Следете не

Без категорија

Хороскоп за денес (22.01) Вторник

Објавено пред

на

Овен

Имате големи очекувања на полето на работата и се надевате на унапредување иако се уште нема основа за тоа.

На саканата личност и покажувате дека ви значи. Уживате во убавите моменти.

Вртоглавица.

Бик

На вработените се трудите да им покажете дека сте подготвени да и се посветите на работата за да бидете наградени.

Ви се допаѓа личност која не ја познавате доволно добро.

Добро се чувствувате.

Близнаци

Ви се препорачува соработка со огнените знаци со кои генерално се надополнувате во работата.

Ве очекува ново убаво познанство. Можете да очекувате позитивна атмосфера.

Здравјето е добро.

Рак

Моментално не сте подготвени за толкава одговорност колку што ви е доделена.

Нема голема доверба во вашиот однос со саканата личност.

Хронични проблеми.

Лав

Помош од странство би можела да дојде во секој момент за вас.

Ви годи слободата која ја имате иако генерално не сте личност која сака да биде сама.

Бидете активни.

Девица

Задоволни сте со ситуацијата на работа и не сакате драстични промени засега.

Ако ви се допаѓа личност која не е сосема слободна, лесно би можело да се случи да се откажете од таквата врска.

Чувајте ги бубрезите.

Вага

Не сте подготвени за предизвиците кои ве очекуваат денес. Можно е да направите грешки.

Не сте заинтересирани за врска во која партнерот нема што да ви понуди. Ве интересира сериозен однос и брак.

Проблеми со уринарниот тракт.

Шкорпија

Можете да очекувате дека ќе ви се укажат среќни околности на полето на работата.

Имате впечаток дека меѓу вас и саканата личност некои работи се премолчани. Како и секогаш, вашата интуиција не греши.

Имунитетот ви е ослабен.

Стрелец

Не сте заинтересирани за нова работа. Пред вас е фаза во која сакате да се ослободите од обврските.

Во љубовта ве очекуваат големи промени. Можно е да имате бројни изненадувања на ова поле. Од партнерот веќе не знаете што да очекувате.

Забрзана работа на срцето.

Јарец

Не е поволен момент за ризици и нови вложувања. Најдобро би било да не очекувате премногу.

Вашите емоции не се сосема дефинирани. Можно е да ви е потребно повеќе време за да сфатите што чувствувате.

Здравјето е добро.

Водолија

Можно е да сметате на позитивна атмосфера кога станува збор за работата. Сите работи ви одат од рака.

Не сте расположени за кавга иако партнерот е полн со тензија.

Чувствителни синуси.

Риби 

Осцилациите кои се случуваат на полето на работа, ви внесуваат чувство на нервоза и страв.

Вашиот партнер покажува дека не му значите премногу. Размислувате да ја прекинете врската.

Зголемен апетит.

Без категорија

АТВА Маркети со нова акција на производи по екстра намалени цени

Објавено пред

на

Производи на акција по супер неодоливи цени, само во АТВА маркети – Кичево

Прочитај повеќе...

Без категорија

Денес е големиот празник „Александрија“, со векови чествуван во кичевска Белица

Објавено пред

на

Кичевска Белица, денес 26 мај го празнува празникот Александрија кој е посветен на светецот-маченик Свети Александар.

Празнувањето кога не би била ситуацијата со пандемијата од Ковид-19 би започнало најпрво со одењето на жените ден порано во малото црквиче кое го носи името на светецот, ќе одржат молитва за своите најблиски и ќе се дружат.

На денот на празнувањето 26 мај, во црквичето се одржува утринска литургија, па крштевка, па венчавка и во 14 часот ќе започнеше долго очекуваната народна веселба со музичка група.

За оваа веселба секогаш била обезбедена храна и пијалоци. Поканети се сите, особено оние кои го носат името Александар и Александра.

Свети Александар е светец-маченик од Македонија кој служел како војник во војската на римскиот император Максимијан. Пострадал како христијанин кратко пред да биде озаконето христијанството во римското царство. Неговата мајка го зела телото и го погребала.

Празникот Свети Александар (Александрија) се празнува во Белица со векови, а над селото постои мала црквичка, сега обновена, изградена во поново време врз темели на постара базилика која датира од доцноримско време.

