Следете не

Кичево

Најубавата зимска фотографија на Кичево преку нашиот објектив (ФОТО)

Avatar

Објавено пред

на

Можеби една од најубавите фотографии од нашиот објектив направена во приквечерието на вчерашниот ден 11.01.2019.

Месност „Крушино“, поглед кон централното гратско подрачје, Илиница и Китино Кале.

 

© Порта.мк Преземањето на авторски содржини (текстови и фотографии) од оваа страница е дозволено само делумно со наведување на извор (хиперлинк) до содржината што се превзема.


Кичево

(ФОТО) Кичевчанка нацрта новогодишни честитки за да помогне на лица и здруженија каде е најпотребно, хуман гест за почит!

Avatar

Објавено пред

на

Кичевчанката Ивана Маркоска пред нешто повеќе од месец дена направи хуман гест кој ги заслужува сите почести, имено на свој креативен начин цртајќи новогодишни честитки во 4 различни дизајни успеа да ги поттикне нашите сограѓани и жителите од другите градови да ги купат, а собраните финансии директно да ги донира онаму каде според Ивана било најпотребно!

За себе вели дека за најранливите категории на граѓани годинава беше особено немилосрдна, и здравствено и економски. Затоа, решив да се потрудам да направам нешто со хуманитарни цели!

Графички приказ на промо флаерот за продажба на честитките

Честитките биле изработени со многу љубов и внимание, со оригинална новогодишна замисла, додека истите се продаваа во Скопје „Вега“ на Рузвелтова и во Кичево преку нејзината сестра и фан страната „Клопче“.

Според Ивана заработката од честитките ја добија следните: Хуманитарното здружение „Надеж“, организацијата за заштита на животни „Среќни Шепи – Happy Paws“, и пари за лице кое проси и се бори за парче леб.

– Ова е уште еден доказ дека кога се сака, се се може и секоја чест за оригиналната идеја на сестрите од Кичево, одлична замисла за културно да се помогне онаму каде најмногу треба! Тренд кој дефинитивно треба да го следиме сите!

© Порта.мк Преземањето на авторски содржини (текстови и фотографии) од оваа страница е дозволено само делумно со наведување на извор (хиперлинк) до содржината што се превзема.


Прочитај повеќе...

Кичево

Вчера во Кичево четири лица пријавиле напад од кучиња скитници

Avatar

Објавено пред

на

На 14.01.2021 година, А.А.(21) од Кичево во полициската станица пријавил дека неговиот малолетен брат на улицата „Маршал Тито“ во Кичево бил каснат од куче скитник. Истиот ден, А.А.(43) од Кичево во полициската станица пријавил дека на улицата „Душан Јовески“ во Кичево бил каснат од куче скитник.

На 14.01.2021 година во Полициската станица Кичево, Г.Б. (46) од село Другово и Л.Н. (51) од село Пополжани пријавиле дека на локален  пат биле каснати од кучиња скитници.

Извор: СВР Охрид

Портпарол: Стефан Димоски

© Порта.мк Преземањето на авторски содржини (текстови и фотографии) од оваа страница е дозволено само делумно со наведување на извор (хиперлинк) до содржината што се превзема.


Прочитај повеќе...

Кичево

За Стража престанува да важи забраната за тешки товарни возила

Avatar

Објавено пред

на

Од АМСМ известуваат дека престанува важноста на забраната за тешки товарни возила од 05:50 ч. на патниот правец крак Стража – Кичево во двата правци.

Имајте пријатен пат!

© Порта.мк Преземањето на авторски содржини (текстови и фотографии) од оваа страница е дозволено само делумно со наведување на извор (хиперлинк) до содржината што се превзема.


Прочитај повеќе...

Facebook

Последни објави

На денешен денПред 9 часа

На денешен ден – 16 јануари

1547 година – Иван IV Васиyeевич е крунисан за прв руски цар во Москва. Тој е познат по многу важни...

ХороскопПред 10 часа

[16.01] – сабота | Дневен Хороскоп

ОВЕН Прекумерната грижа станува исцрпувачка за секого. Вашите стравови ги проектирате претежно на женскиот дел од семејството. Интензивно размислувате за...

СветПред 13 часа

Земјата не мирува, денес Гватемала ја погоди земјотрес со јачина од 5,9 степени

Силен земјотрес со јачина од 5,9 степени ја погоди денеска главниот град на Гватемала. Земјотресот, кој траеше подолго време, ги...

КичевоПред 13 часа

(ФОТО) Кичевчанка нацрта новогодишни честитки за да помогне на лица и здруженија каде е најпотребно, хуман гест за почит!

Кичевчанката Ивана Маркоска пред нешто повеќе од месец дена направи хуман гест кој ги заслужува сите почести, имено на свој...

МакедонијаПред 14 часа

Регистрирани 403 нови случаи на Ковид-19, починале 10 лица

Во последните 24 часа се направени 2118 тестирања, а регистрирани се 403 нови случаи на ковид-19 во: -Скопје 165 -Куманово...

Временска прогнозаПред 17 часа

Поларна воздушна маса од Сибир се движи кон нашата територија, очекувани температури под -20 степени, детали..

Поларниот бран во Македонија пристигна уште во текот на вечерните часови од вчерашниот ден кога поголем дел од државава беше...

СпортПред 20 часа

Трофејниот Мато Станковиќ дел од стручниот штаб во македонската футсал репрезентација

Трофејниот хрватски тренер и поранешен селектор на футсал репрезентацијата на Хрватска, Мато Станковиќ ќе биде дел од стручниот штаб во...

КичевоПред 21 час

Вчера во Кичево четири лица пријавиле напад од кучиња скитници

На 14.01.2021 година, А.А.(21) од Кичево во полициската станица пријавил дека неговиот малолетен брат на улицата „Маршал Тито“ во Кичево...

СкопјеПред 1 ден

МВР: Изречени 244 мерки на територијата на град Скопје

Министерството за внатрешни работи во текот на вчерашниот ден (14.01.) продолжи со засилените акциски контроли во областа на сообраќајот. Само...

Временска прогнозаПред 1 ден

Викендов и периодот поларни утрински температури, ова се најновите детали околу временската прогноза

Денес времето во Македонија ќе биде сончево и студено со мала до умерена локална облачност. Ќе дува слаб до умерен...

НАЈЧИТАНИ