Следете не

Кичево

Кичевчанец направи корисен плагин за WordPress, кој ќе ги оптимизира фотографиите

Објавено пред

на

Во период кога секоја милисекунда е важна во отворањето на веб-страниците, оптимизацијата е сѐ поважна. MegaOptim е WordPress плагин за оптимизација на слики изработен од Дарко Ѓорѓијоски.

Плагинот ги оптимизира сликите со минимална потрошувачка на серверот, а сите пресметки се прават преки API во облакот, нашиот портал ПОРТА веќе го користи ова исклучително корисно би рекле чудо на Дарко и генерално сме задоволни од својата функција.

За MegaOptim плагинот зборувавме со неговиот креатор, Дарко Ѓорѓијоски.

Колкава е потребата од ваква алатка?

Има доста голема побарувачка од тоа што го анализирав поготово за сајтови кои користат WordPress, но и друг вид на сајтови каде што се поставуваат огромен број слики. На пример самиот Facebook користи сличен сервис кој ги компресира/оптимизира самите слики кога корисникот ги става со цел побрзо вчитување и слично. MegaOptim нуди готов плагин за WordPress, но и неколку алатки за повеќе јазици како што се Python, Node.JS, PHP и др кои ќе му помогнат на програмерот да го интегрира во своите проекти со цел автоматски да се оптимизираат поставените слики. Покрај алатките, секако постои и документација која може да се користи за интеграција.

Дали си анализирал колку оптимизацијата на слики го подобрува вчитувањето на веб-страните?

Од мои анализи, оптимизацијата го подобрува вчитувањето и тоа многу и во зависност од тоа колку крајните слики се намалени. Најмногу ме инспирираше тоа што со години гледав дека сликите неправилно се поставуваат на веб сајтовите, особено тие сајтови што добиваат голем трафик. Има случаи каде што корисниците не се доволно информирани дека сликите треба да се компресираат, се ставаат слики и по неколку мегабајти и тоа се треба да се сервира на крајни корисници и на крај резултатот е најчесто многу бавен сајт, низок pagespeed резултат и други негативни импликации.

Колку влијае на SЕО?

На SЕО влијае во одредена мера. Ако не се сликите оптимизирани го уништува pagespeed резултатот што Google го користи како метрика која има удел во крајното ранкирање. Самата алатка pagespeed на Google веќе алармира доколку постојат слики што треба да се оптимизираат/компресираат и може да се провери на https://gtmetrix.com и https://developers.google.com/speed/pagespeed/insights/

Кои технологии ги користеше за развој?

За развој користев во главно Lumen (микро фрејмворк од истите креатори на Laravel и 90% е сличен на Laravel само што намената му е за веб сервиси наместо веб апликации) за REST API сервисите. Потоа Laravel за веб апликацијата каде што може да се купуваат токени и слично.

API сервисите користат queues/wokers за да може да се процесираат повеќе слики истовремено. WordPress плагинот е напишан во PHP.

Кој модел ќе го користиш за монетизација?

Самиот сервис се заснова на SaaS( software as a service ). За да може да се користи сервисот потребни се токени ( 1 токен е 1 слика ). Корисниците имаат два начина да дојдат до токени покрај иницијалните 200/месечно што се бесплатни за секој корисник, а тоа се со one-time плаќање ( се купуваат токени едновремено по потреба ) и subscription ( секој месец се кредитира акаунтот во зависност од претплатата со одреден број на токени )

Секоја чест!

Текст и Интервју: IT.mk

Кичево

Дали и оваа година Кичево ќе остане без новогодишни украси?

Објавено пред

на

Доаѓаат предноводишните празници и секако најлудата ноќ. Оваа година најверојатно ќе прославиме слободни, без ограничувања поради олеснителните околности од пандемијата, фала богу.

Печалбарите дел се враќаат да прослават со најблиските, дел доаѓаат покасно.

Скоро секој град факт е дека се труди да биде препознатливо украсен за овие денови, но нашиот град Кичево, односно челниците веќе 5 години по ред финансиските средства предвидени за украсување истакнуваа дека ќе бидат распределувани во хуманитарни цели, онаму каде е најпотребно.

Поради новонастанатата енергетска криза, каква ќе биде одлуката за оваа година останува да видиме, иако градот располага со реквизити за новогодишно украсување, кои се употребувани изминатите години.

Имено кичевчани сигурно нема да останат рамнодушни и ќе ги украсат своите тераси, прозори и со тоа ќе го разубават своето живеалиште и секако градот во целина.

