Следете не

Занимливости

Пивото лек за несоница во доцни часови?

Avatar

Објавено пред

на

Секоја втора возрасна личност во Европа, меѓу кои вклучувајќи ги и жените, имаат проблем со несоница.

Според истражувањето од универзитетот од Регенсбург проблемите се зголемуваат од 45-тата година. Навиката навечер да се пие пиво или вино за подобро заспивање е многу распространето. ”Тоа е апсолутна самоодбрана”, вели професорот Банкхофер.

Факт е дека под дејство на алкохол секој човек после саат време прави пријатно чуство на опуштање од замор, кои навистина може лесно да потоне во сон. Меѓутоа, за здрав ноќен одмор потребен е индивидуален след од неколку фази на сон. Првата фаза се јавува пред да потонете во сонот, потоа следи фазата на лесно спиење, потоа фазата на длабок сон и конечно РЕМ (Rapid Eye Movement ). Оваа фаза алкохолот значително ја пореметува.

Последица на внесување алкохол е следната: во првата половина од ноќта човекот спие како во кома,и во сонот не може да се оправува и регенерира.

Во утринските часови сонот е немирен и во таа фаза човекот лесно се буди и повеќе не може да заспие. Од телото, а пред се мозокот, поради дејство на алкохол во текот на ноќта не може да изгради нова сила, човек наутро се чуствува како солемен и способноста за работа е ослабена. Често, една чаша пиво или вино е доволна за квалитетот на сонот да биде намален.

Професор Банкхофер наместо алкохол предлага за добар сон да внесете лесна храна, за да се избегнат касните оброци, дека по 19 часа не се консумираат пијалоци кои содржат кофеин, пред спиење се слуша пријатна музика или се чита книга.

Занимливости

Швалери и вие имате свој празник: 13 Фебруари е вашиот ден!

Avatar

Објавено пред

на

Повеќето парови на 14 Фебруари ќе го прослават Денот на вљубените. Но денот пред Свети Валентин е денот кога поголемиот дел од неверните партнери ќе ја прослават својата забранета врска, открива истражувањето спроведено од еден популарен сајт за склопување на вонбрачни врски.

52% од неверните партнери изјавиле дека својата тајна љубовна врска ќе ја прослават на 13 Фебруари па затоа овој ден во Америка се нарекува Денот на швалерите.

5% од нив изјавиле дека Свети Валентин ќе го прослават во друштво на својата тајна љубов ден подоцна, односно на 15 Фебруари, а 12% изјавиле дека Денот на вљубените ќе го прослават на 14 Фебруари и тоа на јавно место во ресторан.

Прочитај повеќе...

Занимливости

Нови вознемирувачки податоци за штетното влијание на боите за коса!

Avatar

Објавено пред

на

Се докажа дека трајните бои за коса реагираат со димот од цигари и други загадувачи на воздухот, па создаваат една од најканцерогените формули познати на човекот – Н Нитрозамин. Велат дека сите информации за евентуалната штета веќе биле познати, и дека оваа студија само ги споила точките и ја поврзала со опасноста од ракот.

Со оглед на тоа дека повеќето жени редовно ги користат овие препарати, научниците сметаат дека ризикот по здравјето мора да се обелодени преку поширока масовна кампања.

Предупредуваат дека хемикалиите наречени секундарни амини кои се содржат во бојата за коса можат да продрат низ кожата и да останат таму со седмици и месеци, па дури и со години после нанесувањето на боја. Со време овие амини реагираат со димот од цигари и останати издувни гасови формирајќи го смртоносниот Н Нитрозамин.

Н Нитрозамин е забранет да се употребува во козметичката индустрија поради поврзаноста со појава на рак. Професорот Дејвид Левис, еден од авторите на студијата вели: “Во оваа фаза не можеме да бидеме сигурни за количината на Н Нитрозамин кој се создава при реакцијата ни пак нивото на ризикот кој овие состојки го претпоставуваат, но е јасно дека постои потенцијален ризик!“

“Во интерес на безбедноста на потрошувачите, императив е да отвориме независна истрага и да го дефинираме нивото на токсичност на овие компоненти и да го одредиме конкретниот ризик“, вели Левис како заклучок.

Иако со години бојата за коса се поврзува со појавата на рак, вклучувајќи рак на градата, мочниот меур, јајниците, како и леукемија, козметичката индустрија упорно го негира ова тврдење.

Прочитај повеќе...

Забава

Што треба да јадат бремените жени?

Avatar

Објавено пред

на

Меѓу народот постои мислење дека бремените жени можат да јадат колку што сакаат и што сакаат, без да водат сметка за килограмите, од кои подоцна многу тешко се ослободуваат.

