Следете не

Занимливости

Дневен Хороскоп | 18.11 Недела

Објавено пред

на

Овен

Ве очекува поволен ден за остварување на нови важни контакти поврзани со работата.

Имате одличен однос со личноста која ја сакате. Можно е наскоро да почнете да живеете заедно.

Немате проблеми поврзани со здравјето.

Бик

Иако сте загрижени за некои работи од минатото, сепак имате чувство дека некои работи се враќаат на свое место.

Нова љубов доаѓаат во вашиот живот и тоа ќе ви донесе огромна среќа.

Можен е пад на имунитетот.

Близнаци

Пред вас е можност да напредувате. Ако сте во потрага по работа, денес ќе добиете помош од некој познаник.

Ве очекува убав однос со саканата личност. Ако сте слободни, ве очекува флерт со една Вага.

Немате проблеми со здравјето.

Рак

Пред вас е напорен ден поврзан со работата.

Мали недоразбирања со саканата личност ви го расипуваат расположението. Имате впечаток дека постојано се расправате.

Можни се проблеми со варењето.  

Лав

Луѓето бараат многу од вас и се чувствувате како многу да се трошите во однос на работата.

Саканата личност сака да зборува за иднината. Време е да размислите што сакате.

Водете сметка за здравјето на забите.

Девица

Можно е да сте под голем притисок и да ви е тешко да ги исполните своите цели.

Склони сте кон кавги со саканата личност и секоја ситница ви пречи.

Водете сметка за главоболките, кои стануваат почести.

Вага

Напнатоста и недостатокот на самодоверба се клучни за неуспех.

Ви се допаѓа личност со која имате комплициран однос. Можно е да станува збор за врска на далечина.

Можни се проблем со циркулацијата.

Шкорпија

Можни се кавги поврзани со работата. Потрудете се да останете смирени.

Ве очекува интересен флерт со личност која ви е недостапна или зафатена.

Здравјето е добро.

Стрелец

Ви доаѓа можност да ја стабилизирате својата заработувачка. Пред вас е поволен ден поврзан со работата и финансиите.

Имате одличен однос со саканата личност.

Одлично се чувствувате денес.

Јарец

Одличен ден за одмор, уживајте во него.

Ве очекува интересна комуникација со личност која многу ви значи. Таа ќе почне некои важни теми.

Можна е силна главоболка.  

Водолија

Нервозни сте и брзо реагирате. Не ви е потребно такво однесување на работа.

Нагло се менуваат околностите и не сте сигурни дали да и верувате на  саканата личност.

Здравјето е добро.

Риби

Имате впечаток дека многу работи ве кочат кога станува збор за работата и финансиите.

Сакате стабилна врска и сигурност, но го добивате токму спротивното.

Проблеми со стомакот.

Занимливости

(ВИДЕО) Што има во бесконечноста, ѕирнете со неверојатниот зум до месечината

Објавено пред

на

Може да се разговара на многу теми за NASA или SpaceX, а може и со твојот Nikon P900 или P1000, кој доаѓа со 24-2000 мм, односно 24-3000мм леќи што можат да извадат над 83x оптички зум да се забавуваш до месечината.

Еве како тоа би изгледало, иако верзиите P на Nikon се релативно стари, уште држат цени на пазарот и несомнено се во топ 5 зумови во светот.

Погледнете го неверојатното видео, наш македонски продукт:

Прочитај повеќе...

Занимливости

Астронаутите ќе живеат и работат на Месечината до 2030-та година, мисијата „Артемис 1“ е првиот чекор кон долгорочно истражување..

Објавено пред

на

©porta.mk

Официјален претставник на Американската агенција за вселенски истражувања (НАСА) денеска изјави дека до 2030 година астронаутите ќе живеат и ќе работат на Месечината.
Шефот на лунарната програма Орион изјави дека мисијата Артемис 1 е „првиот чекор кон долгорочно истражување на длабоката вселена“, пренесува лондонски Гардијан.

Хауард Ху, шеф на програмата за лунарното вселенско летало на американската вселенска агенција Орион, рече дека луѓето би можеле да бидат активни на Месечината пред 2030 година, со живеалишта во кои ќе живеат и ровери за да ја поддржат нивната работа и движење околу површината на единствениот сателит на Земјата.

