Следете не

Македонија

Студенти од втора година на „ФИНКИ“ направија анкета дали во пандемијата со „Коронавирус“ луѓето масовно пазаруваат во маркетите и пазарите

Објавено пред

на

Група студенти од втора година од Факултетот за информатички науки и компјутерско инженерство направија анкета за тоа дали луѓето масовно пазаруваат во маркетите и пазарите откако почна пандемијата со Коронавирусот.

Анкетата ги опфаќа и студентите на својот факултет.

Во оваа анкета учествуваа 60 испитаници и содржи 7 кратки прашања.

За себе велат дека идејата за оваа анкета настанала по секојдневната глетка, каде буквално насекаде низ светот луѓето купуваат огромни количини на производи и основни намирници, од кој како пример ќе ја земеме „тоалетна хартија“, без некое разумно размислување зошто баш тој продукт ни е најпотребен во оваа ситуација.

Во анкетата исто така 80% од испитаниците се на возраст од 19-23 години, а потоа следи старосната група од 13-18 години (10%) и 24-40 години (10%).

Согледавме дека повеќете што одговорија на нашата анкета се доволно информирани околку ситуацијата со Коронавирусот. Односно, 58.3% од нив знаат основни информации, 36.7% се информираат и преку странски медиуми, додека многу мал дел воопшто не се информирани.

На прашањето колку често одите да пазарувате, 65% одговорија дека одат еднаш или двапати неделно, додека мал процент од нив одат секојдневно (13%).

На прашањето дали досега сте купиле поголема количина на производи од тоа што ви е била потребна, 88% одговорија негативно. Ова претставува добар знак за разлика од тоа што слушавме како насекаде во светот се купуваат огромни количини на производи.

Тие што одгворија дека имаат купено повеќе производи од тоа што им било потребно, ги замоливме доколку сакаат да образложат ваквиот чекор. Ова се одговорите со кои се сретнавме:

– „Помалку одење во маркет, храна за подолог временски период”
– „Пандемијата е политика, треба да се функционира нормално”
– „Сум купувал поголема количина на работи, но не огромна за да нема за останатите граѓани. Против сум да се празнат маркетите без потреба, но сум за да се купува повеќе за да ти трае една недела за да се намали одењето во маркет и контакт со луѓе”
– „Моето семејство е големо, затоа сакаме да располагаме со намирници во секое време”
– „За да не се излегува секојдневно”
– „Страв дека би можел да се воведе целосен карантин”
– „Помалку излегување поради не стварање гужва”

Исто така, увидовме дека неверојатно голем процент (93.3%) од испитаниците сметаат дека масовното пазарување не е во ничија полза.

Може искрено да кажеме дека сме задоволни со одговорите од анкетата бидејќи гледаме дека колегите од факултет се совесни и знаат дека пандемијата ќе ја победиме само доколку сите ги имаме производите кои ни се потребни, а не само тие што може да си ги овозможат во најбрз временски период – на крај додаваат креаторите на анкетата.

Подготвиле: Симона Анчова, Теодора Ѓорѓиевска, Санер Вејсел и Христијан Аврамовски

Македонија

АМСМ: Важна информација за патниот правец Велес – Градско, како и Ново Лагово – Боротино

Објавено пред

на

Од 28.09.2022 ќе започнат градежни зафати (асфалтирање) на патниот правец R2339 од Ново Лагово до Боротино така што сообраќајот ќе биде во прекин во двата правци од 09ч. до 16.00ч секој ден освен недела. Се препорачува на учесниците во сообраќајот кои ќе се движат кон Галичани да се упатуваат кон Беровци, а оние учесници во сообраќајот кои ќе се движат кон Боротино да се упатуваат кон Веселчани.

Во однос на објектот ,,Рехабилитација на Регионален пат Р1102, делница Велес – Градскo”. Ве известуваме дека поради градежни работи наведената делница ќе биде затворена за сообраќај од утре (28.09.2022 год.) во наредните 9 месеци, согласно одобрениот времен режим на сообраќај.

Извор: АМСМ

Прочитај повеќе...

Македонија

Низа нерегуларности во инспекциската контрола во Кичево и останатите градови

Објавено пред

на

Во четвртокот на 22.09.2022, полициски службеници од Одделот за криминалистичка полиција при МВР – Сектор за економски криминал и корупција, во координација со Државниот пазарен инспекторат и Управата за јавни приходи извршија контроли во повеќе правни лица на подрачјето на Скопје, Тетово, Гостивар и Кичево, кои се занимаваат со откуп, изработка и продажба на златен накит.

