Следете не

Култура

Интервју со мултиталентираниот Зоран Стефаноски за неговиот нов четврти проект (ВИДЕО)

Што те навлече во музиката? 
Роден сум со инструменти татко ми свири гитара, мајка ми свири клавир
и воедно е професор по музичко образование така да лесно е да заклучите
што ме навлекло во музиката 🙂
Прва аудио касета што ја слушнав и што ме натера да се заинтересирам за
музиката воедно и да почнам да свирам гитара беше Carlos Santana.
Па после тоа полека почнав да откривам и да вежбам на класични бендови
кој ги слушаше татко ми како што се The Beatles, Creedence Clearwater Revival,
Deep Purple, Led Zeppelin, Jimi Hendrix но кога прв пат ги слушнав Black Sabbath
тие страшни рифови беа БУМ за мене, ми беше нешто сосема поинакво и поразлично
и во тој бенд ептен се пронајдов.Не сум определен во музиката, слушам секаков стил
што ми привлекува внимание обожавам многу фанк, олдскул рап и хип хоп итн.

Од каде ја добиваш инспирацијата?
Инспирацијата ја добивам на многу лесен начин го пуштам мојот прв проект и ги вртам
сите по ред па ми иде желба и инспирација да створам и склопам нов музички проект
Значи прво почнувам со склопување на гитарските делови секоја нова идеја ја снимам на
обичниот рекордер на телефон колку да не ја заборавам, па друг ден ќе ми дојде нова идеја
и на крај од толку делчиња ги преслушувам внимателно и одбирам кои би одговарале.
Потоа иде друг левел работам, вежбам, склопувам соодветни делови на моите тапани и
на крај бас гитарата.Кога добро се ќе извежбам одам во студио и ја снимам песната.
За сега имам осум песни заедно со официјалните мои четири на ЈуТјуб “The Beginning”,
“Between Passion And Suffering”, “Empire Of Slaves”,”Butchered Hope” па здравје планирам
да издадам мој прв соло албум.

Што ти е омилено во оваа работа?
Омилено во оваа работа?
Нема поомилено нешто од тоа што го сакаш и го работиш од срце со голема љубов и страст.
Не компонирам музика за кеш или да компонирам нешто во кое не се пронаоѓам и тоа да го правам чисто за публицитет
тоа е исто како да работиш работа што не ја сакаш, а глумиш дека ја сакаш, не си СВОЈ на тој начин не излегува
тоа што го имаш вистинското одвнатре и не се експонираш во право светло. Битно ми е да мотивирам се повеќе луѓе
да го користат својот талент и да не се откажуваат а сигурен сум дека успевам во тоа и ми е ептен драго. За сите мои проекти
за се сам сум вложил и сум организирал, голема благодарност на сите мои пријатели што ме поддржале во тоа и ми помогнале.

Дали соработуваш со други луѓе?
Нормално соработувам и со други луѓе имам неколку авторски бендови во кои сум тапанар и секогаш ми се отворени картите за нешто ново
во врска со музиката, пред се најбитно е пријателството, дружбата и добри односи.

Што би бил да не се занимаваше со музика?
Кога не би бил музичар не знам искрено што би бил, имам црн појас карате тренирав и кик бокс можда ке се фокусирав и ќе запливав во тие води 🙂

Дали твојата музика има некое скриено значење?
Мојата музика нема некое скриено значење, како ја компонирам музиката така ми идат и насловите за песните,
реално имаат поврзаност и со нашата ситуација во земјава.

Како го користиш слободното време?
Во слободно време како и секој нормален човек сака да се дружи со своите најблиски, пријатели да се посети некоја свирка и
да се поддржи македонската музичка сцена зошто има многу наши активни и упорни бендови кои ме прават горд што не се откажуваат
и сеуште се гладни за компонирање нова музика.

Што би им препорачал за крај на нашите читатели?
За крај сакајте се, почитувајте се, поддржете се, вложувајте во себе, бидете свои и оригинални не бледи копии на некого, искористете го талентот што го имате во себе
останете секогаш мотивирани без разлика колку демотивација има околу вас, намалете со омраза и фокусирајте се на убавите нешта кои ви ги нуди животот. Со љубов и почит Зоран Стефаноски-Зорчион.

 

Facebook

Последни објави

КичевоПред 1 час

АЛАРМАНТНО: Гори дабова шума над с.Вранештица на лош терен за ТППЕ (ФОТО)

Пред малку стигна иформација дека околу селото Вранештица во атарот на горната дабова шума непрекинато и со силен интензитет избувнат...

Временска прогнозаПред 2 часа

Од вторник северен ветер и пад на температурите за околу 10 степени

Под влијание на значително постудена воздушна маса од север, во вторник и во среда ќе имаме позначителна облачност а ќе...

МакедонијаПред 3 часа

СРЕЌА ВО СЕМЕЈСТВОТО: Кико заминува на лекување, потребните пари се собраа, секоја чест ЛУЃЕ!

Почитувани познати и непознати ЛУЃЕ во вистинска смисла на зборот. Сакам да упатам НАЈГОЛЕМА БЛАГОДАРНОСТ ДО СИТЕ граѓани на Република...

МакедонијаПред 4 часа

Прилепчанец ја турнал по скали мајката на својата сопруга

На прилепската улицата „Адем Адемоски“ во попладневните часови на 22 март, дошло до семеен инцидент. Како што информираат од МВР,...

Социјални мрежиПред 5 часа

Корисниците пресреќни: Ја добија долгоочекуваната нова опција на „Messenger“

„Месинџер“ конечно ја добива корисната функција на враќање на конкретна порака во групни разговори (replay). Со ова се олеснува одговарањето...

СветПред 7 часа

Купиле киндер-јајце за децата, но сите се шокирани од она што имало внатре (ВИДЕО)

На мајка од Велика Британија ѝ се згадиле киндер јајцата за навек уште пред да стигне до играчката во киндер...

ЗабаваПред 20 часа

Дневен Хороскоп (23.3) Сабота

Овен Многу сте мрзеливи. Денеска ќе ги извршите само основните обврски. Комуникацијата со саканата личност е променлива. Почнувате да се...

СпортПред 1 ден

„Оф, оф оф“ офкаше арапскиот коментатор на голот на Елмас вчера против Летонија (ВИДЕО)

Мајсторијата на фудбалерот на Фенербахче има уште поголем шмек со арапски коментатор. Прегледајте уште еднаш: https://cdn.off.mk/files/offside/2019/03/22/y2mate.com-eljifelmascotuletonyayaattgolleris9zaqqkz-o360p.mp4

КичевоПред 1 ден

Викенд промоција на „Монстер“ енерџи на ЛУКОИЛ Кичево

ЛУКОИЛ ДООЕЛ Македонија во соработка со енергетските пијалоци на „Монстер“ организира промоција на своите малопродажни објекти ширум нашата држава. Брендот...

КичевоПред 2 дена

Кичевската ТВ Ускана направи фотографии од глутница кучиња, опасни за пешаци и околина

Локалната телевизија од Кичево Ускана направи застрашувачки фотографии од глутница кучиња, кои практично претставуваат опасност за движење на пешаци и...

Во тренд