечно на 28-годишна возраст завршува во Newујорк.

За шест години работа со Едисон, тој ја покажа целата своја умешност, талент, знаење и трудоубивост.

Тој се пријавил за своите први патенти во 1877 година. Многу од неговите откритија се припишуваат на други, но некои заблуди се исправени со текот на времето и светот дозна дека тој е магичен визионер,
Никола Тесла беше татко на радиотехнологијата, радарот, пра-татко на роботите, татко на безжичниот пренос на енергија и безжичната телеграфија.

Преголем во сè, Тесла можеше да работи 21 час секој ден, и се случи да помине точно 82 часа работејќи без момент на пауза. Тој беше творец на нови принципи, еден од визионерите на нашата цивилизација, прекрасен човек кој не сакаше да има време или нешто друго освен наука.

Иако не дипломирал, докторирал на многу светски универзитети за време на неговиот живот и бил прогласен за член на неколку најпознати академии на науките.

Наспроти сите големи авторитети во неговото време, тој инсистираше на користење наизменична струја наместо директна струја. Тој пронајде ротирачко магнетно поле, индукциски мотор, генератор и трансформатор, феномен на електромагнетна резонанца и патентираше серија пронајдоци на кои се базира модерната електроника и електротехниката воопшто.

Без неговите пронајдоци, модерната цивилизација би имала сосема поинаков изглед. Патентирал околу 700 пронајдоци.

По повод стогодишнината од неговото раѓање, во 1956 година единицата за мерење на висок напон беше именувана Тесла, по што беше именувана единицата за јачина на магнетното поле.

ФОТО: Pixabay / www_slon_pics
Инфо: РТС

Прочитај повеќе...

Занимливости

(ВИДЕО) Неверојатна снимка каде се спојуваат Пацификот и Атланскиот океан близу Кејп Хорн

Објавено пред

на

Местото каде се спојуваат Пацификот и Атлантскиот океан, близу Кејп Хорн, изгледа како некој да повлече линија на географска карта – едната половина ја наслика со темно сина, другата со зеленикава нијанса.

Снимката од „судирот“ на двата океана стана вирална токму поради неочекувана глетка што сугерира дека нивните води не се мешаат.

Сепак, експертите забележуваат дека границата помеѓу двата океана е само понекогаш јасно видлива, бидејќи водите на океаните се мешаат, само многу побавно отколку што би очекувале и под влијание на разни фактори.

Вода со различни бои и густини се меша според принципот на дифузија (експанзија или истурање), што е исклучително бавно во течностите. Во океанот, должината на тој процес најмногу зависи од физичката вознемиреност, т.е. физички влијанија врз мешањето – бранови, подводни струи, ветрови… Различни густини на соседните океани се под влијание на бројни фактори – разлики во соленоста на водата, прилив на свежа вода од топење на глечерите, големи реки кои локално внесуваат одредена количина глина и тиња во океан и промена на нејзината густина и боја, поголем број на алги од едната страна

Но, сето ова не ја прави оваа појава помалку привлечна.

ФОТО: screenshot/video
Извор: српска Нова

Прочитај повеќе...

Facebook

Последни објави

СкопјеПред 59 минути

Денес поради работа на ЕВН Скопје, неколку општини ќе бидат со времен прекин на електрична енергија

Поради зафати на електродистрибутивната мрежа, денес 28.09.2021 година – вторник, ЕВН Скопје ќе работи на терен, така што прекини во снабдување...

На денешен денПред 7 часа

На денешен ден (28 септември)

48 п.н.е. – Гнај Помпеј Велики, еден од најголемите римски државници и воени водачи, е убиен во Египет, кој го...

ХороскопПред 8 часа

Денешен Хороскоп (28 септември) вторник

ОВЕН Дејствувате многу претпазливо и не сакате да преземате премногу ризици во деловните и финансиските преговори. Сепак, ќе мора да...

СветПред 10 часа

„Фајзер“ објави дека започнува големо истражување кое тестира орален лек за спречување ковид инфекција на прележани од Ковид-19

Фајзер објави дека започна големо истражување во кое тестира орален антивирусен лек за да спречи инфекција со ковид кај оние...

МакедонијаПред 18 часа

РКЕ донесе одлука, од ноќеска дизелот поскапува, додека цената на бензинот се намалува

Регулаторната комисија за енергетика и водни услуги (РКЕ) донесе одлука со која врши зголемување на малопродажните цени на нафтените деривати...

СкопјеПред 18 часа

МВР по распишана потерница, приведе двајца измамници од Скопје

Денеска (27.09.2021) од 09.15 до 10.20 часот на ул.„Виктор Иго” во Скопје, полициски службеници од Оперативен тим Потраги, по распишана...

Временска прогнозаПред 1 ден

Сончево и топло уште денес, од утре попладне и следните денови врнежи од дожд и пониски температури, ова се деталите..

Денес времето во Македонија ќе биде сончево и натпросечно топло со мала до умерена облачност и со слаб до умерен...

На денешен денПред 1 ден

На денешен ден (27 септември)

1601.- Роден е францускиот крал Луј XIII, еден од најмоќните европски монарси. За време на неговото владеење (1610-43), тој воведе...

ХороскопПред 1 ден

Хороскоп за денес (27 септември) понеделник

ОВЕН Бидете внимателни ако планирате да ги правите работите поинаку или едноставно денес одлучите да промените нешто во вашиот секојдневен...

КичевоПред 1 ден

Редици пред Крнинската икона на Пресвета Богородица во Пречиста поради нејзините чудеса

И оваа година, на празникот Рождество на Пресвета Богородица, кој воедно е манастирска слава на Манастирот Пречиста Кичевска, редици верници...

НАЈЧИТАНИ