Следете не

Кичево

Еко акциите во Крушино продолжуваат – приклучи се и ти

Avatar

Објавено пред

на

Оваа сабота 01.06.2019 се одржа третата еко акција во Крушино.

Се започна како резултат на револтот кој се појави кај мене кога видов во каква состојба е Крушино на 2ри мај, ден после прославата на 1ви Мај.

На фејсбук повикав на акција и мала група на големи луѓе се пријави со добра воља да чистиме заедно.

На втората акција веќе се собравме голема група на луѓе, меѓу кои и учениците на О.У. Владимир Полежиноски Бато, кои особено ме израдуваа, бидејќи видов дека млади луѓе покажуваат свесност и грижа за животната средина.

Исто беше и на денешната трета по ред акција, повторно имаше поголема група на граѓани, а овој пат засилување ни беа учениците од О.У. Санде Штерјоски.

На 22.06.2019, во сабота, со почеток во 10:00 часот е закажана уште една еко акција, која планираме да биде и последна акција во Крушино.

Затоа апелираме на масовно присуство на луѓе, се со цел Крушино што поскоро да ја добие убавината која ја изгуби низ годините на запоставеност и заборавеност од надлежните и што поскоро да стане функционално повеќе од досега, за сите нас вљубеници во спортот, природата и здравиот начин на живот, изјавуваат младите кичевчани, воедно иницијатори и организатори на акциите.

Исто така потребни се материјални и финансиски средства за реализација на се што имаме како цел да поправиме и замисла да подобриме, а моментално е во лоша и скоро неупотреблива состојба, затоа ги повикуваме сите луѓе со визија за подобро утре, сите физички и правни лица кои сметаат дека на било кој начин може да придонесат, да не контактираат на e-mail адресата е[email protected] или лично Ангела Мојсоска.

Благодарност до сите луѓе кои се приклучија на акциите и направија мојата желба да стане реално остварлива, се радувам за сите луѓе кои ги запознав на акциите, бидејќи сите тие се прекрасни луѓе со визија, со добра воља, полни со позитивна енергија, ентузијазам, со тимски дух и со непотрошлива енергија, луѓе со кои ја делиме истата желба и заедно се движиме кон иста цел.

Откако ќе завршиме со акциите во Крушино планираме да дејствуваме и на други локации во Кичево и околината, а кон крајот на летото…изненадување за сите.

 

 

 

Кичево

Важна информација од Кичевска Парохија

Avatar

Објавено пред

на

Кичевското архиерејско намесништво ги известува своите верни чеда дека на ден 05.03.2021 година (петок) ќе се изврши општ Парастос (опевање на сите упокоени) во храмот „Свети апостоли Петар и Павле“ – Кичево во 14⁰⁰ часот, а на 06.03.2021 година (сабота), кога е самиот ден Задушница, почнувајќи од 08³⁰ часот свештениците ќе ги посетат и старите и новите градски гробишта.

Поради тоа, сите оние кои ќе доаѓаат во петок да носат пченица, вино и лепче во храмот (истото важи и за оние кои ќе бидат молитвено на гробиштата).
Притоа препорачуваме да се почитуваат здравствените мерки со носење на заштитна маска и растојание.

Нека Човекољубивиот и Милостив Бог ги спомне нашите ближни кои се упокоиле со надеж во воскресение во Своето Царство, на Отецот, Синот и Светиот Дух.

Амин!

/кичевска парохија

Прочитај повеќе...

Кичево

Неделна акција на прозиводи во АТВА Маркети – Кичево

Avatar

Објавено пред

на

АТВА Маркети продолжуваат со производите на акција и оваа седмица, купувајте и заштедете!

Прочитај повеќе...

Кичево

Кичево и статистички на прво место во регионот за непочитување закон за маски, за 7 дена напишани дури 183 казни

Avatar

Објавено пред

на

Во изминатото деноноќие, на подрачјето на СВР Охрид, полициските службеници констатирале 53 прекршоци за неносење лична заштита на лицето (Охрид-13, Струга-09, Кичево-30, Дебар-01).

На нив им се издадени прекршочни платни налози за сторен прекршок по член 6 став 1 од Уредбата со законска сила за носење лична заштита на лицето заради спречување на ширење на заразната болест Ковид-19

Според статистичките податоци кои стигнуваат од СВР Охрид, изминатата седмица вкупниот збир на напишани казни поради непочитување закон за заштита на лицето (носење маска) изнесува 183 што практично укажува за максимална не одговорност.

Надлежните органи во координација со медиумите, апелираат да се почитуваат пропишаните мерки за Ковид-19.

Извор: СВР Охрид

Прочитај повеќе...

Facebook

Последни објави

СветПред 46 минути

(ВИДЕО) Жителите во паника, на Нов Зеланд му се заканува „Цунами“ по земјотресот од 8,1 степен според Рихтер, во прилог снимки од серијата потреси..

Серија силни земјотреси го погодија Нов Зеланд. По земјотресот со јачина од 7,3 степени според Рихтеровата скала во 2:27 часот...

ХороскопПред 1 час

Хороскоп за денес (5 март) петок

ОВЕН Овните денес би можеле на ум да имаат најмногу загриженост околу финансиите. Можеби сте имале повеќе трошоци во последно...

КичевоПред 10 часа

Важна информација од Кичевска Парохија

Кичевското архиерејско намесништво ги известува своите верни чеда дека на ден 05.03.2021 година (петок) ќе се изврши општ Парастос (опевање...

МакедонијаПред 11 часа

Денеска 721 нови случаи на Ковид-19, драстичен скок на новозаболени

Во последните 24 часа се направени 3.323 тестирања, а регистрирани се 721 нови случаи на ковид-19 во: -Скопје 357 -Прилеп...

ЗанимливостиПред 13 часа

Сè што треба да знаете за витамин Д3

Сонце, море, плажа, витамин Д3. Ако не сте многу јасни за тоа како овие термини се меѓусебно поврзани, не грижете...

СветПред 13 часа

Тинејџер во Австралија починал откако бил каснат од медуза

Тинејџер во Австралија почина откако го касна отровна медуза, што е прв ваков случај во последните 15 години, соопштија денес...

ЗанимливостиПред 13 часа

(ФОТО) За 8-ми март женски продукти на акција само во АТВА Маркети – Кичево

Бараните женски производи по повод 8-ми март, на акциска цени само во реномираните АТВА Маркети од Кичево

СпортПред 13 часа

Се е спремно за реваншот помеѓу Ливерпул и Лајпциг на истиот стадион

УЕФА закажа уште еден натпревар помеѓу Ливерпул и Ред Бул Лајпциг на исто место – во Будимпешта. Првиот натпревар помеѓу...

Временска прогнозаПред 13 часа

До крајот на денот топло, од утре во текот на денот облачноста ќе се зголемува и температурите ќе се спуштаат, детали..

Денес времето кај нас ќе биде сончево и релативно топло. Ќе дува слаб до умерен ветер од променлив правец, додека...

СветПред 13 часа

Тим на научници најавуваат Ковид-19 вакцина во вид на спреј

Неколку научни тимови низ целиот свет работат на развој на вакцина за коронавирус, која би се давала назално во форма...

НАЈЧИТАНИ