Следете не

Здравје и убавина

3 кафиња во денот ќе ве оддалечат од болести, дознајте повеќе.

Avatar

Објавено пред

на

Ако одлучите да престанете да пиете кафе тоа може да доведе до сериозни промени во вашето тело. Еве како вашето тело ќе реагира доколку престанете да пиете кафе еден месец.

1. Ќе изгубите килограми

Научниците докажаа дека дневната доза на кофеин која се наоѓа во кафето, газираните пијалоци и чајот може да го зголеми нивото на шеќерот во крвта за 10 проценти. Дури и ако не додавате млеко, шеќер или шлаг во кафето, овој напиток самиот по себе може да содржи и до 200 калории.

2. Постојано ќе чувствувате глад

Кафето го намалува апетитот. Доколку се откажете од пиење кафе, тогаш редовно ќе доручкувате што значи дека вашето тело секое уто ќе добива многу повеќе енергија. Само треба да се потрудите секое утро да јадете солен оброк, а не благ. Никогаш немојте да го заменувате кофеинот со слатко, без оглед колку сето тоа му е потребно на вашиот организам.

3. Ќе спиете многу подобро

Кога кофеинот ќе излезе од вашиот организам тогаш ќе спиете без никакви проблеми. А верувале или не, будењето ќе ви биде многу полесно.

4. Ќе имате главоболка

Класичната криза која се појавува поради недостаток на стимулансите на кои е навикнато вашето тело, резултира со голема главоболка. Кога ќе престанете да пиете кафе башето тело го лишите од адреналин и допамин, хормоните кои што ве држат будни. Нив ги заменува аденозинот, хормонот кој што е одговорен за заморот.

5. Ќе се разболите

Кога ќе престанете да пиете кафе тогаш ќе се појави депресијата, раздразливоста, главоболката и несоницата, вртоглавица и симптом на грип. Меѓутоа оваа криза трае трае два дена додека целиот кофеин не се исчисти од организмот.

6. Поубава насмевка

Кафето е кисело, а нејзината кисела PH- вредност ја уништува забната глеѓ. Затоа штом престанете да пиете кафе ќе имате многу поубава насмевка.

7. Губите антиоксиданси

Кафето е еден од главните антиоксиданси. Бројни студии докажаа дека пиењето на 3 шолји кафе дневно го спречуваат појавувањето на ракот, Паркинсонова болест и разни болести кои можат да ги зафатат коските. Доколку сакате да се откажете од кафето тогаш во вашиот организам внесувајте повеќе овошје, зеленчук и чаеви.

8. Концентрацијата ќе се промени драстично

Оние кои престанале да пијат кафе приметиле дека не можат да се сконцентрираат и дека се многу повеќе изморени. После една недела овие симптоми исчезнуваат.

9. Ќе дојде до поспора работа на метаболизмот

Кафето е многу познат диуретик. Недостатокот на утринското кафе може да доведе до затворање. Тоа можете да го решите преку повеќе вежбање, пиење многу повеќе вода.

10. Ќе бидете помирни

Срцето нормално чука, мозокот работи полека и темелно. Ако со месеци чувствувате нервоза и забрзан пулс можеби е вистинско време да се откажете од кафето.

© Порта.мк Преземањето на авторски содржини (текстови и фотографии) од оваа страница е дозволено само делумно со наведување на извор (хиперлинк) до содржината што се превзема.

Здравје и убавина

Народен лек против холестерол и висок крвен притисок

Avatar

Објавено пред

на

Добро ни се познати благодетите од билките и нивните лековити својства. Различни билки вилјаат на различни состојби, а во прилог ви даваме рецепт за подобро здравје.

АНТИОКСАДНТ, ПРВ ВО РЕДОТ НА БОРБАТА ПРОТИВ ХОЛЕСТЕРОЛ И ВИСОК КРВЕН ПРИТИСОК

Потребно:

1 супена лажица шипинки, цел плод, исушен или свеж

1 супена лажица трнинки (плод од трнот) исушен или свеж

Заедно двете растенија се потопуваат во 1 литар ладна вода. Се варат 5 минути или додека водата не зоврие. Се лади напитокот и се конзумира по 250 грама дневно. Во комбинација со претходниот рецепт, вие заборавате на грип, настинка, вирус, па дури и на потешки заболувања.

© Порта.мк Преземањето на авторски содржини (текстови и фотографии) од оваа страница е дозволено само делумно со наведување на извор (хиперлинк) до содржината што се превзема.

Прочитај повеќе...

Здравје и убавина

Колку треба да се движиме за да го собориме вишокот килограми?

Avatar

Објавено пред

на

Губењето килограми не секогаш мора да се состои од исцрпувачкото трчање или поминување на голем број часови во теретана.

Пешачењето може да да биде подеднакво ефективно доколку поминете доволно време во движење.

На пример, доколку пешачите со брзина од четири километри на час ќе потрошите 400 калории. Направите за мерење на чекорите може да ви бидат од голема корист при ова.

