Следете не

Живот и стил

Оваа храна ќе ви помогне доколку имате „несоница“

Avatar

Објавено пред

на

Никако не можете да заспиете? Размислете што јадете пред спиење и место големо парче пица, изедете некоја од следниве намирници.

Бадеми

Тие содржат магнезиум, кој го поттикнува опуштањето на мускулите и помага полесно да заспиете. Содржат и протеини кои го одржуваат нивото на шеќер додека спиете.

Банани

Тие се одличен извор на магнезиум и калиум, што помага за опуштање на вашите мускули. Исто така содржат и триптофан, кој поттикнува лачење на серотонин и мелатонин, хормони кои опуштаат и релаксираат. Направете шејк од банани и шолја млеко и испијте го пред спиење.

Вишни

Чаша сок или чинија вишни пред спиење може да ви помогнат побрзо да заспиете, бидејќи ова овошје го поттикнува производството на мелатонин.

Млечни производи

Освен бананите, трипофан содржат и млечните производи: јогурт, млеко и сирење. Богати се и со калциум кој е ефикасен во ослободување од стресот и стабилизирање на нервните влакна, вклучувајќи ги и оние во мозокот.

Житарици и овесна каша

Тие обезбедуваат доволно количество на протеини, потребни за добар сон. Чинија топла овесна каша ќе ви помогне подобро да се одморите. Содржи многу калциум, магнезиум, фосфор, силициум и калиум, а сите овие елементи добро делуваат на сонот. Засладете ја со овошје, бидејќи многу шеќер пред спиење делува лошо на квалитетот на сонот.

Тврдо варени јајца

Ако често се будите во ноќта, причината може да биде вечерата сиромашна со протеини или премногу слатки. Јаглените хидрати доведуваат до пад на шеќерот во крвта, поради што би  можело да се будите. За вечера јадете јајца, сирење, јаткасто овошје или други намирници богати со протеини.

Чај

Ако имате проблеми со спиењето, одбегнувајте кофеин во вечерните часови, па наместо кафе, напијте се шојла чај. Најдобар избор за добар сон се зелениот чај и чај од камилица.

© Порта.мк Преземањето на авторски содржини (текстови и фотографии) од оваа страница е дозволено само делумно со наведување на извор (хиперлинк) до содржината што се превзема.

Живот и стил

Поучна приказна за убав ден: „Не кажувај ја твојата приказна секому“

Avatar

Објавено пред

на

Не кажувај му ја секому твојата приказна. Зошто на крајот ќе се почувствуваш дека уште повеќе си отфрлена. Луѓето не можат да ти го дадат она  кон што се стремиш во своето срце. Колку повеќе очекуваш од одговорот на луѓето на твоето чувство на напуштеност, толку повеќе ќе чувствуваш дека си изложена на потсмев.

Треба да се изолираш од очекувањата од надворешниот свет, за да можеш да го побараш Бога преку твојата болка. Бог ќе ти испрати луѓе со кои ќе можеш да ја споделиш својата болка, кои ќе можат да те доведат поблиску до вистинскиот извор на љубовта.

Бог е доследен на своите ветувања. Ако го Бараш Бога ќе ги најдеш прифаќањето и љубовта за кои копнееш. Тоа нема да се случи на начин на кој се надеваш. Тоа нема да ги следи твоите потреби и желби.

Но тоа ќе го исполни твоето срце и ќе ја задоволи твојата најдлабока желба. Нема ништо на што би може да се повикаш освен на ова ветување. Се друго ти е одземено.

Држи се цврсто  до ова јасно ветување. Твојата вера ќе те излекува.

Бог ќе те излекува. 👏

© Порта.мк Преземањето на авторски содржини (текстови и фотографии) од оваа страница е дозволено само делумно со наведување на извор (хиперлинк) до содржината што се превзема.

Прочитај повеќе...

Живот и стил

Пет начини на кои можете вашето утринско кафе да го направите како здрава опција.

Avatar

Објавено пред

на

Често се води полемика и се поставува прашањето дали кафето е воопшто здраво. Доколку се придржувате кон одредени правила, таа ќе се смета за здрава опција. Ви откриваме пет начини на кои можете вашето утринско кафе да го направите како здрава опција.

  • Сами подготвувајте го кафето
  • Користете филтрирана вода
  • Купувајте органско кафе
  • Консумирајте го без шеќер и млеко

Сепак кафето претставува ритуал. Доколку го пиете на брзина, ќе внесете премногу кофеин што негативно ќе влијае на нервниот систем. Затоа станете наутро порано и полека уживајте во првото утринско кафе.

© Порта.мк Преземањето на авторски содржини (текстови и фотографии) од оваа страница е дозволено само делумно со наведување на извор (хиперлинк) до содржината што се превзема.

Прочитај повеќе...

