Следете не

Занимливости

Дневен Хороскоп за (04.09) Вторник

Објавено пред

на

ОВЕН

Се наоѓате на чекор пред другите и вашите резултати ги надминуваат просечните мерила. Наидувате на добар прием во друштвото, но не треба да се занесувате со нови идеи. Обидете се да остварите заеднички интереси. Партнерот добро ги разбира вашите емотивни желби и потреби. Прекрасно се надополнувате во различни ситуации.

БИК

Постојано изгледате убаво, духовито или шармантно пред својата околина. Меѓутоа некое ваше однесување се проценува на погрешен начин. Оставете ги другите да се оптеретуваат со работи кои не носат материјална корист, позитивни ефекти или перспективна реклама. Постои проблем на емотивно недоразбирање.

БЛИЗНАЦИ

Имате добра можност да ги завршите Вашите работни обврски кои што се со постар датум, како и да ја дефинирате вашата улога пред соработниците. Сепак, вашиот тековен успех не значи многу за вас.
Размислувате за нови или далечни цели. Не се разбирате на најдобар начин со Вашиот партнер. Обидете се да се разберете.

РАК

Вашите идеи претставуваат потенцијален ризик, па не очекувајте нечија практична или бизнис поддршка. Потребно е понатамошно ангажирање во решавањето на деловните проблеми, но не по цена на раскинување на договорот за соработка. Не дозволувајте некој да ве критикува без вистинска причина.

ЛАВ

На средбата со соработници, подобро е да се фокусирате на моменталната ситуација отколку да се занимавате со далечните предвидувања. Вие непотребно се расправате за прашања кои немаат одлучувачко значење за вашиот бизнис статус. Бидете сигурни дека сте доволно шармантни пред лице кое на некој начин ги тестира вашите духовни квалитети.

ДЕВИЦА

Не сакате да поддржите нечија приказна која се сведува на повторување на познати факти. Имате впечаток дека некој ве успорува или ви пречи во деловните цели. Барате едикасен анчин да го подобрите своето расположение и концентрација. Ако сте незадоволни со развојот на случувањата на љубовното поле, обидете се нешто да промените.

ВАГА

Вие обвинувате погрешно лице за неуспеси или за различни компликации што ве успоруваат во вашите бизнис планови. Полесно е да се обвини и да се префрли одговорноста на другите, особено ако нема доволно храброст да се спротивстави на вас. Изгледа како да поставивите високи критериуми и големи очекувања.

СКОРПИЈА

Имате малку неправилна презентација, но некој ве остава да продолжите со вашите планови. Сериозно да се разгледа предупредување или алтернативно решение. Важно е правилно да се прави разлика помеѓу моралната и физичката храброст. Вие не добивате емотивна поддршка доволно. Не да го лажете партнерот вашиот партнер.

СТРЕЛЕЦ

Вие сте во позиција да ја завршите работата што ви дава повеќе психолошко олеснување, но нема материјална корист. Сепак, подобро е да ја фокусирате енергијата на познати ситуации отколку да ризикувате премногу. Бидете во согласност со вашите намери. Планирајте средба со некој близок. Некој ве охрабрува на добро расположение.

ЈАРЕЦ

Важно е да не зборувате премногу за своите деловни намери. Некој може да ве карактизира на погрешен начин или да ги употреби вашите изјави во своја корист. Сочувајте ја присебноста на духот во деловните состаноци. Нема потреба да градите некоја нова илузија за емотивна среќа без оглед на оптимизмот.

ВОДОЛИЈА

Важно е да верувате во својата интуиција, но и да прифатите корисен совет. Во обид да се претставите како голем експерт, трпите нечија критика. Стрпливо чекајте на финалните резултати или на добивката која ви припаѓа. Понекогаш не е важно сето она кое го зборувате, туку она што го чувствувате. Опуштете се.

РИБИ

Не ви се допаѓа нечие однесување или новите услови кои ви ги поставуваат соработниците. За среќа, брзо ќе го промените мислењето за новите деловни прилики. Бидете поинтелегентни, бидејќи делата говорат повеќе од зборовите. Со казнувањето на другите, непотребно се казнувате самите себе. Партнерот добри ги разбира вашите емотивни намери.

Занимливости

(ВИДЕО) Вистински дела на љубезност и човечност ширум светот во една компилација

Објавено пред

на

Овие луѓе ги заслужуваат дефинитивно сите почести, во една видео компилација од 3 ипол минути видете ги најдобрите вистински дела на човечност, љубезност ширум светот

Прочитај повеќе...

Занимливости

На денешен ден пред 165 години е роден Никола Тесла

Објавено пред

на

На возраст од деветнаесет години, Никола Тесла ја напуштил родната Лика засекогаш за да студира електротехника во Грац. Кога пристигнал во пристаништето во Њу Јорк девет години подоцна, без багаж и со необјавена книга со свои стихови, бил оптоварен со знаење за иднината на светот.

Никола Тесла се запишал во Политехничкото училиште во Грац на 19-годишна возраст. Спие многу малку и го поминува целото време на учење. Загрижени за неговата здравствена состојба, професорите испраќаат писма до неговиот татко во кои го советуваат да го отпише синот ако не сака да се убие од прекумерна работа. За жал, тој ги напушта студиите затоа што нема пари за школување.

Патот го води преку Марибор, Прага до Будимпешта, а потоа Париз и Стразбур, и конечно на 28-годишна возраст завршува во Newујорк.

За шест години работа со Едисон, тој ја покажа целата своја умешност, талент, знаење и трудоубивост.

