Следете не

Занимливости

Хороскоп за денес (2.9) Недела

Објавено пред

на

Овен

Сакате да работите со странци и секогаш кога е тоа така, имате успешен ден. Денес е еден од тие денови.

Во љубовта, многу отворено сте поставени кон еден Рак, а не би требало. Оставате впечаток на нетрпелива личност.  

Земајте магнезиум.

Бик

Ја сакате својата работа и сакате сами да работите. Овој пат немате доволно отворена врата за успех. Потрудете се повеќе, но побарајте помош и од колегите.

Упорно избегнувате средба со една Шкорпија. Внимавајте – може да се случи нешто што не сакате.

Водите здрав живот.

Близнaци

Сакате да ги поставите работите онака како што би требало, но во тоа успевате само половично. Имате и на кого да се потпрете, не го заборавајте тоа.

Имате став за многу теми, но не успевате да го споделите како што треба и секогаш сте неразбрани.

Болки во градите.

Рак

Можно е зголемување на финансиите.

Чувствувате мала љубомора кон партнерот. Не сте во лоша ситуаиција, но добро би било да направите мали промени.

Можна е тахикардија.

Лав

Можеби не сте секогаш во право, но никогаш нема да им дозволите на колегите да мислат дека можат да ве победат. Не бидете толку остри.

Расположени сте за триумф кога станува збор за личност родена во знакот Јарец. Сметате дека нема правила во емоциите.

Можни се проблеми со варењето и метаболизмот.

Девица

Ви доаѓа помош во однос на работата, но наместо од колегите таа доаѓа од пријателите.

Премногу сте свои, но треба да се спуштите на земја и да разговарате искрено со личноста која ви значи.

Можни се алергии.

Вага

Ви доаѓа помош во однос на работата, но наместо од колегите таа доаѓа од пријателите.

Премногу сте свои, но треба да се спуштите на земја и да разговарате искрено со личноста која ви значи.

Можни се алергии.

Шкорпија

Денеска ве очекува донесување на мудра одлука, но се уште не е дојден момент за акција.

Сакате да се забавувате и да излегувате. Очекувајте пријатна средба со личност која ви се допаѓа одамна.

Внимавајте на имунитетот.

Стрелец

Имате поддршка од своите колеги, па нема да се случат грешки. Работниот амбиент е добар, но треба да знаете дека вашиот успех во голема мера зависи од помошта од колегите.

Личност родена во знакот Рак ве импонира веќе подолго време. Сметате дека ништо конкретно не се случува и се уморувате, но многу работи зависат од вас.

Ослободете се од стресот.

Јарец

Можеби сакате повеќе од својата кариера, но не е лоша идеја сепак да почекате со реализација. Чувствувате голем замор, потребен ви е одмор пред тоа.

Премногу работите и не размислувате за љубовта. Сменете го тоа.

Зголемете го внесот на калциум.

Водолија

Не е лоша идеја да се подготвите за нешто конкретно на полето на работата. Пробајте да добиете на време додека се подготвите добро, а потоа подгответе се за триумф.

Ви се допаѓа една Девица и целосно сте во облаци кога сте покрај таа личност.

Немате проблеми, на полето на здравјето.

Риби

Од вас се бара поголемо трпение во однос на работните задачи. Не сакате да правите отстапки, но морате да го направите тоа.

Имате чувство дека многу сте пропуштиле и работите не се како што биле. Партнерот е доста променлив.

Внимание за хроничните болни.

Занимливости

(ВИДЕО) Вистински дела на љубезност и човечност ширум светот во една компилација

Објавено пред

на

Овие луѓе ги заслужуваат дефинитивно сите почести, во една видео компилација од 3 ипол минути видете ги најдобрите вистински дела на човечност, љубезност ширум светот

Прочитај повеќе...

Занимливости

На денешен ден пред 165 години е роден Никола Тесла

Објавено пред

на

На возраст од деветнаесет години, Никола Тесла ја напуштил родната Лика засекогаш за да студира електротехника во Грац. Кога пристигнал во пристаништето во Њу Јорк девет години подоцна, без багаж и со необјавена книга со свои стихови, бил оптоварен со знаење за иднината на светот.

Никола Тесла се запишал во Политехничкото училиште во Грац на 19-годишна возраст. Спие многу малку и го поминува целото време на учење. Загрижени за неговата здравствена состојба, професорите испраќаат писма до неговиот татко во кои го советуваат да го отпише синот ако не сака да се убие од прекумерна работа. За жал, тој ги напушта студиите затоа што нема пари за школување.

Патот го води преку Марибор, Прага до Будимпешта, а потоа Париз и Стразбур, и конечно на 28-годишна возраст завршува во Newујорк.

За шест години работа со Едисон, тој ја покажа целата своја умешност, талент, знаење и трудоубивост.

Тој се пријавил за своите први патенти во 1877 година. Многу од неговите откритија се припишуваат на други, но некои заблуди се исправени со текот на времето и светот дозна дека тој е магичен визионер,
Никола Тесла беше татко на радиотехнологијата, радарот, пра-татко на роботите, татко на безжичниот пренос на енергија и безжичната телеграфија.