Постои претпоставка дека токму таа да ги крие моштите на светецот, а самиот светец да потекнува од ова село кое е доста старо.

Нека ви е честит и вековит празникот наши пријатели беличани и кичевчани!

ФОТО: Архива / porta.mk

Прочитај повеќе...

Без категорија

25. коло во 2. МФЛ ќе се одигра в сабота. ФФМ ги покрива трошоците за тестирање

Објавено пред

на

Комисијата за натпревари на Фудбалската федерација на Македонија донесе одлука сите натпревари од 25. коло од Втора МФЛ – Исток и Запад да бидат одиграни на 01. мај 2021 (сабота) со почеток во 13:00 часот.

Фудбалската федерација на Македонија согласно одлуката од Владата на Република С. Македонија за изменување и дополнување на одлуката за превентивни препораки, член 1, објавена во СЛУЖБЕН ВЕСНИК ќе спроведе ТЕСТИРАЊЕ – Молекуларна RT – PCR Детекција на SARS-CoV-2 (Covid-19) во лабораторијата БИОТЕК во Скопје.

ФФМ го подмирува тестирањето за 25 лица по екипа (18 фудбалери и членови на стручен штаб) и официјални лица на натпревар се додека е на сила мерката за задолжително тестирање пред секој натпревар со Молекуларна RT – PCR Детекција на SARS-CoV-2 (Covid-19).

Прочитај повеќе...

Facebook

Последни објави

СпортПред 11 минути

Познати четвртфиналистите во Купот на Македонија во фудбал

Вчера беа одиграни натпреварите од 1/8 финалето од Купот на Македонија. Вардар, Македонија Ѓ.П, Пелистер и Струга Трим Љум по...

КичевоПред 14 минути

Кичевски улици, бул. Ослободување, магистрален пат и автобуска станица – Денес со прекин на електрична енергија

Поради зафати на електродистрибутивната мрежа денес 21.10.2021 година – четврток, ЕВН Кичево ќе работи на терен, така што прекини во...

ЗанимливостиПред 17 минути

Кралска Тотал ТВ понуда: Крунисај го твојот дом со квалитетна и најбарана ТВ програма било каде во Македонија

TOTAL TV EXTRA & TOTAL TV PREMIUM – 50% попуст на претплата во првите 9 месеци! Сите претплатници кои ќе...

ХороскопПред 11 часа

Дневен Хороскоп (21 октомври) четврток

ОВЕН Расположението на денот е чиста среќа, драги наши Овни! Уживате во плодовите на вашиот труд. Beе можете да се...

СпортПред 13 часа

(ФОТО) Нашите млади фудбалерки славеа против Фарски Острови

Македонската женска репрезентација до 19 години со триумф против Фарски Острови ги започна квалификациите за пласман во Елитна фаза за...

КичевоПред 16 часа

🎵 La Casa: Иван Илиев и Антонио Пејоски викендов со свирка во живо

Кичевскиот комплекс La Casa продолжува со најдобрите забави во градот. Оваа викенд агенда ќе има дефинитивно романтичен стил. Петок: Иван...

Временска прогнозаПред 1 ден

Најнови метео вести, викендов следува промена на времето

Денес времето во Македонија ќе биде сончево и релативно топло со мала локална облачност. Ќе дува слаб до умерен ветер...

МакедонијаПред 1 ден

Предмалку регистриран земјотрес во западниот дел од државата

Предмалку почувствуван земјотрес во југо-западниот дел од Македонија. Според ЕМСЦ информациите говорат дека потресот е со јачина од 3.2 степени...

ХороскопПред 1 ден

Хороскоп за денес (20 октомври) среда

ОВЕН Ве очекува подобрување на полето на заработка. Може да се надевате на пресврти на ова поле. Можна е прилика...

КичевоПред 1 ден

Најдобрите омекшувачи за алишта сега достапни по акциска цена во АТВА Маркети – Кичево!

Најдобро покажаните омекшувачи за алишта сега достапни по акциска цена само во АТВА Маркети – Кичево, посетете ги веднаш и...

НАЈЧИТАНИ