При контролата беа одземени повеќе од 10 килограми нежигосани предмети (злато и златен накит) односно констатирано е непочитување на обврските кои произлегуваат од Законот за регистрирање на готовински плаќања, како и кривични дела определени во Кривичниот законик.

При контрола на осум златарници во Скопје беа пронајдени и одземени околу 661 грам нежигосано злато, во  Тетово при контрола на 11 златарници беа пронајдени и одземени  7.399 грама нежигосано злато, во Гостивар при контрола на седум златарници беа пронајдени и одземени 1.690 грама, а во Кичево при контрола на три златарници беа пронајдени и одземени 269 грама нежигосано злато.

Од страна на Државниот пазарен инспекторат и Управата за јавни приходи беа констатирани и други неправилности кои се соодветно санкционирани. По целосно документирање на случаите против сопствениците и правните лица ќе бидат поднесени соодветни пријави.

Извор: МВР

Прочитај повеќе...

Македонија

МВР: Санкционирани 70 возачи на товарни моторни возила, 37 поради техничка неисправност, 19 поради прекршоци на возачи

Објавено пред

на

Во текот на вчерашниот ден (21.09.2022) Министерството за внатрешни работи спроведе зајакната акциска контрола на територијата на Република Македонија за санкционирање на возачи кои не ги почитуваат сообраќајните правила и прописи при управување на товарни моторни возила.

Контролирани се 563 возила при што преземени се 70 мерки по констатираните прекршоци.

Од нив изречени се 37 санкции за технички неисправни возила, 21 санкција по однос на товар и 19 мерки по констатирани прекршоци во однос на возачи.

Засилените акциски контроли продолжуваат и во наредните денови. Апелираме до сите учесници во сообраќајот да ги почитуваат сообраќајните правила и прописи и заеднички да придонесеме за побезбедни патишта.

Прочитај повеќе...

Facebook

Последни објави

Кичево11 минути

Fecky Faris, Milan & Ultimusa овој викенд во Република 96250!

За сите љубители на лудите ритми, Република 96250 подготви одличен викенд полн со возбудливи настапи. Петок (30.09.2022) за одлична забавна...

Магазин38 минути

Од оваа недела WhatsApp воведува нова функција која ќе израдува многумина

Марк Цукерберг ја објави оваа нова функција на Facebook. Апликацијата сега овозможува поедноставни повици до аудио разговори, а наскоро ќе...

Магазин39 минути

Meta брише лажни профили од Кина и Русија

Meta ги засилува безбедносните напори против дезинформации Meta отстрани голем број лажни профили од Кина кои ги таргетираа САД со...

Магазин45 минути

Samsung го претстави својот компјутер со лизгачки екран

За време на конференцијата Innovation 2022, Samsung претстави интересен уред кој вклучува хардвер на Intel. Прикажан е „лизгачки“ компјутер кој...

Гејминг47 минути

Rockstar потврди големо протекување на податоци за GTA VI

Протекувањето податоци за играта Grand Theft Auto VI се чини дека е реално. Rockstar Games ја потврди автентичноста на протекувањето...

Магазин50 минути

iOS 16 предизвикува сериозни проблеми со батеријата

Најпрво системот на камерата се тресеше и зуеше на „Pro“ моделите од најновата серија на мобилни телефони на Apple iPhone,...

Кичево50 минути

Камион излетал од коловоз на Стража, возачот бил тешко повреден

Денес во 12 часот и 15 минути според лидерскиот медиум од Гостивар (gostivarpress.mk) во СВР Тетово пријавено е дека на...

Спорт6 часа

Аматерската репрезентација на Македонија во фудбал ќе учествува на реномираниот „Regions Cup“ во Рим, Италија

Аматерската репрезентација на Македонија во периодот од 28 септември до 5 октомври ќе биде учесник на Regions Cup  турнир во организација...

На денешен ден9 часа

28 септември – На денешен ден

48 п.н.е. – Во Египет е убиен Гнеј Помпеј Велики, еден од најголемите римски државници и војсководци, кој во 69...

Хороскоп16 часа

Хороскоп за среда (28 септември)

ОВЕН  Ако можете, искористете ја можноста да патувате или да присуствувате на оние деловни настани што ќе ви помогнат да...

НАЈЧИТАНИ