Преголем во сè, Тесла можеше да работи 21 час секој ден, и се случи да помине точно 82 часа работејќи без момент на пауза. Тој беше творец на нови принципи, еден од визионерите на нашата цивилизација, прекрасен човек кој не сакаше да има време или нешто друго освен наука.

Иако не дипломирал, докторирал на многу светски универзитети за време на неговиот живот и бил прогласен за член на неколку најпознати академии на науките.

Наспроти сите големи авторитети во неговото време, тој инсистираше на користење наизменична струја наместо директна струја. Тој пронајде ротирачко магнетно поле, индукциски мотор, генератор и трансформатор, феномен на електромагнетна резонанца и патентираше серија пронајдоци на кои се базира модерната електроника и електротехниката воопшто.

Без неговите пронајдоци, модерната цивилизација би имала сосема поинаков изглед. Патентирал околу 700 пронајдоци.

По повод стогодишнината од неговото раѓање, во 1956 година единицата за мерење на висок напон беше именувана Тесла, по што беше именувана единицата за јачина на магнетното поле.

ФОТО: Pixabay / www_slon_pics
Инфо: РТС

Прочитај повеќе...

Занимливости

(ВИДЕО) Неверојатна снимка каде се спојуваат Пацификот и Атланскиот океан близу Кејп Хорн

Објавено пред

на

Местото каде се спојуваат Пацификот и Атлантскиот океан, близу Кејп Хорн, изгледа како некој да повлече линија на географска карта – едната половина ја наслика со темно сина, другата со зеленикава нијанса.

Снимката од „судирот“ на двата океана стана вирална токму поради неочекувана глетка што сугерира дека нивните води не се мешаат.

Сепак, експертите забележуваат дека границата помеѓу двата океана е само понекогаш јасно видлива, бидејќи водите на океаните се мешаат, само многу побавно отколку што би очекувале и под влијание на разни фактори.

Вода со различни бои и густини се меша според принципот на дифузија (експанзија или истурање), што е исклучително бавно во течностите. Во океанот, должината на тој процес најмногу зависи од физичката вознемиреност, т.е. физички влијанија врз мешањето – бранови, подводни струи, ветрови… Различни густини на соседните океани се под влијание на бројни фактори – разлики во соленоста на водата, прилив на свежа вода од топење на глечерите, големи реки кои локално внесуваат одредена количина глина и тиња во океан и промена на нејзината густина и боја, поголем број на алги од едната страна

Но, сето ова не ја прави оваа појава помалку привлечна.

ФОТО: screenshot/video
Извор: српска Нова

Прочитај повеќе...

Facebook

Последни објави

СпортПред 4 часа

Денес во „Куќата на фудбалот“ беа извлечени осминафиналните парови за „Купот на Македонија“ во фудбал

Во „Куќа на фудбалот“ со извлекување беа одредени 1/8 парови во Купот на Македонија. Актуелниот освојувач на Купот на Македонија,...

СпортПред 5 часа

УЕФА ја отфрли тужбата против клубовите поради Супер лигата

Европската фудбалска унија (УЕФА) ја отфрли тужбата против Реал Мадрид, Барселона и Јувентус, три клуба кои се уште се во...

МагазинПред 5 часа

Nokia XR20 – издржлив уред на кој компаниите можат да се потпрат

HMD Global го проширува своето портфолио на Nokia Enterprise Recommended на Nokia уреди со нов смартфон кој е совршен дури...

СветПред 6 часа

Виена воведува „2G“ правило за влегување во клубови и настани

Новата регулатива за мерките за корона, која стапува на сила во Виена на 1 октомври, ја враќа обврската за носење...

СветПред 6 часа

Русија: Рекорден дневен број на смртни случаи од ковид-19

Рекорден број од 852 смртни случаи кај пациенти со ковид, е потврден во Русија во изминатите 24 часа, објави рускиот...

МагазинПред 6 часа

Facebook Messenger покажува 1 непрочитана порака – Како да се ослободите од ова известување?

Бизарна грешка во Facebook messenger појавува едно непрочитано известување за порака до некои корисници во апликацијата. Меѓутоа, со кликнување на...

МагазинПред 6 часа

New York Times: Намалете со Facebook за да го спасите светот

New York Times минатата недела објави статија во која ги посочува сите последици што светот ги претрпе поради Facebook. Дали...

МагазинПред 6 часа

Microsoft најавува карактеристики што наскоро ќе пристигнат на Skype

Microsoft најави неколку нови функции за Skype, кои планира да ги понуди како дел од услугата во наредните месеци. Skype...

СпортПред 7 часа

Канатларовски го објави списокот на Македонија до 21 година за дуелите против Фарски Oстрови и Ерманија

Македонската репрезентација до 21 година на 7. октомври против Фарски Острови во Клаксвик и на 12. октомври против Ерманија во...

СкопјеПред 11 часа

Денес поради работа на ЕВН Скопје, неколку општини ќе бидат со времен прекин на електрична енергија

Поради зафати на електродистрибутивната мрежа, денес 28.09.2021 година – вторник, ЕВН Скопје ќе работи на терен, така што прекини во снабдување...

НАЈЧИТАНИ