Тој се пријавил за своите први патенти во 1877 година. Многу од неговите откритија се припишуваат на други, но некои заблуди се исправени со текот на времето и светот дозна дека тој е магичен визионер,
Никола Тесла беше татко на радиотехнологијата, радарот, пра-татко на роботите, татко на безжичниот пренос на енергија и безжичната телеграфија.

Преголем во сè, Тесла можеше да работи 21 час секој ден, и се случи да помине точно 82 часа работејќи без момент на пауза. Тој беше творец на нови принципи, еден од визионерите на нашата цивилизација, прекрасен човек кој не сакаше да има време или нешто друго освен наука.

Иако не дипломирал, докторирал на многу светски универзитети за време на неговиот живот и бил прогласен за член на неколку најпознати академии на науките.

Наспроти сите големи авторитети во неговото време, тој инсистираше на користење наизменична струја наместо директна струја. Тој пронајде ротирачко магнетно поле, индукциски мотор, генератор и трансформатор, феномен на електромагнетна резонанца и патентираше серија пронајдоци на кои се базира модерната електроника и електротехниката воопшто.

Без неговите пронајдоци, модерната цивилизација би имала сосема поинаков изглед. Патентирал околу 700 пронајдоци.

По повод стогодишнината од неговото раѓање, во 1956 година единицата за мерење на висок напон беше именувана Тесла, по што беше именувана единицата за јачина на магнетното поле.

ФОТО: Pixabay / www_slon_pics
Инфо: РТС

Прочитај повеќе...

Занимливости

(ВИДЕО) Неверојатна снимка каде се спојуваат Пацификот и Атланскиот океан близу Кејп Хорн

Објавено пред

на

Местото каде се спојуваат Пацификот и Атлантскиот океан, близу Кејп Хорн, изгледа како некој да повлече линија на географска карта – едната половина ја наслика со темно сина, другата со зеленикава нијанса.

Снимката од „судирот“ на двата океана стана вирална токму поради неочекувана глетка што сугерира дека нивните води не се мешаат.

Сепак, експертите забележуваат дека границата помеѓу двата океана е само понекогаш јасно видлива, бидејќи водите на океаните се мешаат, само многу побавно отколку што би очекувале и под влијание на разни фактори.

Вода со различни бои и густини се меша според принципот на дифузија (експанзија или истурање), што е исклучително бавно во течностите. Во океанот, должината на тој процес најмногу зависи од физичката вознемиреност, т.е. физички влијанија врз мешањето – бранови, подводни струи, ветрови… Различни густини на соседните океани се под влијание на бројни фактори – разлики во соленоста на водата, прилив на свежа вода од топење на глечерите, големи реки кои локално внесуваат одредена количина глина и тиња во океан и промена на нејзината густина и боја, поголем број на алги од едната страна

Но, сето ова не ја прави оваа појава помалку привлечна.

ФОТО: screenshot/video
Извор: српска Нова

Прочитај повеќе...

Facebook

Последни објави

СпортПред 4 часа

Денес во „Куќата на фудбалот“ беа извлечени осминафиналните парови за „Купот на Македонија“ во фудбал

Во „Куќа на фудбалот“ со извлекување беа одредени 1/8 парови во Купот на Македонија. Актуелниот освојувач на Купот на Македонија,...

СпортПред 6 часа

УЕФА ја отфрли тужбата против клубовите поради Супер лигата

Европската фудбалска унија (УЕФА) ја отфрли тужбата против Реал Мадрид, Барселона и Јувентус, три клуба кои се уште се во...

МагазинПред 6 часа

Nokia XR20 – издржлив уред на кој компаниите можат да се потпрат

HMD Global го проширува своето портфолио на Nokia Enterprise Recommended на Nokia уреди со нов смартфон кој е совршен дури...

СветПред 6 часа

Виена воведува „2G“ правило за влегување во клубови и настани

Новата регулатива за мерките за корона, која стапува на сила во Виена на 1 октомври, ја враќа обврската за носење...

СветПред 6 часа

Русија: Рекорден дневен број на смртни случаи од ковид-19

Рекорден број од 852 смртни случаи кај пациенти со ковид, е потврден во Русија во изминатите 24 часа, објави рускиот...

МагазинПред 6 часа

Facebook Messenger покажува 1 непрочитана порака – Како да се ослободите од ова известување?

Бизарна грешка во Facebook messenger појавува едно непрочитано известување за порака до некои корисници во апликацијата. Меѓутоа, со кликнување на...

МагазинПред 7 часа

New York Times: Намалете со Facebook за да го спасите светот

New York Times минатата недела објави статија во која ги посочува сите последици што светот ги претрпе поради Facebook. Дали...

МагазинПред 7 часа

Microsoft најавува карактеристики што наскоро ќе пристигнат на Skype

Microsoft најави неколку нови функции за Skype, кои планира да ги понуди како дел од услугата во наредните месеци. Skype...

СпортПред 7 часа

Канатларовски го објави списокот на Македонија до 21 година за дуелите против Фарски Oстрови и Ерманија

Македонската репрезентација до 21 година на 7. октомври против Фарски Острови во Клаксвик и на 12. октомври против Ерманија во...

СкопјеПред 12 часа

Денес поради работа на ЕВН Скопје, неколку општини ќе бидат со времен прекин на електрична енергија

Поради зафати на електродистрибутивната мрежа, денес 28.09.2021 година – вторник, ЕВН Скопје ќе работи на терен, така што прекини во снабдување...

НАЈЧИТАНИ