Живот и стил

Верувале или не, овие хороскопски знаци мислат на сек* 24 часа

Avatar

Објавено пред

на

Нивните сексуални потреби и задоволства им се на прво место, без да мислат на обврските кои ги имаат.

Овие 3 хороскопски знаци по цел ден можат да фантазираат за секс и веројатно го прават тоа секојдневно:

Овен

Човек без срам. Кога сака секс, само тивко се прикрадува и додека се освестите, неговата рака веќе е под вашето здолниште. Овенот нема проблем да го побара тоа што го сака, односно без ниту еден збор ќе ви даде до знаење дека сте му неопходни сега и тука. Нема врска ако околу вас има еден куп луѓе или моментот не е најсоодветен. Неговите еротски импулси се посилни од било што. Предиграта не го интересира, туку акцијата. Што побрзо, тоа подобро е неговото мото. Ако мора да апстинира повеќе од 48 часа, сметајте го Овенот за мртов човек. За него понекогаш квантитетот е поважен од квалитетот.

Близнаци

Близнаците со самиот стил на облекување повикуваат на секс. Нивното одење и појавување е незаборавно. Би го одвлекла и најнепривлечниот партнер во собата само за да му ги покаже своите знаења. Сака да се движи во различни друштва, со различни типови на луѓе, затоа не се чудете ако им се пушти на сите мажи кои ги познавате. На Близнаците не им се страни и фантазиите за повеќе мажи или жени истовремено, бидејќи потајно сакаат секс во група.

Скорпија

Свесна е што поседува и не се плаши тоа да го покаже. За Скорпијата сексот е лов – прво ја мами жртвата дека е незаинтересирана, а веќе во следниот момент ја довлекла до таму каде што сакала. Сака костими, играчки и помагала, па лесно ќе ве натера да бидете нејзин роб. Често не може да се воздржи од секс, па затоа го има испробано и на најчудните места. Колку поголеми се шансите некој да ја види во акција, толку поголемо е уживањето. Скорпиите веруваат во воајерство затоа што секогаш сакаат да гледаат и да учат нешто ново.

© Порта.мк Преземањето на авторски содржини (текстови и фотографии) од оваа страница е дозволено само делумно со наведување на извор (хиперлинк) до содржината што се превзема.

Прочитај повеќе...

Facebook

Последни објави

ВидеоПред 6 часа

(ВИДЕО) Морничаво! Си ја запали косата додека подучува други како се прави фризура

Типкава си ја запали косата покажувајќи им на гледачите нешто….. Погледнете: © Порта.мк Преземањето на авторски содржини (текстови и фотографии)...

ХороскопПред 8 часа

Дневен Хороскоп (03.04) петок

ОВЕН Ве очекуваат помали недоразбирања со соработниците. Генерално овој ден не ви е особено поволен. Нема нови промени кај вас...

ВидеоПред 10 часа

(ВИДЕО) Куче херој: Скокна во вода да си го спаси другарчето

Кучињата се неверојатни животни кои секогаш нè воодушевуваат. Интернетот е воодушевен од видеото кое доаѓа од Кина. Во провинцијата Гуангдонг,...

МакедонијаПред 13 часа

Новата Рисица ќе го носи името Атиџе и ќе се следи во НП „Маврово“

Македонското еколошко друштво (МЕД) во соработка со НП „Маврово“ на почетокот на март обележа нова единка од балканскиот рис, близу...

КичевоПред 16 часа

Четири лица од Кичево не почитувале забрана за движење, додека другите се во самоизолација

Безбедносната состојба на подрачјето на седум општини што ги покрива СВР Охрид е стабилна. Изминатово деноноќие,  во периодот од 07...

МакедонијаПред 17 часа

Вкупно 384 лица во Македонија имаат коронавирус, денес 30 новозаболени

Министерството за здравство информира дека во изминатите 24 часа регистрирани се 30 нови случаи на коронавирус во земјата. По градови:...

Здравје и убавинаПред 19 часа

Природен рецепт против болки во грбот

Сакате вашиот р’бет никогаш повеќе да не ве боли? Обидете се со овој природен рецепт, и нема да го препознаете...

Живот и стилПред 1 ден

Поучна приказна за убав ден: „Не кажувај ја твојата приказна секому“

Не кажувај му ја секому твојата приказна. Зошто на крајот ќе се почувствуваш дека уште повеќе си отфрлена. Луѓето не...

МакедонијаПред 1 ден

Денес ќе биде сончево и ветровито, додека викендов ниски утрински температури, преку денот дожд

Времето денес ќе биде сончево со умерена облачност и со слаб до умерен северен ветер. Претпладнето се уште ќе има...

ХороскопПред 1 ден

Дневен Хороскоп (02.04) четврток

ОВЕН Можни се успеси на деловно поле, особено ако планирате некој нов проект. Наскоро ќе повлечете важен потег и ќе...

НАЈЧИТАНИ