Следете не

Живот

Овие секс пози трошат повеќе калории од трчањето

Во зависност од позицијата, бројот на потрошени калории во текот на сексот може да се зголеми. Многу интензивното водење на љубов може да стопи дури 350 калории, што е исто како половина час трчање на лента во теретана.

Поза “таа е горе”

Кога станува збор за оваа поза, мажот ќе изгуби многу малку калори, а жена просечно 122. Повеќе калорија “ќе растопи” ако не седи на партнерот, туку е во клекната положба – ова го зголемува бројот на потрошени калории на 172. Со оваа поза се засилуваат и мускулите на нозете, задникот и долниот дел од стомакот.

Мисионерска положба

Во оваа положба мажот ќе потроши 143 калории за половина час користејки умерено темпо на движење, а жена само 44. Ако жената сака повеќе масни наслаги да “стопи”, таа треба да го подигне задникот во темпо со партнерот и да го спушти, следејќи го неговиот ритам. Тоа е одлично и за тонирање на мускулите на нозете, задницата и зглобовите.

Кучешки-стил

Во оваа позиција, жените просечно согоруваат 98 калории, а мажите 151. Ако жената сака да изгуби повеќе, тогаш со рацете треба да се потпре на ѕид и со тоа ќе потроши 118 калории. Покрај тоа, ќе ги зајакне мускулите на рацете и рамената.

 

© Порта.мк Преземањето на авторски содржини (текстови и фотографии) од оваа страница е дозволено само делумно со наведување на извор (хиперлинк) до содржината што се превзема.

Facebook

Последни објави

ЗабаваПред 12 часа

Хороскоп за денес (20.5) Понеделник

ОВЕН Ве очекува прекинување на договорот за работа, а крајот кој е пред вас ви носи нов почеток кој ќе...

БалканПред 16 часа

За овај преубав пар на матура зборуваат сите: Ангела и Дамјан испратија важна порака (ФОТО)

Ангела Богојевиќ (18) и Дамјан Томиќ (19) деновиве се главна тема за јавноста ширум регионот, откако на социјалните мрежи ги...

Временска прогнозаПред 18 часа

Утре попладне дожд и грмежи, УХМР со прогноза за времето до петок

Времето утре ќе биде променливо облачно, попладне на повеќе места ќе биде нестабилно со пороен дожд, грмежи и засилен ветер,...

КичевоПред 1 ден

Сообраќајна несреќа на мотоциклист према с.Извор Кичевско

Од информации на терен дознаваме дека во моментов пристигнува болничко возило и увидна екипа од ПС Кичево поради случена сообраќајна...

МакедонијаПред 1 ден

Фантастично и историско 8-мо место за Македонија на Евросонг 2019 (ВИДЕО+ФОТО)

Спектакуларен настап на нашата Тамара Тодевска во финалето на Евросонг 2019! На фантастичната бина воТел Авив во Израел, нашата Тамара блесна на...

КичевоПред 2 дена

Ученици после 60 години му подарија душа и џагор на првото училиште по македонски јазик во с.Подвис – Кичевско (ГАЛЕРИЈА)

Првото училиште на мајчин македонски јазик во селото Подвис на 16 и 17 мај 2019 година беше посетено од ученици...

СветПред 2 дена

Со цел памет го нападна Арнолд Шварценегер од зад грб додека снимаше јавен настан, брука! (ВИДЕО)

Американскиот актер Арнолд Шварценегер беше нападнат за време на јавен настан во Јоханесбург. На видеото објавено од медиумската платформа еNCA,...

Временска прогнозаПред 2 дена

Сепак нови промени: Ќе почекаме за сонце и топло време, повторно следат дождови

Времето утре ќе биде претпладне сончево со мала до умерена облачност. Во текот на денот ќе дува слаб до умерен,...

ЗабаваПред 2 дена

Водителката на Евросонг имаше непријатна ситуација, ги покажа гаќичките (ФОТО)

Една од водителките на вечерашниот Евросонг е израелскиот модел Бар Рафаели.Таа една од заштитните лица на Израел па затоа организаторите...

СпортПред 2 дена

Кружна трка: Денешни резултати, за најава на уште по возбудлив спектакл утре во Кичево

Со трката во Кичево овој викенд, започна шампионатот на Македонија во автомобилизам. Карактеристично за нас и нашиот авто-мото Клуб –...

НАЈЧИТАНИ

Close