Меѓутоа, за плодот правилно да расте и да се развива, потребно е бремената жена правилно да се храни, нагласуваат нутриционистите.

Првите месеци од бременоста многу често се проследени со мачнина и повраќање, па оброците треба да бидат што помали, на пократки временски интервали. И задолжително треба да бидат задоволени енергетските потреби на плодот и мајката.

Со оглед на тоа што за својот развој плодот ги зема резервните хранливи материи од мајката, таа мора да внесе сè што е потребно. Во спротивно, бебето за својот развој ги зема материите од мајчиното ткиво, коските и забите.

Затоа, во исхраната на бремените жени во раниот стадиум се препорачуваат почести оброци, и тоа по можност на секои два часа. Пожелно е да бидат помали, без јаки мириси и зачини. Во себе треба да содржат млечни пијалаци и млечен пудинг, овошни сокови, снегулки како корнфлекс, крекери, кекс без крем. Но и тост, печурки, компир печен со кора, сушено овошје …

Задолжително треба да внесе и други хрантливи материи како што се белковините. Во првите месеци на бременоста, тие се неопходни за брзо зголемување на фетусот. Белковините се основни нутритивни материи, кои освен при недостатокот на јаглеродни хидрати и масла се користат и како извор на енергија.

Во тој смисол, најдобро е да се внесат посни меса и риба, млеко и млечни производи со низок процент на маснотии, а од јајцата белката.

Задолжително треба да се јаде свеж и сушен мешунест зеленчук, кој вклучува грав, грашок, соја и сл. Житариците и зрнестите плодови исто така треба да се најдат на нивното мени, со напомена дека сите овие намирници истовремено се богати со  железо, фосфор, јод и витамини од Б групата.

Што се однесува до јаглерохидратите, треба да јадат производи од пченкарно, јачменово и оризово брашно.

Прочитај повеќе...

Facebook

Последни објави

КичевоПред 18 минути

Вработените во „Синохидро“ од Кичево стравуваат од коронавирус, кинезите доаѓаат од одмор

Стравот меѓу македонските работници на кинеската компанија „Синохидро“ не го намалува ниту тоа што нивните кинески колеги, по враќањето од...

ХранаПред 3 часа

Пржено пилешко во масло од кикиритки

Состојки: 12 делови од кокошка (најубаво да се користат карабатаци и батаци) 1 литар јогурт 1/2 главица кромид, ситно исечен...

ХороскопПред 18 часа

Хороскоп за денес (18.02) вторник

ОВЕН Иако вашите очекувања не се преголеми, денес е неповолен ден за вас, па тешко дека ќе успеете да остварите...

МакедонијаПред 21 час

Да го спасиме Андреј и да донираме за непречено да се храни и расте

Андреј Ѓорѓиоски од Прилеп роден на 25.02.2015 година мора најбрзо да замине на опеpaциja Colostoma Bipolaris односно да се решат...

МагазинПред 22 часа

Фчерашни Новости: Дознајте што погребаа во најновата епизода која е достапна тука

Животот покрај среќни, понекогаш е исполнет и со тажни моменти. Фчерашни новости успеаа еден таков трогателен момент да доловат во...

КичевоПред 1 ден

Кичевчанец на ул. Рудничка вчера бил нападнат од куче скитник

На 16.02.2020 во 21.00 часот во Полициската станица Кичево, А.Ј.(33) од Кичево пријавил дека на ул.„Рудничка“ во Кичево бил каснат...

МакедонијаПред 1 ден

Мало покачување на цената на горивата од ноќеска

Малопродажните цени на бензините ЕУРОСУПЕР БС-95 и ЕУРОСУПЕР БС-98, на ЕУРОДИЗЕЛ (Д-Е V) и на Екстра лесното масло за домаќинство...

Временска прогнозаПред 2 дена

Преку ден топло, ноќите ладни. Од четврток промена на времето, следуваат нови дождови и снег на планините

Во следните два дена ќе преовладува сончево и топло време со пораст на дневната температура. Во среда облачноста ќе се...

ХороскопПред 2 дена

Дневен Хороскоп (17.02) понеделник

ОВЕН Ќе оставите многу позитивен впечаток при нов деловен разговор. Може да очекувате поволна фаза на работа. Личност која живее...

ХранаПред 2 дена

Тортата со кафе и ореви веднаш ќе ве освои, направете ја!

Потребни состојки: 7 јајца 1 маргарин 100 гр. кокосово брашно 200 гр. шеќер 100 гр. шеќер во прав 1 ванилин...

НАЈЧИТАНИ