Следете не

Здравје и убавина

Се бори против туморите, го намалува притисокот и го чисти црниот дроб

Avatar

Објавено пред

на

Цвеклото има неверојатно висока концентрација на нитрити, кои како што покажале повеќето истражувања го намалуваат крвниот притисок.

Неодамна спроведеното истражување во Лондон откри дека само една чаша сок од цвекло дневно драстично го намалува крвниот притисок.

Истражувањето спроведено во Мелбурн покажува дека притисокот се намалува само шест часа откако ќе испиете половина литар сок. Научниците заклучиле дека смртните случаи предизвикани од кардиоваскуларни болести значително би се намалиле ако луѓето почесто консумираат цвекло.

Истражувањата покажаа дека цвеклото ја зголемува и издржливоста, така што со консумацијата на цвекло може да го намалите напредувањето на деменцијата и растот на туморите – растот на туморите на простата и дојка дури за 12,5 проценти.

Исто така, нутриционистите го препорачуваат цвеклото и при дигестивните проблеми и истакнуваат дека е добро за црниот дроб бидејќи помага во процесот на процесуирање на токсините.

© Порта.мк Преземањето на авторски содржини (текстови и фотографии) од оваа страница е дозволено само делумно со наведување на извор (хиперлинк) до содржината што се превзема.

Здравје и убавина

Научници проучија зошто некои луѓе заболуваат од рак, а други не..

Avatar

Објавено пред

на

Една од најважните цели на денешната наука е насочена кон истражувањето за канцерот, втор најчест причинител на смрт во светот, веднаш зад срцевите заболувања.

Сè почесто се поставува прашањето зошто некои луѓе се разболуваат од канцер, а други не и зошто некои трајно се ослободуваат од оваа смртоносна болеста и оздравуваат, а други подлегнуваат на болеста.

Сите сме слушнале или познаваме некој кој поради начинот на живот и генетиката би требало или не би требало да добие рак. На пример, некој кој пушел три кутии цигари на ден или некој кој целиот живот е дебел и покрај тоа пие, бизнисмен кој не јаде ништо пред 17 часот, освен сопствениот стрес. А сите познаваме и некој кој никогаш не пиел, не пушел, не бил дебел, но сепак починал од рак.

Научниците дојдоа до заклучок дека вистината за тоа зошто е така се крие во гените на луѓето, а не во стилот на живот. Набљудувајќи долгогодишни пушачи научниците открија дека на сите им е заедничка варијацијата на поединечни гени, а нив ги нарекле „гени на долговечноста“.

„Откривме низа генетски маркери кои поттикнуваат долговечност, а истите тие гени можат да се најдат кај луѓе кои доживеале длабока старост. Тие функционираат така што ги поттикнуваат клетките на побрзо закрепнување од негативните биохемиски влијанија“, објаснува професорот Морган Левин.

Тоа се смета и за еволуциска мутација, а среќниците кои ги наследуваат тие гени имаат дури 11 проценти веројатност дека некогаш ќе се разболат од рак, додека кај останатите е од 40 до 60%.

Покрај добрата или лошата генетика, постојат случаи кои не се вклопуваат, а тоа се токму оние предизвикани од надворешни фактори. Генерално, постојат неколку фактори кои се неспорни предизвикувачи на мутации, па со самото тоа и на канцер: претерано сончање, посебно во младата возраст, пушење цигари, дебелина, хормонални терапии и изложеност на зрачење и консумирање преработена храна, како и мал внес на влакна.

© Порта.мк Преземањето на авторски содржини (текстови и фотографии) од оваа страница е дозволено само делумно со наведување на извор (хиперлинк) до содржината што се превзема.

Прочитај повеќе...

Здравје и убавина

Лек од само 2 состојки лечи испукани пети и проширени вени за 10 дена

Avatar

Објавено пред

на

Кога се работи за стапалата, најчест проблем се испуканите пети и сувата кожа. Тие се последица на недостаток на влажност на кожата, нездрава исхрана, недоволна нега или погрешни чевли.

За среќа, овој лек од само 2 состојки ќе го реши тој проблем, па дури и проблемот со жуљеви и проширени вени на стапалата.

Подготовка:

Издробете 10 аспирини или андолии и правот прелијте го со 250ml 70% алкохол. Оставете ја смесата да отстои ден-два.

Секоја ноќ промешајте ја смесата и натопете еден памук во неа.