„Секако, во оваа деценија ќе имаме луѓе кои ќе останат на Месечината долго време и ќе имаат објекти за живеење и ровери на земјата. Ќе имаме луѓе на површината на Месечината. Тие ќе живеат таму и ќе живеат науката“, изјави Хју во денешното интервју со новинарката Би – Лори Куенсберг од BBC.

Прочитај повеќе...

Занимливости

„Google“ го олеснува пребарувањето на Светското првенство во фудбал кое стартува од утре и ќе се одржува во Катар

Објавено пред

на

Пребарувањето на Google може да ви помогне да не пропуштите ниту еден натпревар од Светското првенство на ФИФА што сакате да го видите кога ќе се одржи од 20 ноември до 18 декември. Ако пребарувате за „Светско првенство“ на Google, ќе видите посветен дел на врвот со список на претстојните натпревари, заедно со нивните датуми и вашето локално време.

На мобилен телефон, или во прелистувачот или во апликацијата Google, ќе имате опција да поставите известувања за одредени тимови со допирање на иконата „ѕвонче“ во горниот десен агол на екранот, а потоа избирање на тимот што сакате да го следите . Исто така, ќе можете да го следите резултатот во реално време каде и да сте со допирање на натпреварот што сакате да го следите, а потоа повлечете го и пуштете го каде било на екранот.

Известувањата се чини дека не се достапни за десктоп, но посветен панел на Светскиот куп на Google ќе ви прикаже детална статистика и ќе добие шанси на сите уреди. Кога ќе започнат игрите, ќе можете да гледате и видео моменти од ФИФА+, сервисот за стриминг на асоцијацијата и официјалните радиодифузери, вклучително и БиБиСи директно на страницата со резултати. Дополнително, ќе можете да играте со или против други фанови во играта со повеќе играчи, каде што можете да ја изберете вашата страна за вистинскиот натпревар и да постигнувате виртуелни голови за нив.

Извор: Engadget

Прочитај повеќе...

Facebook

Последни објави

Хороскоп1 минута

Хороскоп за вторник (29 ноември)

ОВЕН Пред да одлучите да направите промени, размислете добро дали само досадата ве мотивира. Имено, тоа не е доволна причина...

Македонија6 часа

Предмалку регистриран земјотрес во околината на Кичево од 2 степени

Слаб земјотрес со интензитет од 2 степени денеска е регистриран во близина на Кичево, известува 4News.mk Епицентарот бил на 17...

Македонија10 часа

Од ноќеска повторно малопродажната цена на горивата се намалува, еве по која цена ќе возиме..

Регулаторната комисија за енергетика и водни услуги донесе Одлука со која се врши намалување на малопродажните цени на нафтените деривати...

Македонија10 часа

Опасноста демне, вчера 953 санкционирани возачи кои возеле побрзо, дури 500 возила пречекориле брзина во населено место

Во текот на вчерашниот ден (27.11.2022) Министерството за внатрешни работи спроведе засилена акциска контрола на територијата на Република Северна Македонија...

Гејминг10 часа

Microsoft открива кога GTA VI може да биде објавена

Се појави документ со поим за можниот временски период на издавање на играта GTA 6. GTA (Grand Theft Auto) е...

Магазин11 часа

Збогум на авионски режим: 5G поврзување со мобилен телефон наскоро во текот на летот

Европската унија ја отвора вратата за инсталирање антени 5G во авионите за да им овозможи на патниците да остваруваат повици,...

Свет11 часа

Кина утре ќе го лансира вселенското летало Shenzhou-15 кон својата вселенска станица

КИНА ќе го лансира вселенското летало Shenzhou-15 до својата вселенска станица на 29 ноември во 23 часот (1508 часот по...

Автомобили11 часа

Светот се менува: Секој втор возач ќе се откаже од возилото до 2030 година?

Возачите ќе претпочитаат да користат услуги наместо да поседуваат автомобил. Водечката консултантска компанија за менаџмент и технологија BearingPoint сугерира дека...

Магазин11 часа

Маск потврди дека Twitter ги шифрира директните пораки (DM)

Новиот сопственик на Twitter , Илон Маск, потврди дека компанијата планира да воведе end-to-end енкрипција (E2EE) за директни пораки на...

Магазин12 часа

Маск се заканува дека ќе создаде алтернативен телефон доколку Apple и Google ја забранат апликацијата Twitter

Илон Маск, кој е сопственик на Twitter, изјави дека ќе создаде алтернативен телефон доколку неговата социјална мрежа биде забранета во...

НАЈЧИТАНИ