Следете не

Кичево

Донирај за стационар за животни во Кичево

Почитувани, започнат е проект од страна на „Грифон КИЧЕВО“, здружение за развој и заштита на бездомни животни (невладина граѓанска организација) кој е за цел да ги ЗГРИЖИ и да СЕ ГРИЖИ за оваа ранлива група на животни.

Започнавме со изградба на стационар кој се наоѓа во с. Бигор Доленци, Кичево (стара Кожара) и е постоечки објект во руинирана состојба, а кој со наша, но и Ваша помош, може да премине во удобно катче што ќе биде дом првично за околу 150 бездомни кучиња.

Во процесот за доизградба на стационарот се потребни многу поголеми парични средства, а најголемата улога на овој објект ќе биде стационирање на многуте бездомни кучиња кои ги има во нашиот град и чија бројка изнесува дури 180. Општина Кичево веќе обезбеди стерилизација, кастрација и вакцинација и планот на нашата организација е оваа постапка таму да биде довршена. Со тоа многу од постоечките болести кои се шират од бездомните кучиња ќе бидат решени, како што се шугата, вошките и жолтицата.

Најважното од целиот овој проект е што кучињата ќе бидат тргнати од улица, ќе бидат нахранети и згрижени во топли простории.

Затоа, потребна ни е нам и на кучињата Вашата ПАРИЧНА ДОНАЦИЈА на жиро сметка 210-0729266001-17, НЛБ Тутунска банка или со оставање пари во кутиите сместени во Петшопот и хотел за животни „Нест“ и во кафулето Барфлај (двете лоцирани кај поштата в Центар).

Покрај за помагање на доизградба на стационарот, средствата ќе бидат потребни и за континуирано снабдување со храна за згрижените кучиња, вакцинација, лекување, подобрување на условите за живот и зголемување на капацитетот за згрижени животни.

Исто така, донациите може да бидат и во вид на храна за кучиња, стари ќебиња, јоргани и перници кои се надвор од употреба.

За сите информации може да не’ контактирате на телефонот 075963424 и ќе се договориме за доставата на средствата. Нашето здружение се наоѓа на ул. Јанко Михајловски, бр. 2а и отворени сме за секаква сугестија, помош, идеја.

Однапред ви благодариме за вашата помош и хуманост!
Со љубов , ГРИФОН ❤

Facebook

Последни објави

КичевоПред 3 часа

Кичево: #TrashTag еко-акција во населба „Иванидол“ во недела на 31.03 – 10:00ч

Во борба против загадувањето и чувањето на здрава и почиста средина, граѓаните од населба „Иванидол“ – Кичево организираат доброволна #trashtag...

ЗабаваПред 4 часа

Понекогаш и крокодилот е добар такси превозник (ВИДЕО)

Крокодилот некогаш може да изненади со своите добри намери кон останатите животинчиња, погледнете го овој превоз на вода:

КичевоПред 7 часа

Нема активни пожари, изгаснати сите пламени јазици околу Кичево

По напорните обиди во претходните две деноноќија, кичевските пожарникари ги изгаснаа сите пожари што се појавија на неколку локации во...

Социјални мрежиПред 8 часа

Фејсбук акција! Избришани лажни профили, во нив Македонија на мета и останатите земји

Компанијата „Фејсбук“ соопшти дека ќе ги избрише лажните профили од Македонија,Косово,Иран и Русија. Станува збор за профили за кои се...

ЗабаваПред 15 часа

Премиерно на YouTube: Вака изгледа веќе големиот хит „Нешто ќе те питам бабо“ на „Некст тајм“

Мартин и Стефан Филиповски вчера ја промовираа „Нешто ќе те питам бабо“, преработката на старата македонска песна. Денес слушнете ја...

СветПред 16 часа

Синот на Михаел Шумахер ќе тестира со Ферари уште во Бахреин

Синот на легендарниот пилот на Ф1, Михаел Шумахер – Мик ќе одржи прв тест во Формула 1 со тимот на...

СветПред 17 часа

Типов сакаше да краде во маркет, па си го доби квалитетно! (ВИДЕО)

Опуштено си влезе во маркетот за да краде, но одеднаш се тргна наопаку… Pa neka krade ponovo… 👊👊 😁#pljacka #lopov...

Временска прогнозаПред 20 часа

АПРИЛ 2019 ќе биде екстремно топол месец во поголем дел на Европа

Феноменот ЕЛ НИЊО полека но сигурно ја загрева Европа а тоа се гледа по долгиот период на натпросечно високите температури...

ЗабаваПред 21 час

Дневен хороскоп (26.03) Вторник

Овен Поволен ден ако сте планирале ново патување. Можете да очекувате убав ден за работа. Тежок период на полето на...

МакедонијаПред 23 часа

Во недела започнува летното сметање на времето

Во недела, на 31-ви март, ќе започне летното сметање на времето со поместување на стрелките на часовните за еден час...

Во тренд