Во 2019 година ТУКА направивме еден вид мал натпревар во „најубаво украсена куќа или стан“ во Кичево, со тоа што сакавме да ја доловиме новогодишната атмосфера, преку вашите домови и вашите најразлични декорации, со илјадници сијалички обвиткани околу терасите, дрвцата и прозорците на куќите, но и со светлечки фигури на Дедо Мраз, Снешко, буквално се што е од новогодишен украс.

Доколку одлучиме и оваа година да направиме нешто слично, ќе ве известиме, до тогаш погледнете ја галеријата од 2019 и победникот ТУКА

Прочитај повеќе...

Кичево

(ФОТО) Вчера било украдено возило во Кичево, да помогнеме доколку некој го забележи!

Објавено пред

на

За жал живееме во тешко време на кражби, манипулации и несовесни работи кои го допираат дното на човештвото.

Вчера на 24.11.22 вечерта во Кичево од пред влез, од сопствен паркинг на ул. 11-ти септември, украдено е возило „Hyundai Accent“ (во прилог фото/се бара и под тие регистарски ознаки доколку сеуште се возат)

За да им помогнеме на семејството кои се сопственици на возилото, упатуваме апел до сите кои некаде ќе го забележат автомобилот веднаш да известат на тел бр. ☎️ 071/382-703 или во Полициската станица.

За немилиот настан известени се ОВР Кичево.

Сподели што повеќе луѓе да го видат возилото, со цел побрзо препознавање и пронаоѓање.

Ви благодариме.

Прочитај повеќе...

Кичево

Само вчера во Кичево три лица во Полиција пријавиле напад од кучиња скитници

Објавено пред

на

На 16.11.2022 година во ОВР Кичево, Л.Ц.(44) од кичевското село Долно Строгомиште пријави дека на улицата „Маршал Тито“ во Кичево бил каснат од куче скитник. Истиот ден, И.А.(66) од истото село и Ф.Ф.(33) од селото Стрелци пријавија дека на улицата „Партизански Одреди“, односно „Маршал Тито“ во Кичево биле каснати од куче скитник, за порта известува потпаролот на СВР Охрид, г-дин Стефан Димоски.

Прочитај повеќе...

Facebook

Последни објави

Хороскоп26 минути

Хороскоп за вторник (29 ноември)

ОВЕН Пред да одлучите да направите промени, размислете добро дали само досадата ве мотивира. Имено, тоа не е доволна причина...

Македонија6 часа

Предмалку регистриран земјотрес во околината на Кичево од 2 степени

Слаб земјотрес со интензитет од 2 степени денеска е регистриран во близина на Кичево, известува 4News.mk Епицентарот бил на 17...

Македонија10 часа

Од ноќеска повторно малопродажната цена на горивата се намалува, еве по која цена ќе возиме..

Регулаторната комисија за енергетика и водни услуги донесе Одлука со која се врши намалување на малопродажните цени на нафтените деривати...

Македонија10 часа

Опасноста демне, вчера 953 санкционирани возачи кои возеле побрзо, дури 500 возила пречекориле брзина во населено место

Во текот на вчерашниот ден (27.11.2022) Министерството за внатрешни работи спроведе засилена акциска контрола на територијата на Република Северна Македонија...

Гејминг11 часа

Microsoft открива кога GTA VI може да биде објавена

Се појави документ со поим за можниот временски период на издавање на играта GTA 6. GTA (Grand Theft Auto) е...

Магазин11 часа

Збогум на авионски режим: 5G поврзување со мобилен телефон наскоро во текот на летот

Европската унија ја отвора вратата за инсталирање антени 5G во авионите за да им овозможи на патниците да остваруваат повици,...

Свет12 часа

Кина утре ќе го лансира вселенското летало Shenzhou-15 кон својата вселенска станица

КИНА ќе го лансира вселенското летало Shenzhou-15 до својата вселенска станица на 29 ноември во 23 часот (1508 часот по...

Автомобили12 часа

Светот се менува: Секој втор возач ќе се откаже од возилото до 2030 година?

Возачите ќе претпочитаат да користат услуги наместо да поседуваат автомобил. Водечката консултантска компанија за менаџмент и технологија BearingPoint сугерира дека...

Магазин12 часа

Маск потврди дека Twitter ги шифрира директните пораки (DM)

Новиот сопственик на Twitter , Илон Маск, потврди дека компанијата планира да воведе end-to-end енкрипција (E2EE) за директни пораки на...

Магазин12 часа

Маск се заканува дека ќе создаде алтернативен телефон доколку Apple и Google ја забранат апликацијата Twitter

Илон Маск, кој е сопственик на Twitter, изјави дека ќе создаде алтернативен телефон доколку неговата социјална мрежа биде забранета во...

НАЈЧИТАНИ