Со поминување на еден километар, што изнесува некаде околу 2.000 чекори, ќе согорите 100 калории. Еден килограм е еднаков на 3.500 калории.

За да изгубите еден килограм неделно, потребно е да согорувате по 500 калории дневно.

За почеток, пешачете по 15-20 минути дневно, трипати во неделата.

Со текот на времето можете да го зголемувате времето на пешачење, како што ќе почувствувате дека телото ви се навикнува на оваа активност.

Важно е на себе да имате удобни обувки кои во никој случај нема да ви нанесуваат болка и да го прават движењето непријатно.

Со текот на времето, ќе видите дека движењето ќе ви стане навика во која воопшто нема да вложувате труд, па килограмите самите ќе се намалуваат, а вие ќе се чувствувате повитални и полни со енергија.

Друг позитивен ефект од пешачењето, особено користен за бремените жени, е што времето поминато во движење, особено навечер, го подобрува квалитетот на сонот, па наутро ќе се чувствувате наспани дури и доколку сте спиеле помалку часови.

© Порта.мк Преземањето на авторски содржини (текстови и фотографии) од оваа страница е дозволено само делумно со наведување на извор (хиперлинк) до содржината што се превзема.

Прочитај повеќе...

Здравје и убавина

Се бори против туморите, го намалува притисокот и го чисти црниот дроб

Avatar

Објавено пред

на

Цвеклото има неверојатно висока концентрација на нитрити, кои како што покажале повеќето истражувања го намалуваат крвниот притисок.

Неодамна спроведеното истражување во Лондон откри дека само една чаша сок од цвекло дневно драстично го намалува крвниот притисок.

Истражувањето спроведено во Мелбурн покажува дека притисокот се намалува само шест часа откако ќе испиете половина литар сок. Научниците заклучиле дека смртните случаи предизвикани од кардиоваскуларни болести значително би се намалиле ако луѓето почесто консумираат цвекло.

Истражувањата покажаа дека цвеклото ја зголемува и издржливоста, така што со консумацијата на цвекло може да го намалите напредувањето на деменцијата и растот на туморите – растот на туморите на простата и дојка дури за 12,5 проценти.

Исто така, нутриционистите го препорачуваат цвеклото и при дигестивните проблеми и истакнуваат дека е добро за црниот дроб бидејќи помага во процесот на процесуирање на токсините.

© Порта.мк Преземањето на авторски содржини (текстови и фотографии) од оваа страница е дозволено само делумно со наведување на извор (хиперлинк) до содржината што се превзема.

Прочитај повеќе...

Facebook

Последни објави

МакедонијаПред 44 минути

Од утре се отвораат угостителските објекти, ова се дел од протоколите за почитување во секторот

Од утре отвораат и угостителските објекти. Тие же можат да примат гости на отворениот дел од нивниот објект и строго...

Временска прогнозаПред 8 часа

Облачно со локални врнежи од дожд и засилен ветер, продолжува период со облачно и нестабилно време

Времето во Македонија ќе биде променливо облачно со повремени врнежи од дожд и со умерен, повремено засилен северен ветер. На...

ХороскопПред 10 часа

Хороскоп за денес (27.05) среда

ОВЕН Ги решавате проблемите кои настанале поради туѓа вина и не ви е драго поради тоа. Можеби имате додворувач кој...

МакедонијаПред 15 часа

Од утре се укинува полицискиот час, од четврток со работа започнуваат угостителските објекти

Од утре и официјално ќе биде укинат полицискиот час, пред малку на прес конференција информираше пред малку премиерот Оливер Спасовски....

МакедонијаПред 20 часа

Вкупно 16 ново случаи на Коронавирус во Македонија

Министерството за здравство информира дека денеска Институтот за јавно здравје регистрира 14 оздравени пациенти во: Скопје-3 и Тетово-11. На Клиниката...

МакедонијаПред 21 час

Дополнете резервоари, повторно зголемување на цените на нафтените деривати од ноќеска

Регулаторната Комисија за Енергетика тукушто ги објави новите максимални цени на горивата кои се зголемуваат за 2.50, односно 3.00 денари....

КичевоПред 24 часа

ЕВН Кичево: Денес времен прекин на електрична енергија дел од ул. „11-ти Септември“

ЕВН Македонија известува дека поради планирани зафати на електродистрибутивната мрежа на ден 26.05.2020 година, без напојување со електрична енергија ќе...

МакедонијаПред 1 ден

Денес на пладне регулаторна ќе одлучува дали ке поскапуваат нафтените деривати

Регулаторна комисија денес на пладне треба да ги утврди новите цени на горивата во Македонија. Нафтата на светските берзи во...

ХороскопПред 1 ден

Дневен Хороскоп (26.05) вторник

ОВЕН Денешната атмосфера во работното опкружување е прилично напната и вие сте понервозни од обично. Во вашиот љубовен живот постојат...

Здравје и убавинаПред 2 дена

Народен лек против холестерол и висок крвен притисок

Добро ни се познати благодетите од билките и нивните лековити својства. Различни билки вилјаат на различни состојби, а во прилог...

НАЈЧИТАНИ