Ставете го памукот на петите, замотајте со пластична фолија и облечете чорапа. Оставете да делува преку ноќ.

Наутро исплакнете ги стапалата и избришете со сув пешкир. Нанесете глицерин или некоја масна крема.

Со овој третман испуканата кожа, жуљевите и проширените вени ќе се повлечат за 10тина дена.

© Порта.мк Преземањето на авторски содржини (текстови и фотографии) од оваа страница е дозволено само делумно со наведување на извор (хиперлинк) до содржината што се превзема.

Прочитај повеќе...

Здравје и убавина

Алуминиумската фолија ги лекува болките во грбот и вратот

Avatar

Објавено пред

на

Ако чувствувате болки во грбот и рамената, колената или на друго место од телото, ставете алуминиумска фолија на болното место и наводно, по одредено време болката ќе исчезне.

Според руските и кинеските исцелители, биопотоците кои минуваат низ нашиот организам во биолошка активна точка, се одразуваат и се враќаат назад на меридијанот од каде што излегуваат. Ова многу благотворно дејствува врз болните органи, со кои што овој меридијан е поврзан. На овој начин лесно се отстрануваат болките.

Како лекува алуминиумската фолија?

Обично се зема алуминиумска фолија и се става на болното место како завој. Третманот може да се применува за сите видови на болки на грбот, рацете, нозете, зглобовите, кај ревматодоидниот артритис и др.

На ист начин се лекуваат и постоперативните лузни, со тоа што фолијата се става на местото на хируршката трага.

Кинеската терапија за лекување со фолија се препорачува од 10-12 дена. Секој ден треба да лепите парче фолија на болното место и да ја држите цел ден или цела ноќ. Потоа направете пауза од една до две недели и по потреба повторете го третманот.

© Порта.мк Преземањето на авторски содржини (текстови и фотографии) од оваа страница е дозволено само делумно со наведување на извор (хиперлинк) до содржината што се превзема.

Прочитај повеќе...

Facebook

Последни објави

Временска прогнозаПред 2 часа

Првите анализи покажуваат снежна зима во нашите краишта со студени воздушни маси и температури до -20°C

Според првичните и моментални анализи со кој ние располагаме, секако и со помош на најпрецизните метеоролошки модели во светот, претстојната...

ЗанимливостиПред 2 часа

Еве зошто пластичните шишиња за вода се користат само еднаш

Според едно ново истражување се докажа дека наполнето пластично шише содржи повеќе бактерии од тоалетна школка. Поточно, има речиси 300.000...

Здравје и убавинаПред 2 часа

Научници проучија зошто некои луѓе заболуваат од рак, а други не..

Една од најважните цели на денешната наука е насочена кон истражувањето за канцерот, втор најчест причинител на смрт во светот,...

Здравје и убавинаПред 2 часа

Лек од само 2 состојки лечи испукани пети и проширени вени за 10 дена

Кога се работи за стапалата, најчест проблем се испуканите пети и сувата кожа. Тие се последица на недостаток на влажност...

Здравје и убавинаПред 2 часа

Алуминиумската фолија ги лекува болките во грбот и вратот

Ако чувствувате болки во грбот и рамената, колената или на друго место од телото, ставете алуминиумска фолија на болното место...

Живот и стилПред 2 часа

Неколку причини зошто жените сакаат мажи со пивско стомаче

Секоја девојка ќе забележи момче со совршено извајано тело, но кога станува збор за зрела врска, жените не се заморуваат...

МакедонијаПред 5 часа

Голем број на новозаразени од Ковид-19, вкупно 194, 2 лица починати

Во последните 24 часа се направени 1697 тестирања, а регистрирани се 194 нови случаи на ковид-19 во: -Скопје 77 -Куманово...

ЗабаваПред 6 часа

Како да плаќате помали сметки за струја?

Сезоната на греење почна, а за да ја поминете во топол дом, ви претставуваме неколку начини како да заштедите на...

ТехнологијаПред 6 часа

Повеќето автомобили на улиците се бели, дали знаете зошто? (ВИДЕО)

И покрај богатата понуда на нијанси, клиентите обично избираат бела боја на автомобилот! Според достапните податоци, белата боја доминира во...

ТехнологијаПред 6 часа

За прв пат по 10 години, пристигнува нова Википедија

Промените ќе се воведат постепено, во подолг период, за да им се даде на корисниците можност да испробаат нови опции...

НАЈЧИТАНИ